Struktura produkcji. Gielda, kapitał, konsumpcja

2011-01-01
2011-01-01
Krzysztof Śledziński
giełda poradnik

Pozycja przeznaczona dla osób bardzo dobrze zorientowanych w AUSTRIACKIEJ TEORII KAPITAŁU I CYKLU KONIUNKTURALNEGO, będących na etapie poszukiwania niuansów.
Autor zgłębił cała bibliotekę i dzieli się z czytelnikiem opiniami i poglądami bardzo wielu ekonomistów na omawianą kwestię w formie ogromnej ilości cytatów. Książka stanowi bogate źródło przypisów.
Pytanie tylko, kto dzisiaj naukowo zajmuje się AUSTRIACKĄ EKONOMIĄ? Ale uwaga - to może się wkrótce zmienić i nauki Mengera, Bom-Bowerka, Misesa oraz Hayeka przeżyją renesans.

Pytanie tylko, kto...

Na książkę Skousena poświęciłem stosunkowo dużo czasu, co pozwoliło mi ocenić ją także od strony technicznej - nabrała charakteru tytułu wyraźnie "używanego" do tego stopnia, że nie miałem już oporów przed zaznaczaniem długopisem co ciekawszych fragmentów. A że fragmentów takich znalazło się dość sporo, to jestem pewien, że książka pozostanie ze mną już do końca (notabene ciężko byłoby zfotoszopować tak bardzo zmęczoną okładkę).

Skousen, ekonomista austriackiej szkoły ekonomii, dokonał czegoś, co powinno odbić się większym echem w ekonomiczno-klasyczno-keynesowskim grajdole. W Polsce tłumaczenie Fijora chyba w ogóle się nie przyjęło - nie słyszałem o żadnym ekonomiście czy polityku chwalącym się przeczytaniem "Struktury produkcji" (przy założeniu, że oni jednak czytają). Co prawda, autor chwali się we wstępach swoimi osiągnięciami w poczytności niniejszej książki, jednak czy ktoś z was słyszał o agregatowej strukturze produkcji?

Skousen poświęcił mnóstwo czasu na studiowanie materiału pozwalającego mu na zbudowanie rzeczywistej alternatywy dla wskaźnika PKB. Bibliografia robi wrażenie i w żadnym przypadku nie jest wypełniona na siłę. W wielu miejscach autor cytuje fragmenty innych ekonomistów, natomiast w pierwszych rozdziałach przedstawia dyskusje różnych postaci z ostatnich dwóch wieków na temat analizy etapów produkcji i jej czasowym charakterze. Ten ogrom zaangażowania i pracy autora naprawdę da się odczuć w wielu miejscach książki. Głównym celem Skousena, podpartym spostrzeżeniami wielu innych ekonomistów, jest pokazanie, że czas odgrywa istotną, jak nie najistotniejszą rolę w formowaniu kapitału oraz że neoklasyczny agregat produkcja-konsumpcja jest wysoce nieprecyzyjny i szkodliwy. Stawia własną koncepcję agregatowej struktury produkcji (ASP),gdzie produkcja przechodzi przez kolejne etapy (od etapów najbardziej oddalonych od konsumpcji do etapów jej najbliższych) z uwzględnieniem czasu potrzebnego na powstanie finalnego dobra. Dodatkowo autor przedstawia zasadniczą wadę PKB, czyli faworyzowanie konsumpcji przez nieuwzględnianie produkcji na etapach pośrednich + nieukończonych dóbr kapitałowych. Udowadnia przy tym, że konsumpcja wcale nie jest najważniejszym elementem gospodarki (konsumpcja to ok. 70% PKB, ale po uwzględnieniu etapów pośrednich ta wartość spada do ~30%!). Tego powinno się uczyć w szkołach, począwszy od podstawówki aż po studia, nawet na AWF!

Dopiero po przeczytaniu zdałem sobie sprawę, że autor nie poruszył, lub potraktował bardzo zdawkowo, niektóre kwestie, takie jak wytłumaczenie, dlaczego nowy kredyt trafia głównie w ręce przedsiębiorców, a nie konsumentów. Oczywiście sporo jest literatury uzupełniającej, która o tym traktuje, jednak u Skousena ewidentnie daje się odczuć zbytnią oszczędność w wyjaśnieniach. Niektóre skróty myślowe, pomimo swojej prawidłowości i ugruntowania w cytowanej literaturze, mogą wprowadzić w zakłopotanie osoby, które z austriackim wyjaśnieniem cykli koniunkturalnych spotykają się po raz pierwszy. Stąd moja sugestia jest taka, by na początek zgłębić "Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne" Huerty De Soto, a dopiero potem przeczytać Skousena.

Podsumowując - kolejna cegiełka do pełnej wiedzy z zakresu cykli koniunkturalnych oraz zrozumienia funkcjonowania współczesnej gospodarki. Polecam.

Jeden z niewielu podręczników ekonomii podażowej w języku polskim. Przełożenie dużej części Austriackiej Szkoły Ekonomii na wykresy i twierdzenia makroekonomiczne.

Książka zawiera między innymi wykres interpretacyjny zmian cenowych w strukturze produkcji poszczególnych części gospodarki, pokazujący cykl koniunkturalny, bardzo zbliżony do interpretacji Hayeka.

Str. 42 Clark i Walrsa jako twórcy modelowej ekonomii. Str. 68 - Ekonomia walrasowska pomija Strukturę Produkcji. St. 96 - Zaniżanie stóp procentowych poniżej wartości realnej prowadzi do cyklu koniunkturalnego. Str. 107 - Major Duglas - Jako przywódca na rzecz ruchu społecznego na rzecz kredytu społecznego. Str. 121 - Mit Keynesa mówiący, że to wydatki publiczne tworzą bogactwo. Str. 266 - Wg. Skousena, ekonomiści "głównego nurtu" nie zbierają informacji na temat kosztów produkcji między krótkimi okresami czasu. Str. 365 - Pobudzanie popytu na dobra konsumenckie nie ma sensu, ponieważ co najwyżej skierowane na strefę dóbr kapitałowych. Str. 390 - Wg Skousena, standard złota eliminuje cykl koniunkturalny (sam uważa, również, że standard złota na dzień dzisiejszy nie jest możliwy do wprowadzenia ponieważ ewentualne jego wprowadzenie doprowadziło by do zbytniego transferu bogactwa w stronę posiadaczy złota. (w dzisiejszym systemie monetarnym) Str. 391 - Wprowadzenie standardu złota doprowadziło by do długoterminowego kryzysu gospodarczego, z powodu korekty nie trafionych inwestycji. Str. 394 Argumentacja Skousena, że jego model "Struktury Produkcji" jest lepszym wskaźnikiem kondycji realnej gospodarki niż PKB.

Wpis z mojego bloga:

Str. 42...

Jeżeli jesteś ekonomistą to musisz "Strukturę Produkcji" przeczytać. Nie jesteś? To przeczytaj coś dla początkujących i potem wróć do tej książki.

• Ekonomia
  • Inwestowanie