Dlaczego Zachód rządzi - na razie

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Why the West Rules—for Now
popularnonaukowa
Krzysiek

W swoim chwalonym przez krytyków bestsellerze wybitny historyk i archeolog wyjaśnia, że tylko badając całą cywilizację, możemy zrozumieć, dlaczego Wschód rozwijał się inaczej niż Zachód. Dopiero kiedy zaznajomimy się z tą opowieścią - przedstawioną z wyjątkowym rozmachem i fachowością - będziemy mogli przewidzieć wpływ zdumiewających zmian, które nas czekają. Dlaczego Zachód rządzi - na razie...

Dlaczego Zachód rządzi - na razie to fascynująca i prawdziwie oryginalna historia świata, oparta na najnowszych badaniach z różnych dziedzin nauki, od historii starożytnej po neurologię. Książka zyskała już rangę współczesnej klasyki.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

Radosław Dul | 2018-11-22

Wspaniała podróż przez całą historię świata. Bez zbędnych wątków pobocznych ani niedopowiedzeń.

Lukullus | 2018-03-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

"Naukowa" analiza dziejów wzrostu i upadku cywilizacji (do przyjęcia, bo dobrze się czyta) i próba "naukowego" przedłużenia tej analizy na najbliższe stulecie (nie do przyjęcia, bo to jedynie wróżenie z fusów). Książka dla amatorów i do szybkiego usypiania;)

żabot | 2017-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2017

W 100% podpisuję się pod opinia Hatora. Początek i koniec książki świetny, ale w środku nuda wynikająca z monotonii i lania wody. Gdyby autor zechciał rozdziały 3-9, czyli blisko 400 stron skondensować do maksymalnie 100, książka zasługiwała by na więcej gwiazdek. W tej wydawniczej cegle pojawiają się liczne wykresy, które są do siebie niezmiernie podobne i przypominają... wykładniczy wzrost zaludnienia naszej planety. Mamy więc przez kilka tysięcy lat powolny wzrost (i podobnie przebiega wzrost tzw. indeksu rozwoju społecznego, który jest właściwym tematem książki) Wyraźny wzrost daje się zauważyć tak mniej więcej od wieku XVII by w dwieście lat później, czyli w wieku XIX, gwałtownie wystrzelić w górę. I tu w narracji autor popełnia kolosalny błąd. Zakłada, że długi okres historii powinien obejmować również dużo miejsca w książce. Tyle, że przez wieki niewiele się dzieje poza przesuwaniem się ośrodka zachodniego coraz bardziej na zachód. Na Wschodzie zaś mamy dość miarowe w...

miAu | 2017-04-21
Na półkach: Przeczytane, Historia

Nie podobało mi się. Ciężko odnieść się do tak obszernego i wielowątkowego tekstu, więc posłużę się zewnętrzną recenzją, która najlepiej oddaje szereg wątpliwości jakie wzbudziły we mnie wywody autora: http://racjonalista.tv/zachod-ma-sie-dobrze-wbrew-bajaniom-morrisa-i-fegusona/
Ponadto tekst jak dla mnie zbyt rozwlekły, bezładny i w wielu aspektach zbyt powierzchowny. Bardziej świecidełko niż solidny naukowy materiał (mam na myśli nie tony faktografii, a koncepcje które słabo z niej wynikają).
Zresztą, czy nawet jeśli zokcydentalizowane Chiny z zachodnim modelem akumulacji kapitału i kulturą pracy ponad potrzeby (i siły), prześcigną kiedyś USA i Europę, to nadal będą Wschodem?

Florianf | 2016-10-05

Rewelacyjna książka. Już dawno nie czytałem tak lekko i tak interesujących informacji podanych z dowcipem, trochę taką dziecięcą spontanicznością, a jednocześnie erudycją i... no mądrością, choć to pompatycznie brzmi. Świetna książka, ze zdziwieniem spostrzegasz, że przeczytałeś 900 stron nie wiadomo kiedy i jak.

A na końcu jeszcze okazuje się, że o wiele więcej rozumiesz z tego co cię otacza niż przed lekturą!

Petroniusz | 2016-06-30
Na półkach: Przeczytane, historia, 2016
Przeczytana: czerwiec 2016

Po prostu oszałamiająca podróż od początków ludzkości, do 2103 r. - ;) gdy sięgniemy gwiazd albo świat zapadnie się od zmian klimatycznych, migracji albo wojen...
Sama konstrukcja indeksu rozwoju jest nieco kontrowersyjna, ale trudno nie zgodzić się z generalną narracją opisu rozwoju cywilizacji.
Szkoda że nie działa już strona internetowa gdzie Autor dokładniej opisał jak stworzył swój "indeks".

Biologia, socjologia i geografia - nawet nie przypuszczałem że te trzy nauki niejako objaśniają "historię" i jej rozwój.

Hator | 2016-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Gdyby przyrównać książki do posiłków, wówczas na mój gust ta pozycja byłaby niczym osiemsetstronicowy garnek mocno rozwodnionej zupy. W 80 % składa się z historiograficznej wody, głównie na temat Europy i Chin. Jedynie pozostałe 20% to treściwe kawałki poświęcone refleksjom na pograniczu geopolityki i mechaniki rozwoju cywilizacji.

Opisy historii poszczególnych państw czyta się całkiem przyjemnie. Jednak w mojej ocenie są one nieproporcjonalnie rozbudowane w porównaniu do wyciąganych z nich wniosków. Najciekawsze z nich są następujące:
- różnice biologiczne pomiędzy ludźmi zamieszkującymi Europę oraz Chiny są zbyt niewielkie, by mogły one oddziaływać na poziom cywilizacyjnego rozwoju poszczególnych ośrodków,
- wpływ decyzji przywódców na bieg historii jest przeceniany. Ich indywidualne postanowienia mogą co najwyżej przyspieszyć lub opóźnić bieg wydarzeń, które zazwyczaj i tak są nieuchronne, gdyż wynikają z uwarunkowań geograficznych lub "ducha czasów",
-geografia ma...

pietruszka | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 15 marca 2016

Wiedziałem, wiedziałem no kurde, iż nadejdzie taki czas kiedy jakiś historyk zacznie pisać historię od wielkiego BUM tego miliardy lat temu.(Nie bójcie się tylko jeden akapit:) Ian Morris to zrobił.
W Dlaczego... autor udowadnia tezę według której można historię poddać analizie, posługując się nowoczesnymi środkami z takich dziedzin jak biologia, socjologia, statystyka, neurologia itp. Można zatem zinterpretować to co było, jest a nawet to co będzie. Autor wprost powołuje się na swego idola Sheldona z Fundacji Isacca Asimowa. Chciał napisać coś podobnego ale nie o imperium kosmicznym a Ziemi i zrobił to. Pokazał iż można, a nawet trzeba być odważnym. Na ruszt warsztatu położył dwa centra cywilizacyjne: Zachodu (traktuje go szeroko jako całą Europę i Bliski Wschód) i Wschodu (głównie Chiny). I co upichcił ? Oszołamiająca opowieść o historii ludzkości od prehistorii aż po czasy nam współczesne i dalej po XXII wiek. Od malowideł naskalnych, epoki lodowcowej, „starcia” homo sapiens...

Wojtek_Grabowski | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

No po prostu wspaniała pozycja. Mój ulubiony temat: historia cywilizacji w połączeniu z polityką. Autor ma niesamowicie rozległą wiedzę i przedstawia ją w sposób czytelny dla przeciętnego czytelnika, także całość czyta się dosłownie z wypiekami na twarzy. Myliłby się jednak ten, któ by myślał, że książka traktuje o wyższości Zachodu nad Wschodem. różnie to wyglądało na przestrzeni dziejów i stan obecny wcale nie musi być końcem tej histroii... Daje do myślenia?

książek: 2037
Kamila | 2015-08-24