Eddy Merckx. Kanibal

Eddy Merckx: The Cannibal
9780091943165
sport, kolarstwo, biografia
Agarwean1

Z tej książki dowiecie się, że kolarstwo to specyficzny sport, w którym zawodnik może przejechać na rowerze tysiące kilometrów i przez całą swoją karierę nie wygrać ani jednego wyścigu. Co w takim razie decyduje o tym, że ktoś inny wygrywa ich ponad 500? Pojemność płuc, długość kości udowej, pomoc kolegów z grupy, czy może coś zupełnie innego? Przedstawiamy historię Eddy'ego Merckxa –...

Przedstawiamy historię Eddy'ego Merckxa – gwiazdy światowego kolarstwa, jednego z najbardziej charyzmatycznych i utytułowanych zawodników w historii tego sportu. Fascynująca książka o pasji, nienasyceniu sukcesem, o głodzie „pożerania” tytułów i rywali na trasach kolejnych wyścigów.

Książka o Kanibalu.

Belg Eddy Merckx, jeden z najwybitniejszych kolarzy w historii, miał na początku kariery tak poważne problemy z sercem, że nigdy nie powinien ścigać się na rowerze - twierdzi włoski kardiolog w wydanej właśnie biografii słynnego sportowca.

Książka "Eddy Merckx, The Cannibal", pióra Brytyjczyka Daniela Friebe, zawiera sensacyjną tezę: słynny kolarz przez całą karierę startował nieświadomy śmiertelnego niebezpieczeństwa, którego źródłem była wada serca. Pięciokrotny zwycięzca Tour de France był zaskoczony postawioną w książce tezą. - Zawsze wiedziałem, że mam szczególnie duże serce. Wiem także, że w rodzinie mojego ojca często występowały problemy kardiologiczne. Ojciec i stryjowie zmarli w młodym wieku - powiedział Merckx.

Eddy Merckx jest przez wielu fachowców uważany za najwybitniejszego kolarza w historii, nieporównywalnego z dzisiejszymi mistrzami, ponieważ wygrywał zarówno długie wyścigi wieloetapowe, jak i klasyki. Nazwano go "Kanibalem" ze względu na charakteryzującą go "żarłoczność" na sukcesy i "pożeranie" rywali. Najważniejsze jego triumfy to: pięć zwycięstw w Tour de France (w okresie od 1969 do 1974), pięć w Giro d'Italia (w latach 1968-1974), jedno we Vuelta a Espana (1973), cztery tytuły mistrza świata (jeden zdobył jako amator, trzy jako zawodowiec), siedem zwycięstw w Mediolan-San Remo, pięć w Liege-Bastogne-Liege i trzy w Paryż-Roubaix.

źródło opisu: http://www.venividivici.com.pl/

źródło okładki: http://www.venividivici.com.pl/

Tainio | 2019-08-29

Ciekawa książka opisująca świat Eddye'go Merckxa - jednego z najlepszych kolarzy szosowych. Każdy kibic kolarski powinien tę książkę przeczytać.

Damian | 2014-10-27
Przeczytana: 03 października 2014

Eddy Merckx to wybitny sportowiec, człowiek, który wygrał wszystkie najważniejsze wyścigi wieloetapowe oraz klasyki. Jego wszechstronność jest czymś niebywałym, szczególnie jeśli weźmiemy pod lupę obecne czasy. Nazywany Kanibalem, ponieważ każdy wyścig musiał być przez niego wygrany, jak sam mówił - "Jestem to winien publiczności".

Książkę czyta się świetnie, gdyż Merckx nie miał w nią jakiegokolwiek wglądu. Odmówił Danielowi Friebe spotkania i udzielenia wywiadu. Autor wykonał ogrom pracy i dlatego nie boi się poruszać przykrych momentów kariery wielkiego mistrza. Jednak w zdecydowanej większości jego kariera była nieustanym pasmem sukcesów.

Wojtek R | 2014-04-25
Przeczytana: luty 2014

Życiorys genialnego kolarza, ale z perspektywy jego kolegów (rywali i współpracowników). Wygrywanie, które staje się chorobą, wielki dopóki triumfował, samotny, kiedy odstawiał narzędzie swojej pracy. Błogosławieństwem tej książki jest brak wspomnień, ze strony samego Merckxa.

Marek | 2013-08-09
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Spodziewałem się biografii a otrzymałem zestaw kilku zebranych historii o najważniejszym rowerzyście ostatnich kilkudziesięciu lat. W latach 70 był moim idolem a że nie miałem możliwości oglądania, tak jak współcześnie to robię TdF, Giro bądź Vueltę, więc trochę czytałem. Szukałem informacji i gdzieś po zagranicznych periodykach, nielicznych zresztą jakie docierały, znajdowałem. A teraz po tylu latach tylko okruchy i skrawki wydarzeń, szkoda. Ale i tak wiele informacji było dla mnie nowych. Szkoda tylko ze wydawca zaplanował promocję po "Wielkiej pętli" i TdP. Myślę że nie tylko sympatycy kolarstwa sięgną po lekturę ale i dziennikarzom którzy relacjonuję kolarstwo szczególnie w TVP "publicznej" przyda się trochę fachowej wiedzy... pomimo wątpliwości polecam.