Ogniste wrota

2001-01-01
83-7150-793-3
Zbigniew Gieniewski
Pressfield Termopile

"Mężczyzna bez polis [ojczyzny], nie jest mężczyzną".

Dość nużące i przeciągnięte - raczej dla pasjonatów epoki. Ma się wrażenie, że niektóre sceny stanowiły inspirację dla filmu "300" Millera.

"Mężczyzna bez polis [ojczyzny], nie jest mężczyzną".

Świetna rzecz, bardzo drobiazgowo oddany świat starożytnej grecji i do tego naprawdę dobrze napisane.

Na Apolla wielkiego łucznika, jakie to było dobre.

Książka, która zainspirowała Franka Millera do narysowania "300" (a co za tym idzie, służyła też za główne źródło dla twórców ekranizacji). A jednocześnie dużo bardziej umocowana w faktach i historii, poszerzająca wiedzę na temat Lacedemonu jako kraju głęboko zmilitaryzowanego i nacjonalistycznego, ze wszelkimi zaletami takiego ustroju (Sparta niezrównana na polu walki, sprawiedliwa dla dzielnych, czy to swoich, czy wrogów) jak i wielkimi wadami (Sparta piorąca mózgi od najmłodszych lat, pozbawiająca chłopców dzieciństwa, szowinistyczna, nietolerująca najmniejszych uchybień dla męskości).

Pierwsze 5 z 8 rozdziałów powieści jest przeładowane detalami na temat życia w Grecji (a w szczególności w Sparcie) z perspektywy chłopaka-uchodźcy ze spalonego, nic nie znaczącego peloponeskiego państwa-miasta, który już jako dorosły giermek Spartiaty i obozowy pomagier został odnaleziony półżywy przez Persów wśród zwałów trupów tuż po bitwie o tytułowe "Ogniste Wrota", czyli Termopile. Na prośbę samego króla Kserksesa, poprzez tłumacza, młody Grek stara się wyjaśnić, w jaki sposób trzystu wojowników wspomaganych przez nielicznych sojuszników zdołało przez tyle dni zatrzymać pochód sto razy (dosłownie) liczniejszej armii. I aby to wytłumaczyć, musi zacząć od swej podróży do Sparty, opisu panujących tam zwyczajów i dopiero po tym długim, acz arcyciekawym wstępie wypełnionym szczegółami na temat greckiego stylu życia i wojaczki, dociera do clue całej opowieści, czyli wciągającej jak jasna cholera bitwy. 3 ostatnie rozdziały poświęcone trzem dniom batalii czyta się jednym tchem.

Rzadko kiedy trafiała mi się książka, która w tak doskonały sposób, bez zanudzania, opisałaby historyczne realia – podróżujemy wraz z głównym bohaterem przez Peloponez aż do Sparty, gdzie staje się ochotnikiem obcego pochodzenia w Lacedemońskiej armii, śledzimy szkolenie Spartan jego oczami, dzięki soczystym opisom widzimy bitwy, które sam obserwuje i poznajemy tych wszystkich hoplitów, ich pragnienia, motywy. Widzimy, że nawet oni się boją, że nie są niezniszczalni, a jednak wiemy, co wyróżnia ich na tle innych armii na ziemi. Dzięki temu, niczym zaintrygowany Kserkses, zaczynamy rozumieć, dlaczego trzystu zdecydowało się walczyć do końca.

Powieść jest krwawa, nie stroni od przekleństw (z których słynęli Spartanie),nie owija w bawełnę, ukazując piekło wojny (włącznie z gwałtami, torturami i ukrzyżowaniami),nie ukrywa przemocy wobec dzieci szkolonych na najlepszych wojowników antycznego świata. Jednocześnie operuje uniwersalnymi wartościami honoru i miłości do ojczyzny, świetnie skacząc od ślepego nacjonalizmu do pięknego patriotyzmu, pokazując cenę wolności (która odróżniała Spartan od zniewolonych armii Kserksesa i dawała im siłę do dalszego oporu),ale też wskazując, że przesadne ograniczanie tejże swobody tylko do wybranej grupki najlepszych z najlepszych nie jest wcale przyjemne dla tych wykluczonych z tego wąskiego grona.

Doskonałość w niemal każdym calu, posiadająca wartość czysto historyczną (widać ogrom pracy włożonej przez autora w zbadanie tematu i współpracę z tłumaczami antycznej greki) jak i cholernie rozrywkową (zwłaszcza dla tych, którzy lubią dobrze napisane sceny batalistyczne). Nie dziwię się, że Frank Miller czerpał z Pressfielda pełnymi garściami. Sam w trakcie lektury wielokrotnie miałem ochotę wrzasnąć „This is Sparta!”

Na Apolla wielkiego łucznika, jakie to było dobre.

Jedna z najlepszych powieści historycznych, jakie udało mi się przeczytać, choć było to bardzo dawno. To dużo mroczniejsza, bardziej krwawa wizja Sparty niż ta z powieści "Leonidas. Szkoła bohaterów". Być może wpisuje się w "czarną legendę" Sparty, ale też poziom napięcia i emocji towarzyszących lekturze jest wyższy. Szkoda, że do tej pory nie mamy tłumaczenia innej znakomitej powieści Pressfielda "Tides of War", która opowiada o wojnie peloponeskiej.

300 ten film mi się chyba nigdy nie znudzi. To jeden z tych filmów, do których mogę śmiało sięgać ponownie i wiem, że nudzić się nie będę. Ogniste wrota to spojrzenie na te wydarzenia trochę od kuchni. Sporo ciekawych informacji z tamtego okresu. Niektórzy narzekają na drastyczność i okrucieństwo mi to jakoś nie przeszkadzało, nie wiem jednak czego spodziewali się po książce traktującej w sporej części o Sparcie... i o Termopilach.

Trochę nudnawa, sporo okrucieństwa i fabuły niekoniecznie możliwej historycznie do potwierdzenia. No ale może tak miało być. Mnie się nie spodobała ta pozycja

Może i zgodziłabym się z pochlebnymi opiniami na temat tej książki, lecz urok audiobooków (a tę w takiej formie poznałam) ma to do siebie, że odbiór literatury wielokrotnie zależy od umiejętności lektora... mój był nazbyt monotonny, przez co uwagę przykuwały głównie sceny drastyczne i nasycone wulgaryzmami, co doprawdy trudno było mi znieść...Temat wydaje się ciekawy, toteż być może sięgnę kiedyś po wersję drukowaną...

Porządna książka o Termopilach. Dobrze się czyta, bohaterowie sympatyczni
( aż za bardzo ).Autor starał się uczciwie przedstawić wydarzenia, jednak jego obraz
Sparty jest mocno wyidealizowany. Ja akurat Spartan nie lubię i gdyby pan Pressfield
napisał książkę o Tebach i bitwie pod Leuktrami to byłoby super :) A żeby się poczepiać,
to wspomniana w książce kukurydza pojawiła się w Europie dopiero po odkryciu
Ameryki :)

Porządna książka o Termopilach. Dobrze się czyta, bohaterowie sympatyczni
to wspomniana w książce kukurydza...

Wspaniała powieść o bitwie pod Termopilami.

Wspaniała powieść o bitwie pod Termopilami.

świetna książka, czytałem dwa razy najpier po polsku, ostatnio też po angielsku
chyba najlepszy opis bitwy pod Termopilami, ale nie tylko pokazuje życie Greków (szczególnie Spartan) bez mitologizowania ich - jako zwyczajnych ludzi

świetna książka, czytałem dwa razy najpier po polsku, ostatnio też po angielsku

• Powieść historyczna