Morderstwo odbędzie się

Okładka książki Morderstwo odbędzie się
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Panna Marple (tom 4) Seria: Klasyka Kryminału kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
1974-09-01
Data 1. wydania:
1986-11-14
powieść zbrodnia śledztwo marple

W piątek, 29 października 1945 roku, niektórych mieszkańców osady Chipping Cleghorn elektryzuje ogłoszenie w lokalnej gazecie: Morderstwo odbędzie się..., osobne zaproszenia nie będą rozsyłane".
Czy rzeczywiście doszło do zabójstwa? Ale kto tu kogo zabił? Kot jest ofiarą, a kto sprawcą? Giną kolejne osoby, inspektor Craddock jest bezradny, co bardzo go irytuje, podobnie jak znajoma szefa, panna Marple.
Cała intryga moim zdaniem bardzo interesująca i zaskakująca. Kryminał powstał w 1950 roku, ale według mnie nie zestarzał się. Jasne, nieco rozwlekła narracja, ale opisy służą stworzeniu atmosfery, nakreśleniu tła, taki już staroświecki urok kryminałów Agaty Christie.
Dużo tu szczegółów obyczajowych: dowiadujemy się jak po wojnie w Wielkiej Brytanii kwitł czarny rynek wymiany usług, jak wiele kobiet zostało samych, bez środków do życia, że istniała tzw. zapomoga starcza, niewystarczająca na godne utrzymanie.

Trochę zbyt zawiłe, trochę nudno. Nie jest ulubiona książka tej autorki choć czytało się w miarę lekko. Jak dla mnie za dużo postaci i za bardzo nie wciągnęła.

Niespodziewany zwrot akcji, a napięcie nie przestaje wzrastać ani przez chwilę.

Niespodziewany zwrot akcji, a napięcie nie przestaje wzrastać ani przez chwilę.

Uwaga spoiler!
Mordercą okazała się ofiara. Tego by nikt inny nie wymyślił! Żaden! Moja ulubiona książka tej wielkiej autorki.

Uwaga spoiler!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Morderstwo odbędzie się..." zaskoczyło mnie. Nie spodziewałem się tak wyrazistych postaci i świata przedstawionego. Książka bywa naprawdę zabawna, cała zagadka niezwykle zawiła, co rusz fałszywe tropy, a zbrodniarz najmniej spodziewany. Więcej spodziewałem się po pannie Marple. To moja pierwsza książka z tą przebiegłą staruszką i oczekiwałem trochę ciekawszej postaci. Niemniej to świetna książka i polecam, przede wszystkim fanom Christie. Dodam, że książka doczekała się dwóch ekranizacji.
Podziwiam cierpliwość całej społeczności do Mitzi i Dony. Obie były ozdobą historii.

Przez lata wielokrotnie wracałam do tej książki, to moja ulubiona zagadka kryminalna rozwiązana przez pannę Marple. Za każdym razem doceniam pisarski kunszt Agaty Christie. Warto przeczytać, polecam!

Fantastyczna! W małej miejscowości ktoś zawiadamia w "Gazetce", że morderstwo odbędzie się 29 października w piątek o 18:30... Społeczności małych miejscowości tamtych czasów nie mogą przepuścić takiej okazji do późniejszych plotek, więc wszyscy stawiają się w Little Paddock - miejscu przyszłego morderstwa - na czas.
I się zaczyna...

Mamy tu wielu bohaterów na których co chwila rzucamy podejrzenia spowodowane mistrzowską umiejętnością 'mieszania w głowie' i prowadzenia intrygi przez Agathę Christie. A zakończenie? Nie powiem, że nie chodziło mi po głowie, że tak może wyglądać, ale bardzo szybko autorka postarała się, aby cień podejrzeń skierować w różnych, konkretnych, innych kierunkach.

Książki Agathy Christie są fantastyczne! Czyta się je na raz. Nie ma mowy o nudzie, ale o czystej przyjemności - jak najbardziej.

Szczerze i gorąco polecam! Powiem tylko, że "literówki", które potem okażą się kluczowe, osobiście przypisałam początkowo błędom drukarskim...

Ode mnie 10/10.

I się zaczyna...

Mamy tu wielu bohaterów na których co...

Kryminał w wielkim wow na końcu :) Uwielbiam być tak wodzona za nos przez ACh. Intryga wciąga. Czyta się raz dwa.

Ciekawa, nie spodziewałam się takiego zakończenia.

Ciekawa, nie spodziewałam się takiego zakończenia.

Na półkach: , , , ,

A. Christie u szczytu formy! Za takie pozycje ja uwielbiam, gdzie systematycznie mnie wodzi za nos i udowadnia, ze zle kombinuje. Czasem moze mnie draznia wszystkowiedzacy bohaterowie, ale sama lamiglowka, konwencja ksiazki oraz szkic postaci ujmuja mnie na tyle, ze wybaczam wszystko i zachwycam sie dalej.