Warsztat pisarski badacza

Tłumaczenie: Paweł Tomanek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Writing for Social Scientists. How to start and Finish Your Thesis, book, or Article
popularnonaukowa
joly_fh

Siedzenie przy biurku, przed czystą kartką papieru lub pustym dokumentem w laptopie dla wielu osób może być prawdziwą gehenną. Poprawiane po raz setny pierwsze zdanie wydaje się ciągle brzmieć niedoskonale. Termin oddania pracy zbliża się niepokojąco, a proces przelewania myśli na papier trwa coraz dłużej i wymaga ogromnego wysiłku. Nie musi tak być! - przekonuje Howard S. Becker - przedstawiając bezpretensjonalny i prosty zestaw rad, jak unikać problemów z pisaniem, które trapią studentów, profesorów i każdego, kto chce przekazać wyniki swoich badań społecznych. Wskazówki i przykładowe historie wplecione w ten barwy przewodnik mają sprawić, by pisanie było przyjemniejsze, nawet zabawne, a w każdym razie mniej stresujące i bolesne. Studenci, doktoranci, a nawet osoby na wyższych szczeblach kariery akademickiej znajdą w nim bezcenne porady, których na próżno szukać w podręcznikach metodologicznych. Inspirująca lektura.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN

liaison | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Ciekawe pogłębienie przyczyn wybranych niedomagań pisarstwa naukowego – pretensjonalności, wielosłowia, nieuzasadnionej hermetyczności itp. Socjologia wybranych elementów procesu twórczego (umownie skupionych wokół warsztatu pisarskiego). Strategia studencka, rytuały, presja autorytetów w środowisku, figura autorska, mit Jednej właściwej metody, mit pierwszej ostatecznej wersji, publikacja jako odsłanianie siebie i ryzyka z tym związane. Tyle dobrego.
Książka strasznie nierówna. Zbyt obszerna dla tych kilku ciekawych przemyśleń czy analiz. Większy nacisk na rozwlekłą analizę i dygresje niż na potrzeby potencjalnego czytelnika. Zbyt dużo banalnych uwag, przegadanie, rozdymanie problemów by zająć się ich dogłębną analizą. Także sugerowana uniwersalność analiz dla całego pisarstwa naukowego jest mocno naciągana.
Autor nieświadomie pokazuje zalety pisarstwa, które z takim zaangażowaniem krytykuje.Niekiedy tęskniłem za suchym, zwięzłym stylem. (nie chcę być złośliwy i szacować „masy...

sowa135 | 2016-05-05
Na półkach: 2016
Przeczytana: 05 maja 2016

Bardzo ciekawa pozycja. Pokazuje jak powszechne są problemy związane z pisaniem (naukowym), jak podobne są obawy i jak można je przezwyciężyć. W niektórych dziedzinach wiedzy (niekoniecznie socjologii) pokazuje też jakie mankamenty utrwalamy na naszym naukowym podwórku.
Polecam początkującym i zaawansowanym.

Keight | 2016-05-25
mariuszf8 | 2015-09-10
Przeczytana: 04 września 2015
Tofik | 2014-03-17
j89kacper | 2013-11-26
Na półkach: Popularnonaukowe itp.
Przeczytana: 19 lutego 2014
HWalczyński | 2017-10-11