Wojownik Rzymu. Wilki Północy

Tłumaczenie: Maria Dziurosz
Cykl: Wojownik Rzymu (tom 5)
Wydawnictwo: Rebis
Warrior of Rome: The Wolves of the North
joly_fh

Rok 263. Północne plemiona przypuszczają coraz śmielsze ataki na granice imperium rzymskiego. Balista na rozkaz cesarza Galiena wyrusza w swoją najbardziej niebezpieczną misję - ma, działając w ukryciu, zwrócić barbarzyńców ze stepu przeciwko sobie nawzajem. Są wśród nich Herulowie - Wilki Północy, najdziwniejsze i najbardziej wojownicze ze wszystkich koczowniczych plemion, z którymi przyszło mu się zmierzyć. Podczas tej wyprawy ktoś morduje po kolei ludzi z jego otoczenia. Balista znajduje się w obcej krainie, wśród obcych ludów, ale czy to możliwe, aby największe zagrożenie czaiło się w jego własnej świcie?

"Epicka opowieść Sidebottoma zaczyna się od mrożącego krew w żyłach morderstwa, a potem jest już tylko lepiej i bardziej emocjonująco".

prof. Mary Beard, Uniwersytet w Cambridge

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Insus | 2016-05-20
Przeczytana: 19 maja 2016

Dobra, prosta i wciągająca fabuła. O to mi chodziło.

czytamcałyczas | 2015-11-13

Niesamowity jest ten cykl.Zresztą zobaczcie sami.Tym razem,Balista i świta,walczą z plemieniem Herulanów.
Dziwne,te plemię.Mają dziwne czaszki,mimo to są ludzie.Nie trole.
Mieszkają na stepach.I co raz bardziej wdzierają się,na teren Cesarstwa.
Książki bardzo mi się podobała.
Autor,w przystępny sposób opisuje obyczaje.Zarówno Rzymian jak i barbarzyńców.
Unika,moralizowania.I dobrze !!
Liczy się tu,dobra akcja i przygoda.

Bogdan | 2014-01-09
Przeczytana: 2014 rok

"Wilki Północy" to już piąta odsłona znakomitego cyklu "Wojownik Rzymu" Harry'ego Sidebottoma, historyka z Uniwersytetu w Oksfordzie, w którym śledzimy perypetie germańskiego najemnika Balisty, z łaski i niełaski kolejnych cesarzy broniącego odległych prowincji Imperium.

Cykl to niezwykły z kilku powodów. Przede wszyskim opisuje dużo mniej znany okres dziejów Cesarstwa – drugą połowę III wieku. Choć nie spotykamy tu starych znajomych z tak dobrze opisanego I wieku p.n.e. – Cezara, Pompejusza czy Kleopatry - to i tak jest naprawdę ciekawie. Bezustanny napór Persów i Germanów na Cesarstwo to przecież, jak pokazuje autor, nie tylko militarny konflikt, ale także przenikanie się kultur, wierzeń i zwyczajów. Zupełnie jak w czasach nam współczesnych.

Jednak największym atutem powieści jest główny bohater. Chociaż rzymski wódz, to w duchu Germanin, patrzący na późne Cesarstwo okiem przybysza. Balista nie jest też żadnym superbohaterem. Chociaż odważny, to nie brakuje mu zwykłych,...

Bolek | 2013-12-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Póki co najsłabsza książka serii, brakuej tego klimatu z poprzednich części. Generalnie odkąd Balista opuścił granice imperium rzymskiego to książkom brakuje tego "czegoś". Może jest to wynikiem tego, że sam autor przyznaje, że w powodu braków źródeł świat przedstawia na podstawie spekulacji historycznych lub swoich wyobrażeń, co nie zawsze może być zgodne z prawdą. Jednak oprócz "realistycznego" przedstawienia świata otaczającego boahterów, akcja jest mało wartka, zaś fabuła jest dosyć przewidywalna.
Plusem jest to że autor zapuszcza się obszar goegraficzny rzadko przedstawiany w literaturze, plusem jest również fakt, że kolejna część prawdopodobnie zaprowadzi nas na teren obecnej Polski.

Artur | 2013-10-17

Raczej słaba, pisana na siłę byle tylko coś napisać. Oczywiście to nie ostatnia cześć :)

szymon_73 | 2013-09-30

Chyba najsłabsza ze wszystkich części, mało akcji, dużo opisów, ma się wwrażenie że książkę napisano na siłę.