Morderstwo odbędzie się

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
A Murder in Announced
powieść, zbrodnia, śledztwo, marple

Inne wydania

"Morderstwo odbędzie się..." - przeczytali w gazecie mieszkańcy pozornie sielskiego Chipping Cleghorn. Zabawa, kiepski żart czy pycha mordercy? Zaniepokojeni, ale wciąż ciekawi, stawiają się w domu Letycji Blackclock. Gdy pada strzał, akcja nabiera tempa. Na szczęście w okolicy jest panna Marple. W zdemaskowaniu przestępcy pomocna okazuje się… analiza sąsiedzkich plotek.

źródło opisu: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/m...(?)

źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/m...»

Paco | 2016-06-13
Na półkach: Agatha CHRISTIE
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Stare, dobre, poczciwe morderstwo.
Aktualnie nieaktualne.
W dobie DNA – informacji genetycznej, podczerwieni, termowizji, ultrafioletu i tym podobnych nudnych metod lokalizowania łotrów, Agatha miałaby z górki na pazurki. Każda szuja zostałaby rozkodowana na pierwszej stronie. A panowie inspektorzy, miast węszyć, dybać i czyhać, paznokcie obgryzając, już od drugiej strony, mogliby wywiesić transparent, podobny do tego, który odnalazłem na trybunach EURO 2016 – ,, Bezrobotni Olsztyn,,. Do rzeczy. Corpus Delicti. Młody, przystojny, zdrowy. Tyle, że z kulką w głowie. Jest ciżba podejrzanych. Wręcz kohorta. OK. Wszyscy są podejrzani. Tak się kiedyś zabijało. Trach, ciach, bach i każdy ma motyw. Boć morderstwo , to nie żarty. Zwłaszcza na Dworze Królowej. Kryminału.
Opinia odbyła się ...

PABLOPAN | 2015-11-15
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 14 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy morderca może wytypować na ofiarę... samego siebie? Jak słusznie zauważył Arthur Conan Doyle "gdy odrzucisz to, co niemożliwe, wszystko pozostałe, choćby najbardziej nieprawdopodobne, musi być prawdą". Z taką sytuacją mamy do czynienia w "Morderstwo odbędzie się". Wiejskie i na pozór idylliczne życie zostaje zmącone zbrodnią, wymiar sprawiedliwości decyduje się zamknąć sprawę, ale w samą porę zjawia się panna Marple. Po wyciągnięciu z szafy paru trupów i po odkryciu przeszłości podejrzanych, udaje się jej dociec prawdy. Oczywiście czytelnik również świetnie się bawi, a wręcz delektuje zagadką. Książka to istny majstersztyk, prosty język, zawiła fabuła, niespodziewane zwroty akcji - taką Christie lubię. Zdecydowanie polecam!

Gosia | 2013-11-28
Na półkach: 2013
Przeczytana: 27 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejny dobry kryminał Agathy Christie. Czytając go nie nudziłam się ani przez chwilę. Prosty język, ciekawie zawiązana intryga, świetnie przedstawione kreacje bohaterów, z których kilkoro podaje się za kogo innego. Niby nic nowego, ale fajnie się bawiłam próbując rozwiązać zagadkę i oczywiście nie zgadłam. Prócz tego akcję kryminalną przeplatają opisy angielskiej powojennej prowincji z jej problemami i delikatnie ukazanymi wadami.

Arek | 2014-12-28
Na półkach: 2014
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Morderstwo odbędzie się... To już ostatnia książka Agathy Christie którą przeczytałem w tym roku. Ósma lub dziewiąta z kolei. Przyznam że Pani Agata jest w formie. Kolejny raz nie zawiodłem się na jej piórze. Mamy tu przedstawione morderstwo, niesamowicie dziwne, po pierwsze jest ogłoszone w gazecie, po drugie wydaje się że osoba która chciała je popełnić, przez niezdarność zabiła samego siebie. To pierwsze podejrzenie jest szybko obalone, zabójcą jest jedna z osób które były owego feralnego dnia na nazwijmy to podwieczorku. A było tam dosyć dużo sąsiadów, domownicy i gospodyni. Okoliczności morderstwa są ciekawe. Gasną światła, wchodzi bandyta, krzyczy ręce do góry i ktoś strzela trzykrotnie, następuje popłoch, krzyki, przerażenie. Gdy naprawione zostaje oświetlenie, okazuje się że zamaskowany mężczyzna nie żyje z dziurą w głowie po kuli. A to dopiero początek tego udanego kryminału, który mimo że bardzo zagmatwany, bardzo wciąga.

allison | 2014-11-08
Na półkach: Przeczytane dawno temu

Przeczytałam tę powieść dawno temu, ale wciąż pamiętam zawiłą fabułę i zaskakujące zakończenie, po którym kolejny raz z wielkim uznaniem nazwałam panią Christie sprytną lisicą:).
Moim zdaniem, to jedna z jej najlepszych kryminalnych historii.

Podejrzani są niemal wszyscy, a ciężar winy zdaje się przechylać z jednej postaci na drugą. Udało mi się odkryć kilka tajemnic bohaterów, między innymi siostrzany sekret, jednak nie odgadłam, kto jest mordercą i dzięki temu finał okazał się wisienką na torcie.

Jak w wielu powieściach, tak i tu pisarka doskonale pokazuje psychologiczne motywy postaci, ich skomplikowane decyzje, skrywaną przeszłość... To dodaje całości pikanterii i sprawia, że od lektury trudno się oderwać.

chrispu | 2017-03-12
Na półkach: Kryminały, horrory

To jest ten typ powieści kryminalnych za którym nie przepadam - "Deus ex machina"- o istotnym fakcie wie tylko autorka.
Początek jest, jak na powieści Agathy dosyć dynamiczny i ciekawy, potrafi wciągnąć. Potem niestety następuje żmudne śledztwo, mnóstwo faktów, dat, zdarzeń - trzeba zwolnić czytanie by to to sobie jakoś poukładać. No i pojawia się tu Panna Marple. Nie jest jednak dominującą postacią, ot gdzieś tam pląta się tle (inaczej niż w odcinku serialu). Mnie to zaskoczyło. Końcówka powieści standardowa, bardzo szybkie rozwiązanie i oczywiście końcowe długaśne wyjaśnianie wszystkim zainteresowanym kto zabił i dlaczego.
Intrygę kryminalną w tej powieści uważam za jedną z trudniejszych do samodzielnego rozwikłania. Sporo możliwych podejrzanych, niewiele podpowiedzi, zaskakujące zwroty akcji. I do tego pogmatwane dialogi i nieśpieszne tempo w środkowej części, które mogą "uśpić" czujność czytelnika i przegapi wskazówki. Albo zwyczajnie przerwie czytanie.

Piroman | 2017-09-17

Świeżo po II wojnie światowej. Rasowi Niemcy uchodźcami, centralne ogrzewanie nowością, a na wyspach liczba służących spada w zastraszających tempie. Zmiany te jednak nie mają wpływu na dobre samopoczucie starszych pań. Starsze panie urządzają przyjęcia, chodzą do kawiarni, pomagają w tropieniu morderstw. W powieści dużo dramatycznych zdarzeń, może zbyt dużo, ale na pewno to kolejna prawdziwa perła w naszyjniku kryminałów Christie!

Kolejna świetna książka Agathy Christie i chyba najlepsza z panną Marple z tych, które do tej pory czytałam. Świetnie zaplanowane morderstwo i szczegóły, które dopiero uświadamiałam sobie pod sam koniec. Ale chyba pierwszy raz zgadłam, kto jest zabójcą - jednak bardziej intuicyjnie niż dzięki dowodom. Nie mniej rewelacyjnie zaplanowana historia oraz jej rozwiązanie. Uwielbiam takie kryminały!

AshiNa | 2013-08-10
Na półkach: 2012
Przeczytana: lipiec 2012

I tym razem pani Christie przechytrzyła mnie. Kolejne trudne do rozwiązania morderstwo, w którym policja bezradna. Jednak panna Marple po raz kolejny wykazała się swoim błyskotliwym umysłem. Gdyby nie ta bystra staruszka, policja prawdopodobnie schwytałaby nie tą osobę , co trzeba lub też zaniechałaby poszukiwań. Każdy kto przeczyta tę książkę będzie zaskoczony zakończeniem. Polecam;)

Miłka Kołakowska | 2015-08-24
Na półkach: 2015
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Nie czytasz „Gazetki” – jesteś nikim.

Po ukończeniu lektury zdałam sobie sprawę, jak wielki wpływ miały na ludzi media, a w tym przypadku prasa, już w połowie XX wieku. To właśnie od tajemniczego ogłoszenia w lokalnej "Gazetce" zaczyna się historia pani Letty. Przyjmując, że akcja książki toczy się w pierwszych latach powojennych, to nic nie określi jej lepiej niż fakt, że zawiera iście zaplątaną fabułę, pokręconych bohaterów i setkę nici łączącą kolejne wątki i wydarzenia. Agatha Christie na około trzystu stronach, nieźle skonstruowana kryminał, dodając do niego banalne, a dzięki temu śmieszne, sceny humorystyczne. Przykład jednego zwrotu poniżej:

„Ruszże tą swoją galaretą, którą nazywasz mózgiem!”

Momentami uśmiechałam się do kolejnych stron i czekałam, czym jeszcze zaskoczą mnie kolejne postacie. A tych w powieści jest całkiem zacna liczba i każda osoba to ciekawy, świeży charakter, a może powinnam napisać – charakterek.

Na dużą uwagę zasługuje tu panna Marple, która...