Roger Federer. Geniusz przy pracy

2017-12-07
2017-12-07
Patrycja Przełucka
Roger Federer tenis geniusz

Wyglada ładnie, dużo kolorowych obrazków ale jeśli chodzi o treść to rozczawowuje. Toporny język, możliwe że to wina tlumacza. Spory chaos,
mało usystematyzowane wiadomości. Pełno kolorowych wykresów ale sporo z nich totalnie zbędnych, sporo kiepsko opisanych i niestety dużo błędów np z wykresu wynika że większość czołowych zawodników ma 2x szybszy drugi serwis niż pierwszy albo ze rakieta rotuje np 45 obrotów na sekundę (a to raczej o piłkę chodzi).

Jestem ogromną fanką Rogera, więc musiałam w końcu dorwać tę książkę w swoje ręce. Niestety, zawiodłam się. Było parę fajnych anegdotek, ale książka jest napisana w moim uznaniu bardzo niespójnie, a przy tym - nie wiem, czy to zasługa tłumaczenia, czy samego autora - momentami bardzo infantylnym językiem. Parę interesujących i parę niepotrzebnych wykresów, dużo zdjęć, ale mało w tym wszystkim merytoryki. Trzeba natomiast przyznać, że pozycja wyjątkowo ładnie wydana.

Straszna słabizna. Jest to tylko laurka dla Federera, w dodatku słaba. 90 % 'treści' to zdjęcia i grafiki ze statystykami, które równie dobrze można zobaczyć w internecie. Tekstu jak na lekarstwo, w dodatku język tak dziecinnie toporny, że czytanie go to męczarnia. Gdyby jeszcze można się było dowiedzieć czegoś nowego o Federerze, niestety jest to zbiór oczywistości i słodzenia, takiego, że można się porzygać. Nawet wielbicielom Rogera odradzam ten wytwór.

Skarbnica wiedzy o prawdopodobnie najwybitniejszym tenisiście w historii tej dyscypliny. To nie jest typowa biografia sportowca, a raczej rozłożenie jego geniuszu na czynniki pierwsze. Porażająca ilość statystyk i kamieni milowych w karierze Federera oraz dogłębna analiza sposobu jego gry. O tym właśnie jest ta książka. Co więcej, fantastycznie wydana. Mnóstwo fotografii, przejrzystych diagramów i wykresów, no i świetny język, czynią z niej doskonałą pozycję dla fana tenisa, i nie tylko.

Nastawiłem się na mega biografię ale się zawiodłem. Praktycznie zero treści. Autor skupił się na napisaniu laurki i okraszeniu jej mnóstwem statystyk, zdjęć, wykresów itp. Książka ma ok. 270 stron ale jej przeczytanie zajęło mi 2-3 godziny (tak mało treści, tyle grafik i zdjęć). Dodatkowo książka kończy się w roku 2015 i brak w niej już ostatnich sukcesów Rogera (trzech ostatnich sukcesów w Wielkim Szlemie). Bardzo ładnie wydana ale to jej jedyny atut.

Któż nie zna Rogera Federera? Niesamowity sportowiec, jeden z najwybitniejszych ze swojego pokolenia i nie mówimy tutaj tylko o tenisie. Wyniósł swoją dyscyplinę sportu na wyższy poziom, wyprzedził epokę i zarobił przy tym prawie miliard dolarów. Sportowiec, którego etos pracy powinien być stawiany za wzór wszystkim, którzy w jakiejkolwiek dziedzinie chcą osiągnąć szczyt.
W tej pięknie wydanej książce możemy zobaczyć tego giganta przeanalizowanego od A do Z. Świetne zestawienia, wykresy, diagramy a wszystko opatrzone wieloma unikatowymi zdjęciami. Książka którą z czystej ciekawości powinien przeczytać każdy bez względu na wiek. A Ci, którzy choć trochę interesują się tenisem teraz całkiem inaczej będą patrzeć na każdą piłkę odbitą przez Geniusza.
Gorąco zachęcam!!!

W...

Dobrze zrobiona/wykonana książka - twarda ładna okładka,dużo kolorowych, pięknych zdjęć i fajne ciekawostki o świetnym sportowcu-tenisiście mistrzu Federer.

wydana naprawdę świetnie, super fotki i statystyki, ale treść mocno mizerna i ciężko się to czytało.

Każdy fan tenisa powinien przeczytać :)

Każdy fan tenisa powinien przeczytać :)

Roger - geniusz!

Roger - geniusz!