Tu na Westerplatte

Okładka książki Tu na Westerplatte Zbigniew Flisowski
Okładka książki Tu na Westerplatte
Zbigniew Flisowski Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Biblioteka Pamięci Pokoleń powieść historyczna
powieść historyczna
Biblioteka Pamięci Pokoleń
Książka i Wiedza
1968-01-01
1968-01-01
II wojna światowa kampania wrześniowa wojna obronna

Jako że nie jestem historykiem nie będę się wypowiadać, czy ta książka jest zgodna z prawdą, a skupię się jedynie na sposobie przedstawienia informacji.

Zbigniew Flisowski niezwykle szczegółowo przedstawił oblężenie Westerplatte - praktycznie godzina po godzinie. Oprócz tego opisał kontekst historyczny oraz nastroje polityczne przed wybuchem IIWŚ. W samej książce znajduje się również wiele relacji żołnierzy Westerplatte jak i plan samej jednostki, co bardzo ułatwia zrozumienie opowiadanych wydarzeń. Czuć, że autor stara się być neutralny i dokładny.

Jedyna rzecz, którą mam do zarzucenia jest ostatni rozdział "Imienia Bohaterów Westerplatte", który opowiada o brygadzie nazwanej tak samo jak rozdział. Ta część jest nie tylko słabo połączona z resztą książki, ale również zaczyna brzmieć bardziej jak nudny podręcznik od historii, niż książka. Mnóstwo dat, a mało opisu wydarzeń.

Poza tym jednym zgrzytem, uważam że to dobra pozycja dla każdego, kto chciałby się dowiedzieć co dokładnie wydarzyło się na Westerplatte 1 września 1939 roku.

Krótka lecz wyczerpująca historia obrony polskiej placówki – Wojskowej Składnicy Tranzytowej w Gdańsku w 1939 roku. Nastawiona na kronikarskie opisanie rzeczywistych wydarzeń, wraz z ich tłem, a nie na poszukiwanie na siłę sensacji.
Autor przedstawia sytuację prawną i polityczną Wolnego Miasta Gdańska, polskich instytucji na jego terenie oraz przewidywanej dla nich roli w konflikcie zbrojnym z Niemcami.
Wreszcie, dzień po dniu i godzina godzinie, opisuje bohaterską z jednej strony, a z drugiej coraz bardziej beznadziejną obronę placówki. Duża zaletą są zdjęcia, szczególnie poszczególnych punktów obrony, pozwalające zrozumieć, w jakiej sytuacji zmuszeni byli walczyć polscy żołnierze.
Jednym słowem bardzo wierna i dobra kronika walki polskich obrońców Westerplatte. Nastawiona na jak najbardziej rzetelny opis i przekazanie faktów. Tak jak się powinno pisać o historii, bez poszukiwania skandali i sensacji oraz szukania na siłę dowodów do tez, stawianych bezpodstawnie po latach.

Takiej książki o Westerplatte szukałam. Napisana bardzo szczegółowo i wyczerpująco. Pełną wiedzę o obronie Gdańskiego półwyspu zdobyłam właśnie dzięki tej malutkiej książeczce. Mała, a jakże bogata w wiedzę o Westerplatte.

Doskonała pozycja wyjściowa do zgłębienia tematu obrony Westerplatte w pierwszych dniach II Wojny Światowej. Mamy tu przedstawiony zarys historyczny sytuacji półwyspu oraz Wolnego Miasta Gdańsk w sierpniu '39. Na kilku stronach streszczono, dlaczego pancernik został wpuszczony do portu, a obrońcy Westerplatte byli dość słabo przygotowani. Dokładnie, ale nie przesadnie szczegółowo przedstawiono kolejne dni obrony. Łatwo poczuć atmosferę grozy, jaka bez ustanku towarzyszyła żołnierzom, próbującym odeprzeć ataki z powietrza, lądu i morza. Żaden film historyczny (fabularyzowany czy dokument) nie uświadomił mi w takim stopniu, jakie to musiało być przerażające, kiedy z powodu ostrzału las na przedpolu powoli się przerzedza, przez co pozycje obrońców są coraz bardziej widoczne. Brak prowiantu, wody, resztki amunicji, świadomość, że odsiecz nie nadejdzie, zaciskająca się pętla strachu. Polecam tą pozycję, szczególnie, że nie jest długa i nikogo nie znudzi a niesie ze sobą sporo ciekawych i przydatnych informacji.

• II wojna światowa
  • Historia/Biografie