Andy Murray. Niezwykła historia

Tłumaczenie: Maciej Studencki
Wydawnictwo: Bukowy Las
tenis, sport, mistrzowie
joly_fh

Interesująca, napisana barwnym językiem biografia drugiego w rankingu ATP tenisisty, złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 i zwycięzcy Wimbledonu 2013 Historia nadzwyczajnej kariery chudzielca ze Szkocji – kraju przedstawionego w jednym ze skeczów Monty Pythona jako kolebka „narodu, który najgorzej gra w tenisa”. Chłopak ten został pierwszym brytyjskim wielkoszlemowym...

Historia nadzwyczajnej kariery chudzielca ze Szkocji – kraju przedstawionego w jednym ze skeczów Monty Pythona jako kolebka „narodu, który najgorzej gra w tenisa”. Chłopak ten został pierwszym brytyjskim wielkoszlemowym czempionem w grze pojedynczej mężczyzn po 76 latach, kończąc w ten sposób oczekiwanie brytyjskich kibiców na następcę Freda Perry’ego.

Andy Murray osiągnął swój cel po długiej i ciężkiej walce. Przyszło mu współzawodniczyć z takimi asami jak Roger Federer, Rafa Nadal i Novak Djoković, a ostatnio także ze wschodzącą polską gwiazdą, Jerzym Janowiczem. Wcześniej Andy przegrał pierwsze cztery finały Wielkiego Szlema, do których udało mu się dotrzeć, i zaczął wątpić, czy kiedykolwiek zdoła zrealizować życiowe ambicje. Żaden inny tenisista nie grał nigdy z podobnym brzemieniem oczekiwań kibiców swojego kraju, ani też nie był tak drobiazgowo rozliczany z każdego wybuchu wściekłości na korcie, z każdego włoska w brodzie i z każdego słowa wypowiedzianego przez jego matkę – nie mówiąc już o latach walki z fałszywym przekonaniem, że nienawidzi Anglii i Anglików.
Jak udało mu się pokonać te i inne przeciwności, osiągnąć stan równowagi i zacząć zwyciężać? O tym jest ta napisana barwnym, dowcipnym językiem historia złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Londynie, triumfatora US Open i zwycięzcy Wimbledonu 2013.

źródło opisu: Bukowy Las, 2013

źródło okładki: http://www.bukowylas.pl/

posportowejstronie | 2015-11-05
Przeczytana: 30 września 2013

Nie ma na Ziemi człowieka, który nie znałby Tenisowej Wielkiej Czwórki – Rogera Federera, Rafy Nadala, Novaka Djokovicia i Andy’ego Murray’a. Chociaż ten ostatni długo próbował dołączyć do tenisowej elity, jednak po zwycięstwie najpierw w wielkoszlemowym US Open 2012, a potem w Wimbledonie 2013 jego przynależność do Wielkiej Czwórki jest bezdyskusyjna.

Przez kilka sezonów wyśmiewano się ze Szkota, pojawiały się drwiące opinie, że Wielka Czwórka jest tak naprawdę Wielką Trójką i Pół. Andy Murray zwycięstwem na amerykańskich kortach zapisał się jednak w historii złotymi zgłoskami. Po pierwsze wygrywając turniej Wielkiego Szlema, po drugie będąc drugim Brytyjczykiem (pierwszym Szkotem), który wygrał te zawody od 1936 roku. Na szczęście Szkota ominął jeszcze inny powód zapisania się w historii. Nie został pierwszym tenisistą, który miałby na koncie pięć przegranych wielkoszlemowych finałów.

O wygranej, która zapisała się w annałach światowego tenisa, o zwycięstwie, które pozwoliło...

Jacoa1 | 2017-03-06
Przeczytana: 05 marca 2017

Słaba książka z momentami sakramentalnej nudy. Nie czuć atmosfery Wielkiego Szlema. "Open" Agassiego niebo lepsze, podobnie jka biografie Rafy, Federera czy Samprasa. Nie polecam. Sorry.

Nika | 2017-09-02
tebron | 2016-12-26