Hiszpańskie oczy

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura piękna
joly_fh

Hiszpańskie oczy to powieść o trudnej miłości, dojrzewaniu, zagubieniu, akceptacji i cierpieniu. Losy bohaterki Nurowskiej wtłoczone są w tryby historii, która odciska na jej psychice i późniejszym życiu ślady nie do zatarcia. Annę i jej córkę poznajemy podczas wizyty u psychologa. Kobiety próbują rozwikłać problem Ewy - bulimię. Aby jednak dziewczyna mogła w pełni wyzdrowieć, konieczna jest...

Annę i jej córkę poznajemy podczas wizyty u psychologa. Kobiety próbują rozwikłać problem Ewy - bulimię. Aby jednak dziewczyna mogła w pełni wyzdrowieć, konieczna jest terapia - toksyczna miłość musi przerodzić się w uczucie, którym kobiety nie będą się wzajemnie ranić. Czy możliwe jest, żeby córka powtarzała los matki? Jak bardzo młodzieńcze traumy determinują życie nasze i naszych bliskich?

Z historią powstania Hiszpańskich oczu wiąże się moje niezwykłe przeżycie. Pod koniec lata 1988 roku spotkałam w parku kobietę, która mimo że nie była już młoda, miała jedną z piękniejszych twarzy, jakie widziałam. Nawiązałam z nią rozmowę. I nagle, nieoczekiwanie dla nas obu, zaczęła o sobie opowiadać. Jak się potem okazało, byłam jej pierwszą i jedyną słuchaczką, odkąd w 1953 roku wróciła z zesłania na Syberii. Trafiła tam jako piętnastoletnia dziewczyna za udział w Powstaniu Warszawskim. Nie wracała ze Związku Radzieckiego sama, przywiozła ze sobą córkę, owoc gwałtu, jakiego dokonano na niej w łagrze.

Maria Nurowska

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.,2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Ervisha | 2019-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2019

Mimo iż książka porusza ważne tematy takie jak trudne relacje matka-córka, poczucie samotności, zagubienia, smutek, bolesna przeszłość nie, odnalazłam się w tej powieści. Trochę się pogubiłam - nie wiem czy to za sprawą tego, że książka nie została podzielona na rozdziały, czy tego, że wątków było zbyt wiele. Nie jestem pewna. Trochę za dużo tego a jednocześnie książka jest oparta na faktach (chociaż miejscami trudno w to uwierzyć). Niemniej nie porwała mnie ta książka.

Agata | 2019-05-05
Przeczytana: 05 maja 2019

Wartościowa, choć trudna książka.
Trudna, bo to bardzo intymna opowieść o teraźniejszym i przeszłym życiu głównej bohaterki.
I nie chodzi o intymność dotyczącą cielesności czy seksualności, bo to, jak mi się wydaje, nie stanowi już tabu, panuje wręcz tendencja do obnażania się, chwalenia się tą sferą życia.
Intymność w tej książce to prawdziwe negatywne myśli i emocje, przyznanie do braku miłości rodzicielskiej, wręcz obojętność – czyli to, co uznawane jest za niewłaściwe, do czego trudno się przyznać, nawet przed samym sobą.

mirka | 2019-04-02

Wzruszająca ,bardzo ciekawa ,ale ciężka w przekazie,opisuje losy kobiet w międzywojennej zawierusze.Trudna chwilami,ale dla wytrwałych polecam.

Dominika | 2018-09-06

Za dużo grzybów w barszczu. Bardziej zaciekawiły mnie wątki poruszane w retrospekcji niż nudnawa analiza psychologiczna bohaterów.

azw2 | 2018-03-25
Przeczytana: 16 marca 2018

I znowu książka, która wywędruje szybko z domu. Kiedyś - skończyłam czytać w 1/3 książki. Zakładką był cieniutki jak bibułka i pożółkły bilet autobusowy z dziurkowanego kasownika. Znowu nie mogę przyczepić się do pisarskiego warsztatu Nurowskiej. Ładna polszczyzna. Wartka w sumie akcja i psychologicznie jako konflikt matki z córką z uwagi na niedomówienie wiarygodna. Ale poza tym to co zwykle. Tło dla emocjonującego seksu w różnych konfiguracjach w sosie historycznym. Dla mnie potrawa podwójnie niestrawna. Na obwolucie Nurowska pisze "Z historią powstania Hiszpańskich oczu wiąże się moje niezwykłe przeżycie. Pod koniec lata 1988 roku spotkałam w parku kobietę, która mimo że nie była już młoda, miała jedną z piękniejszych twarzy, jakie widziałam. Nawiązałam z nią rozmowę. I nagle, nieoczekiwanie dla nas obu, zaczęła o sobie opowiadać. Jak się potem okazało, byłam jej pierwszą i jedyną słuchaczką, odkąd w 1953 roku wróciła z zesłania na Syberii. Trafiła tam jako piętnastoletnia...

Paulina | 2017-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 października 2017

Wyjątkowa książka. Bardzo obrazowo pokazana powojenna Polska i relacje matka-córka.
Polecam!

Helena23 | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Specjalnie mnie nie zaintrygowała,wręcz usypiałam na niektórych fragmentach :/

Ewek | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

Maria Nurowska jest moją ulubioną polską Pisarką.
Jednak "Hiszpańskie oczy" czytało mi się bardzo ciężko, trudny temat, trudna relacja matka-córka.
Wolę stokroć pozostałe książki Autorki.

Marta Gibas | 2017-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Lektura tej książki była dla mnie wyjątkowo trudna, ze względu na ogromny ładunek emocjonalny. Losy toksycznych relacji Anny oraz jej córki Ewy były dla mnie bardzo przytłaczające, co sprawiło, że lektura szła mi dosyć opornie, właśnie ze względu na trudną tematykę. Książka napisana jest bardzo dobrze, a brak porządku chronologicznego nie zaburza jej odbioru. Myślę, że warto ją przeczytać, ponieważ ukazuje różne odcienie trudnej, toksycznej i wyniszczające relacje pomiędzy matką a córką.

Marta | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Książkę dostałam w prezencie, jednak długo leżała na półce, nie byłam zainteresowana jej tematyką i przekonana, że nie lubię "takich" książek. Jednak, gdy zaczęłam czytać bardzo szybko się wciągnęłam. Historia jest trudna, ale zarazem ciekawa i wciągająca. Wątki się przeplatają, również czasowo, jednak jest to przejrzyste i dobrze się czyta.