Wojownik Rzymu. Wilki Północy

Okładka książki Wojownik Rzymu. Wilki Północy Harry Sidebottom
Okładka książki Wojownik Rzymu. Wilki Północy
Harry Sidebottom Wydawnictwo: Rebis Cykl: Wojownik Rzymu (tom 5) powieść historyczna
powieść historyczna
Wojownik Rzymu (tom 5)
Warrior of Rome: The Wolves of the North
Rebis
2013-08-01
2013-08-01
Maria Dziurosz

Kolejna część i kolejna misja w życiu Balisty. Tym razem Balista i jego familia ruszają na stepy z misją przekonania żyjących tam ludów do sojuszy z Imperium . Zostają uwikłani w kolejny krwawy konflikt .
W trakcie trwania misji dochodzi do okrutnych mordów na uczestnikach tej ekspedycji . Kto jest okrutnym mordercą?
Piąta, bardzo udana część cyklu WOJOWNIK RZYMU. W zasadzie cykl jest już epopeją. Autor miał w zamiarze ukazać nam zmierzch Cesarstwa Rzymskiego i według mnie udało się . Polecam ten cykl .

Piąta, bardzo udana część cyklu WOJOWNIK RZYMU. W...

Niesamowity jest ten cykl.Zresztą zobaczcie sami.Tym razem,Balista i świta,walczą z plemieniem Herulanów.
Dziwne,te plemię.Mają dziwne czaszki,mimo to są ludzie.Nie trole.
Mieszkają na stepach.I co raz bardziej wdzierają się,na teren Cesarstwa.
Książki bardzo mi się podobała.
Autor,w przystępny sposób opisuje obyczaje.Zarówno Rzymian jak i barbarzyńców.
Unika,moralizowania.I dobrze !!
Liczy się tu,dobra akcja i przygoda.

Dziwne,te plemię.Mają dziwne czaszki,mimo to są ludzie.Nie trole.
Mieszkają na stepach.I co raz bardziej wdzierają się,na teren Cesarstwa.
Książki bardzo mi się podobała.
Autor,w przystępny sposób opisuje obyczaje.Zarówno Rzymian jak i...

"Wilki Północy" to już piąta odsłona znakomitego cyklu "Wojownik Rzymu" Harry'ego Sidebottoma, historyka z Uniwersytetu w Oksfordzie, w którym śledzimy perypetie germańskiego najemnika Balisty, z łaski i niełaski kolejnych cesarzy broniącego odległych prowincji Imperium.

Cykl to niezwykły z kilku powodów. Przede wszyskim opisuje dużo mniej znany okres dziejów Cesarstwa – drugą połowę III wieku. Choć nie spotykamy tu starych znajomych z tak dobrze opisanego I wieku p.n.e. – Cezara, Pompejusza czy Kleopatry - to i tak jest naprawdę ciekawie. Bezustanny napór Persów i Germanów na Cesarstwo to przecież, jak pokazuje autor, nie tylko militarny konflikt, ale także przenikanie się kultur, wierzeń i zwyczajów. Zupełnie jak w czasach nam współczesnych.

Jednak największym atutem powieści jest główny bohater. Chociaż rzymski wódz, to w duchu Germanin, patrzący na późne Cesarstwo okiem przybysza. Balista nie jest też żadnym superbohaterem. Chociaż odważny, to nie brakuje mu zwykłych, ludzkich słabości. Gdy Balista wyrusza z niebezpieczną misją dyplomatyczną do Scytów z Północy, tytułowych "Wilków", poznaje wraz z czytelnikami zwyczaje plemienne koczowników, ich kulturę i mentalność. Nomadzi u Sidebottoma to wyraziste postaci, ciekawe osobowości, a nie tylko egzotyczne tło.

"Wilki Północy" to, jak widać, powieść o kilku warstwach. Jest oczywiście przygoda, są bitwy, pościgi i ucieczki. Ale tym,co stanowi o szczególnej wartości tej prozy, jest bardzo umiejętne nasycenie opowieści historycznymi realiami i obyczajowym szczegółem. Jeżeli podobnie wyglądają wykłady Siedebottoma w Oksfordzie, to jestem pewien, że trudno o wolne miejsce na sali.

Póki co najsłabsza książka serii, brakuej tego klimatu z poprzednich części. Generalnie odkąd Balista opuścił granice imperium rzymskiego to książkom brakuje tego "czegoś". Może jest to wynikiem tego, że sam autor przyznaje, że w powodu braków źródeł świat przedstawia na podstawie spekulacji historycznych lub swoich wyobrażeń, co nie zawsze może być zgodne z prawdą. Jednak oprócz "realistycznego" przedstawienia świata otaczającego boahterów, akcja jest mało wartka, zaś fabuła jest dosyć przewidywalna.
Plusem jest to że autor zapuszcza się obszar goegraficzny rzadko przedstawiany w literaturze, plusem jest również fakt, że kolejna część prawdopodobnie zaprowadzi nas na teren obecnej Polski.

Chyba najsłabsza ze wszystkich części, mało akcji, dużo opisów, ma się wwrażenie że książkę napisano na siłę.

Raczej słaba, pisana na siłę byle tylko coś napisać. Oczywiście to nie ostatnia cześć :)

Dobra, prosta i wciągająca fabuła. O to mi chodziło.

Dobra, prosta i wciągająca fabuła. O to mi chodziło.

• Szukam
  • Historyczna