Wielka deformacja, czyli jak skorumpowano amerykański kapitalizm

Tłumaczenie: Wielka deformacja, czyli jak skorumpowano amerykański kapitalizm
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
The Great Deformation: The Corruption of Capitalism in America
biznes, finanse
mts

Jest to prawdziwe dzieło. Nie tylko jak chodzi o objętość (800 stron dużego formatu), ale przede wszystkim we względu na rangę tematu, a także wiedzę, odwagę i wyjątkowość autora. Zacznijmy od tego ostatniego elementu, to wiele wyjaśnia. David Stockman (ur. 1946) jest wybitnym ekonomistą amerykańskim, byłym ministrem ds. budżetu w rządzie Ronalda Reagana. Po odejściu z aktywnej polityki...

David Stockman (ur. 1946) jest wybitnym ekonomistą amerykańskim, byłym ministrem ds. budżetu w rządzie Ronalda Reagana. Po odejściu z aktywnej polityki Stockman przez wiele lat pracował na Wall Street, będąc ekspertem/partnerem dużych firm inwestycyjnych: Salomon Brothers oraz Blackstone Group. Od roku 2003 do 2013 pełnił funkcję prezesa firmy Collins and Aikman, dużego producenta części samochodowych z Detroit. Stockman należy do najbardziej znanych postaci gospodarczych i politycznych w USA. Uważany jest też za czołowego przedstawiciela Partii Republikańskiej.
W 2013 roku ukazała się na rynku USA jego monumentalne dzieło, właśnie „Wielka deformacja”. Jest to książka ilustrująca przyczyny obecnego załamania gospodarki amerykańskiej po 2007 roku, a także skutki kryzysu światowych finansów, jaki po tym nastąpił. Książka krytykuje politykę finansową USA, w szczególności manipulacje monetarne FED oraz sektora bankowego, a także przedstawia mechanizm korupcji politycznej i jego wpływ na obecne trudności gospodarcze USA i na świecie. Od pierwszej chwili stała się ona bestsellerem. A przy tym także swoistą biblią deformacji wolnego rynku i przestrogą dla innych krajów, które podążają amerykańską drogą. Mam na myśli Japonię, a ostatnio także Unię Europejską. Z tego właśnie względu dzieło Stockmana stało się bardzo aktualne także w naszym obszarze gospodarczym.
O randze książki świadczą recenzje, jakie na temat „Wielkiej deformacji” ukazały się w amerykańskich mediach. Oto fragmenty kilku z nich:
Na łamach wpływowego Huff Post Books Michael Levin nazwał Wielką Deformację „najważniejszą książką na temat gospodarki amerykańskiej i globalnej opublikowaną w okresie ostatnich 50 lat”, dodając przy tym, że powinna się ona stać „lekturą obowiązkową”, której znajomość „powinna być warunkiem dopuszczenia do głosowania”.
1. Washington Post nazywa Stockmana „seryjnym apostatą” Ameryki, nie ma jednak wątpliwości, że to co napisał, w swojej diagnozie stanu kraju, stanowi wyśmienite podsumowanie „tych wszystkich obciążeń „naszych dzieci i wnuków” przed którymi ostrzegały nas poprzednie generacje”.
2. Lew Rockwell, spiritus movens amerykańskiego odłamu Szkoły Austriackiej, określił pracę Stockmana mianem „książki, na którą wszyscy czekaliśmy i za napisanie której wszyscy mamy u Davida Stockmana wielki dług.”
3. Największym komplementami obdarzył Wielką Deformację wpływowy portal „Mergers & Inquisitions”, który w tytule recenzji, książki napisanej przez b. szefa Biura Zarządzania i Budżetu (OMB) w rządzie Reagana, postawił tezę że Wielka Deformacja to „najważniejsza książka z teorii ekonomii od czasu „Bogactwa Narodów” Adama Smitha.”
Życzymy fascynującej lektury. A gdyby ktoś z PT Czytelników chciał uzupełnić swą wiedzę o teorię tzw. szkoły austriackiej oferujemy całą gamę książek, która - podobnie jak Wielka deformacja – pomoże nie tylko w zrozumieniu współczesnej ekonomii i wynaturzeń jej towarzyszących, lecz także, a może przede wszystkim, w zrozumienia życia w jego materialnej sferze.
Wydawca

źródło opisu: http://www.fijor.com/wielka-deformacja-czyli-jak-s...(?)

źródło okładki: http://www.fijor.com/wp-content/uploads/2014/06/wybrana_deformacja.jpg

Daniel | 2015-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 września 2015

Książka Davida Stockmana pokazuje współczesny kryzys finansowy jako rezultat i logiczne następstwo „wielkiej deformacji”, jaka dotknęła amerykańską i światową gospodarkę. Nie jest to praca naukowa, lecz ma, jak przyznaje sam autor, charakter polemiczny, więc nie zawiera przypisów, ale na końcu zamieszczone są źródła. Stockman szukając przyczyn „wielkiej deformacji” cofa się do czasów wielkiego kryzysu i New Dealu, ale rozważania historyczne uzupełnia swoimi własnymi doświadczeniami z czasów gdy był szefem Biura Zarządzania i Budżetu w administracji Reagana, a później z pracy w Salomon Brothers, Blackstone Group i Collins and Aikman (duży producent części samochodowych).
Krytyka Stockmana przede wszystkim skupia się z jednej strony na płynnych kursach walutowych i działaniach banków centralnych, które doprowadziły do finansjalizacji gospodarki i powstawania kolejnych baniek spekulacyjnych, a z drugiej na amerykańskim państwie socjalnym i państwie wojny, którego skutkiem są deficyty...

Norbert1916 | 2015-10-03
pkd | 2015-01-26