rozwiń zwiń

Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory

Okładka książki Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory
Rebecca Johns Wydawnictwo: Pascal powieść historyczna
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
The Countess
Wydawnictwo:
Pascal
Data wydania:
2013-08-28
Data 1. wyd. pol.:
2013-08-28
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376422138
Tłumacz:
Anna Bereta-Jankowska
Tagi:
Elżbieta Batory

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
645 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3129
803

Na półkach: , ,

Przyznaję, Rebecca Johns rzetelnie przygotowała się do pracy nad „Hrabiną”. Przedstawiony przez nią portret Erzsébet Báthory przemawia do wyobraźni i wielowymiarowo ukazuje kobietę, którą tak jednowymiarowo zagarnęła popkultura. Fakt, kąpanie się w krwi dziewic to kontrowersyjne remedium na starość, ale za to ma ogromny potencjał mitotwórczy. Historia świata zna przypadki różnorakich psychopatów, którzy mniej lub bardziej makabrycznie zapisali się na jej stronach. Ale skupienie się na jedynym aspekcie życiorysu może być krzywdzącym uproszczeniem. A w przypadku Elżebiety Batory pojawiają się głosy, że być może przyczyny polityczno-ekonomiczne były fundamentem, na którym wyrosła jej krwawa legenda.

Erzsébet Báthory, która wyłania się z kart książki Johns, jest mocno uwikłana w historię i zawirowania polityczne, jakie na przełomie XVI i XVII wieku przetoczyły się przez Węgry. Jej życie nie było usłane różami. Rzucona na głęboką wodę musiała sprostać wielu wymaganiom i wypić niejedną czarę goryczy. Nie miała nic do gadania jeśli chodzi o wybór męża, za to od małego była przygotowywana do roli wielkiej pani. Musiała spełniać cudze oczekiwania, a jej własne potrzeby w gruncie rzeczy sprowadzone były do tego, by zadowolić wszystkich naokoło. Nosić wysoko podniesioną głowę i być panią na włościach ze świadomością, że mężowi łóżko grzeją coraz to nowe służące…cholera, której kobiecie krew by się w żyłach nie gotowała?

Jaka jest Elżbieta pióra Johns? Przede wszystkim to inteligentna kobieta, która stara się sprostać wszystkim sytuacjom, w jakich postawiło ją życie. Jest wykształcona, ale także niepewna siebie. Matka jest dla niej ideałem, do którego trudno jej się zbliżyć. Ma rękę do zarządzania majątkiem, jest dobrą, ofiarną matką i wierną żoną. Ale gdzieś tam jest rysa na jej psychice. Obsesja na punkcie czystości, uczciwości i pracowitości. Jeśli któraś z jej służących taka nie jest, musi zostać przykładnie ukarana.

W „Hrabinie” autorka zastosowała pierwszoosobową narrację. Elżbieta w listach do syna opisuje swoje życie i przedstawia swój punkt widzenia. Uwięziona w wieży na nowo przeżywa przeszłość. Ukazuje, jak z dziecka stała się silną, surową kobietą i jaki wpływ na nią miał jej mąż, o którego uwagę musiała przez długi czas bardzo zabiegać. Jest to całkiem ciekawe ujęcie tematu, które nie skupia się li i jedynie na niechlubnej sławie Elżbiety. Jest to portret poniekąd psychologiczny, który Rebecca Jones zgrabnie wysnuła z historycznych faktów. Ma on wiele cech prawdopodobieństwa.

Byłam bardzo ciekawa tej książki i liczyłam właśnie na to, że autorka rozprawi się z mitem krwawych kąpieli. Pod tym względem jestem usatysfakcjonowana, ale…może to forma tej opowieści, może styl autorki sprawia, że po przeczytaniu „Hrabiny” pierwszym jej określeniem, które przyszło mi do głowy, jest słowo „nudna”. Temat ciekawy, pomysł ciekawy, a jednak książka mnie nie porwała.

Przyznaję, Rebecca Johns rzetelnie przygotowała się do pracy nad „Hrabiną”. Przedstawiony przez nią portret Erzsébet Báthory przemawia do wyobraźni i wielowymiarowo ukazuje kobietę, którą tak jednowymiarowo zagarnęła popkultura. Fakt, kąpanie się w krwi dziewic to kontrowersyjne remedium na starość, ale za to ma ogromny potencjał mitotwórczy. Historia świata zna przypadki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 263
  • Przeczytane
    799
  • Posiadam
    242
  • Ulubione
    43
  • Teraz czytam
    20
  • Historyczne
    19
  • Powieść historyczna
    18
  • Historia
    16
  • 2014
    16
  • 2013
    14

Cytaty

Więcej
Rebecca Johns Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory Zobacz więcej
Rebecca Johns Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory Zobacz więcej
Rebecca Johns Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także