Pół wieku dziejów Polski 1939-1989

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historyczna

Najnowsza historia Polski w specjalnym wydaniu z płytą CD! Książka prezentuje historię polityczną naszego kraju od 1939 roku.

Imachuemanch | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Bardzo niespójny podręcznik z wieloma brakami. Autor deklaruje skupienie się na zagadnieniach kulturalnych, ideologicznych i społecznych, jednakże to "skupienie" kończy się najczęściej na bezrefleksyjnym wypisie nazwisk i tytułów bez słowa komentarza. Opisując fale strajkowe czy organizacje opozycyjne prawie nigdy nie zaczepia o personalia ludzi ich tworzących, ich tła ideologicznego albo nie przedstawiając w ogóle, albo gorzej niż wikipedia. Tym bardziej szkodzi pozycji potraktowana po macoszemu historia polityczna, najczęściej w oderwaniu od historii powszechnej (co najlepiej widać przy latach 80., gdzie Autor zignorował kompletnie grę USA-ZSRS, która to miała znacznie większy wpływ na przemiany w Europie Wschodniej niż jakieś tam komitety i okrągłe stoły organizowane wszędzie jak na rozkaz oficerów prowadzących). 400 stron bitego tekstu, po których lekturze pozostaje w głowie niewiele. Bardziej spójnie wiedzę przekaże chyba nawet wikipedia. Wszystko wskazuje, że książka jest...

Krzysztof1993 | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016

Zważywszy, że pole moich zainteresowań kręci się wokół aspektów stricte politycznych, toteż nie ocenię tej pozycji tak pozytywnie, jak sam bym chciał, albowiem choć nieuchronnie musiano poruszać takie tematy, nie zajęły one niestety dominującej roli. Profesor natomiast poświęcił mnóstwo stron na przedstawienie kulturalnego poletka PRL-u, a za tym, niezależnie od okresu, nie przepadam. Wydawałoby się jeszcze, iż analiza podanych faktów była zauważalnie powierzchowna, przez co lektura straciła na wartości merytorycznej.

Krzysztof | 2012-05-04
Przeczytana: 17 stycznia 1998

Książka w interesujący i zrozumiały sposób przedstawia powojenne dzieje Polski. Godna polecenia wszystkim, którzy interesują się najnowszą historią Polski.

Charlotte0128 | 2016-05-06
kopuwa | 2016-03-26