Narodziny współczesnej ekonomii - Żywoty i idee wielkich myślicieli

The Making of Modern Economics
Ekonomia
biznes, finanse
hanys

Fascynująca rzecz – tak powiedział o książce Skousena mój przyjaciel, artysta malarz, człowiek dla którego ekonomia była zawsze esencją nudy. Tymczasem Mark Skousen pokazał, że ekonomia, jej twórcy i bohaterowie mogą być równie ekscytująca c powieść kryminalna Niezwykłym, walorem tej książki, piszę to bez cienia przesady, jest prowadzenie Czytelnika przez dzieje najmłodszej z nauk tak, aby...

Tymczasem Mark Skousen pokazał, że ekonomia, jej twórcy i bohaterowie mogą być równie ekscytująca c powieść kryminalna Niezwykłym, walorem tej książki, piszę to bez cienia przesady, jest prowadzenie Czytelnika przez dzieje najmłodszej z nauk tak, aby poznał nie tylko życiorysy najwybitniejszych ekonomistów, ale zrozumiał logikę wydarzeń, jakie wyjaśniali czy tworzyli. Dlaczego „Narodziny współczesnej ekonomii” to równocześnie nowoczesny podręcznik ekonomii. Przedstawia meandry myśli gospodarczej ukazując, w jaki sposób wpłynęły na losy zwykłych ludz, ich życie, myśli i zamożność.

Świetna okładka Michała Zielińskiego, dużo oryginalnych fotografii, bardzo dobry przekład Jerzego Strzeleckiego oraz wysoki poziom drukarski czynią tę wielką książkę (640 stron format B5) wydarzeniem wydawniczym. Gorąco polecamy!

Wydawca – Jan M Fijor

źródło opisu: http://www.fijor.com/narodziny-wspolczesnej-ekonomii/

źródło okładki: http://www.fijor.com/narodziny-wspolczesnej-ekonomii/

Mairon | 2016-11-21
Przeczytana: 29 listopada 2013

Książka jest po prostu genialna. Ponadto jest wydana w najbardziej przystępnej formie jaką miałem okazje przeczytać.

Pozycja ta zapoczątkowała moją przygodę z ekonomiom, trafnym określeniem byłoby "książka-drogowskaz" gdyż po lekturze moja lista książek do przeczytania wzrosła przynajmniej o dziesięć.

W nadzwyczaj przystępny sposób pokazane najbardziej wpływowe osobowości świata ekonomii, ciekawostki z życia co niektórych jak na przykład Adama Smitha mogą przyciągnąć nawet ludzi nie mających zielonego pojęcia o tej dyscyplinie naukowej. Każdy z bohaterów miał własną osobowość i historie, z których można wysnuć następujący wniosek: Ekonomiści wolnorynkowi jak wspomniany przeze mnie Adam Smith mogą być co nieco zwariowani, ale na ogół, wszyscy są ludźmi moralnymi, porządnymi obywatelami, mężami i ojcami itd. Natomiast komuniści i socjaliści, to w większości zdegenerowane obiboki, pozbawione moralności szuje, nieuznające żadnych świętości antyludzkie hieny, lub nawet - jak Karol...

| 2014-05-04
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Książka od której nie da się oderwać,w błyskotliwy sposób przybliża ekonomię zarówno od strony historycznej jak i teoretycznej. Skousen podchodzi do tematu również na płaszczyźnie socjologii wiedzy pokazując jak na danego naukowca wpływał klimat intelektualny jego otoczenia, religia czy nawet doświadczenia życiowe. Autor, mimo zadeklarowanej miłości do Szkoły Austriackiej potrafi przychylnie spojrzeć również na przedstawicieli różnych doktryn a jeśli trzeba nie żałuję słów krytyki "Wiedeńczykom". Ilustracje i zdjęcia sa równiez bardzo dużymi walorami i podnoszą jej wartości zarówno od strony merytorycznej jak i estetycznej. Jest to zresztą najładniejsze wydanie Pana Fijora z jakim miałem do czynienia.

wilu9500 | 2013-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Książka otwierająca oczy o tym jak dzisiaj naucza się ekonomii na Uniwersytetach i gdzie z nauką ekonomii zmierzamy. Mark Skousen obnasza wszystkie wypaczenia w teorii ekonomii z jakimi mieliśmy do czynienia w historii (Keynes, Marks. Veblen). Autor stawia tezę, że w najbliższych latach doczekamy się kontynuacji myśli ekonomicznej w stronę całościowej spójnej teorii. Polecam wszystkim, którzy zamierzają studiować ekonomię. Książka otwierająca oczy i dająca dobry grunt do zrozumienia dzisiejszego często bełkotu różnych ekonomistów :)

Szczegółowiej z podziałem na strony:

Keynes wypacza prawo Say-a (podaż tworzy popyt) (str.86). Takie prawidła ekonomicznej jak: Rosnąca gospodarka więcej wytwarza niż konsumuje, produkcja jest ważniejsza od konsumpcji, produkcja jest przyczyną konsumpcji i inwestycje są podstawą wzrostu gospodarczego. Historycy uznają, że Say napisał pierwszy podręcznik do ekonomii. Wg. Skousena dwóch uczniów Adama Smitha odwróciło nurt w myśli ekonomicznej w złą...