Płeć

Tłumaczenie: Ewa Chomicka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Key Concepts". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sic!
Gender
feminizm, płeć,
popularnonaukowa
hunter

Książka stanowi wprowadzenie w ideę płci i rozmaite podejścia teoretyczne. Wykorzystując przykłady z życia, autorka bada współczesne relacje męskości i kobiecości i śledzi procesy przenikania kwestii płci do trzech ważnych sfer współczesnego życia społecznego: produkcji, reprodukcji i konsumpcji. Książka uwidacznia kluczową rolę problemu płci w naszym codziennym życiu i pokazuje, w jaki sposób konteksty polityczne wpływają na myślenie o płci oraz jak zmienna jest polityka płci.

Kaj | 2012-08-05

Pierwsze trzy rozdziały "Płci" to przystępnie napisany prosty wstęp do filozofii feministycznej, który może być świetnym początkiem "przygody" z tym ruchem myślowym. Teoria jest przeplatana interesującymi (choć balansującymi na granicy ekhibicjonizmu) scenkami z życia autorki ilustrującymi treść wywodu.

To co nowatorskie w pracy Bradley, to spory fragment dotyczący męskości i perspektywy męskiej w studiach socjologicznych. Warto zainteresować się przytoczonymi tutaj pracami Roberta Connella/Raewyn Connell , jednego z inicjatorów (w tym momencie inicjatorek-Connell to osoba transgenderowa) men's studies.

Dalszy ciąg "Płci" socjolożka poświęca na swoje własne koncepty dotyczące trzech podstawowych dziedzin życia społecznego: produkcji, reprodukcji i konsumpcji. Bradley omawia je, mieszając podejście neomarksistowskie, strukturalistyczne i radykalno-feministyczne.

Polecam "Płeć" jako wstęp dla osób zainteresowanych studiami genderowymi we wszelkiej formie; nie tylko zapewnia...

ka_dyl | 2015-04-10
Na półkach: 2015, Przeczytane

Bardzo potrzebna książka. Autorka w przystępny sposób przybliża pojęcie gender studies, płci oraz terminów z nimi związanych oraz zakreśla pole badawcze, jakim ta dziedzina się zajmuje. Co istotne, oprócz tematyki feministycznej omawia zagadnienia związane z kryzysem męskości w społeczeństwie i olbrzymiej presji, jakiej są poddawani dorastający chłopcy.
Nie jest to może wybitne dzieło naukowe, ale jako wprowadzenie do tematu, godne uwagi.

mimul | 2011-06-21
Przeczytana: 21 maja 2011

Nawet nie skończyłam czytać, ale będę wracać.

Majesty | 2011-04-13
Przeczytana: czerwiec 2010