Najnowsze artykuły
Artykuły
George R.R. Martin, John Grisham, George Saunders i inni autorzy pozywają sztuczną inteligencjęAnna Sierant3Artykuły
Książki na jesień: tytuły, po które warto sięgnąćAnna Sierant28Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać359Artykuły
Nagroda Bookera 2023. Poznaliśmy krótką listę nominowanychAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jesús Huerta de Soto

5
7,5/10
Urodzony: 01.01.1956
Hiszpański ekonomista, filozof polityki, przedstawiciel austriackiej szkoły ekonomii.
7,5/10średnia ocena książek autora
118 przeczytało książki autora
511 chce przeczytać książki autora
9fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2016

2011
Socjalizm, rachunek ekonomiczny i funkcja przedsiębiorcza
Jesús Huerta de Soto
8,2 z 19 ocen
97 czytelników 0 opinii
2011

2010
Szkoła austriacka: Ład rynkowy, wolna wymiana i przedsiębiorczość
Jesús Huerta de Soto
7,7 z 32 ocen
138 czytelników 6 opinii
2010

2009
Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne
Jesús Huerta de Soto
8,2 z 38 ocen
301 czytelników 8 opinii
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne Jesús Huerta de Soto 
8,2

Dlaczego przez cały okres moich studiów ekonomicznych żaden wykładowca nie pokusił się choćby o poruszenie kwestii natury pieniądza, jego pochodzenia czy bankowości z rezerwą cząstkową? Czyżby dla wielu z nich ta i inne książki austriaków były za grube lub mało zrozumiałe? Każdy, dosłownie każdy, który podjąłby się przeczytania tego dzieła, z pewnością poświęci się refleksji nad systemem bankowym w obecnej formie i przestanie wierzyć we wiadomości o skutecznych akcjach banków centralnych w odpowiedzi na różne perturbacje gospodarcze. Nie ma innej możliwości - w powyższym tytule jest za dużo informacji, źródeł, dowodów i wniosków, by jakkolwiek zignorować jego wkład.
Wiele innych pozycji ekonomistów identyfikujących się z Austriacką Szkołą Ekonomii w jakiś sposób już tworzyło kształt spójnej wizji odejścia od bankowości opartej o rezerwę cząstkową. U Huerty De Soto można przeczytać pełną syntezę tych myśli oraz zaopatrzenie ich w bagaż przykładów historycznych, szczegółowych analiz, wykresów ilustrujących procesy produkcji (i ich przesunięcia),argumentów krytycznych i odpowiedzi na nie. Praca monumentalna, skrupulatna i wyczerpująca temat. Zaczyna się od przedstawienia, a właściwie rozróżnienia, różnych form depozytów. W następnym rozdziale przytaczane są historyczne przykłady naruszania zasady 100% rezerwy oraz ich skutki. Potem omawiane jest prawo z tym związane aby następnie przejść do czystej ekonomii tłumaczącej ekspansję kredytową i jej konsekwencje. Ostatni rozdział zawiera propozycję przejścia na system bankowy z wymogiem 100% rezerwy bankowej i do wolności monetarnej.
Niestety książka, a właściwie sposób, w jaki została wydana, nie ułatwia przyswajania treści. Nie mówię tu o literówkach, których niektórzy się dopatrzyli (w mojej ocenie wcale dużo ich nie ma),lecz o przypisach, które nierzadko zajmują 3/4 strony. Przypisy, jak wiadomo, pisane są czcionką mniejszą od tekstu, który, swoją drogą, też jest drobny. Rozpisane w nich kwestie poboczne skutecznie zbijają z tropu podczas czytania, przez co niejednokrotnie traci się wątek. Jest to na tyle poważna sprawa redakcyjna, że aż poświęciłem temu osobny akapit. Domyślam się, że jest to wynikiem kolejnego poprawionego wydania oraz nowych przemyśleń autora. Nie zmienia to jednak sytuacji czytającego, bo to on musi się zmagać z trudnym do ogarnięcia tekstem oraz częścią każdej strony zawaloną wartym przeczytania przypisem.
Gdyby nie te przypisy, to książka miałaby ponad 1k stron, a ja dałbym okrągłą dychę. A tak to tylko 9..
Wstęp do libertarianizmu. Wybór tekstów Ludwig von Mises 
6,4

Książka zawiera wybór tekstów dotyczących libertarianizmu przetłumaczonych przez polski Instytut Misesa. Teksty dotyczą bardzo różnej tematyki, od komentarzy dotyczących różnych zjawisk w USA, bo bardziej rozległe prace, jak te poświęcone prawu posiadania broni czy własności intelektualnej.
Z powodu tego, że przetłumaczone teksty pochodzą od różnych autorów, dotyczą różnych kwestii i są skierowane do różnych grup ludzi, poziom tekstów znacznie różni się od siebie. Jedne przypominają bardziej opracowania naukowe a inne wpisy na blogu. Z jednej strony mamy ciekawe prace jak np. o dzikim zachodzie a z drugiej strony mamy teksty w której autor narzeka na to jak bardzo rząd USA jest faszystowski.
Książkę mogę polecić osobom zainteresowanym libertarianizmem z zastrzeżeniem, że nie znajdziemy tutaj tekstów o polskim libertarianizmie a teksty głównie amerykańskich autorów.
Ebook jest dostępny za darmo na stronie Instytutu Misesa:
https://mises.pl/blog/2016/03/12/42721/
Pod koniec pozwolę dodać sobie krótki komentarz do tekstu dotyczącego prawa prywatnego i prywatnych agencji ochrony na dzikim zachodzie:
Autor tego tekstu całkowicie ignoruje fakt, że opisywane grupy były małe i spójne (miały jasno określony wspólny cel, jak wydobycie złota czy ochrona bydła). W małych społecznościach przestępczość jest znacznie mniejsza niż w większych, bo ludzie się znają (ludzie uczestniczą głównie w interakcjach w ramach własnej sieci społecznościowej). Taka społeczność jest całkowicie inna od dużej społeczności gdzie większość ludzi ma ze sobą niewiele wspólnego. Dlatego też według mnie przedstawione przykłady nie są wystarczającym uzasadnieniem tego, że prywatna produkcja prawa i bezpieczeństwa może działać na większą skalę.