Nadchodząca rasa

Tłumaczenie: Katarzyna Koćma
Seria: Światy wizjonerów
Wydawnictwo: IX
The Coming Race

Fabuła zawiera w sobie elementy powieści przygodowej bliskie „Podróży do wnętrza Ziemi” Juliusza Verne’a. Jest to historia pewnego bogatego Anglika, który w czasie rozmowy z inżynierem w kopalni odkrywkowej dowiaduje się, że odnalazł on szczelinę, za którą rozciąga się ulica jakiegoś podziemnego miasta. W czasie wspinaczki obaj spadają w głąb szczeliny. Inżynier nie przeżywa upadku, a główny bohater musi uciekać przed potwornym mieszkańcem podziemi i szukać schronienia wśród mieszkańców miasta. Odkrywa, że w podziemnym świecie panuje odmienny, ale sprzyjający życiu ekosystem, który powstał tysiące lat wcześniej, kiedy ówcześni ludzie schronili się pod ziemią przed globalnym potopem. Panują tam również zupełnie inne formy rozwoju społecznego, które stanowią osiągnięcie niesamowicie rozwiniętej cywilizacji, mogącej zagrażać ludziom na powierzchni.

Jedna z pierwszych powieści science fiction, zawierająca elementy satyry oraz dystopii, która nie została do tej pory przetłumaczona na język polski. Opublikowana anonimowo w maju 1871 roku, stała się natychmiast bestsellerem, który na przestrzeni lat wywierał ogromny wpływ na osoby zainteresowane okultyzmem, jak również wzbudzał dyskusje na temat m.in. teorii ewolucji Darwina czy równouprawnienia kobiet.

Była to także jedna z pierwszych książek, w której pojawiały się zmechanizowane, napędzane elektrycznością automaty, służące wysoko rozwiniętemu społeczeństwu (pierwowzór robotów). Jednak najważniejszą ideą zawartą w powieści jest tajemnicza moc Vril, która niesie ze sobą jednocześnie siłę twórczą i destruktywną, pozwalającą uzdrawiać, ale także niszczyć całe miasta. Niektórzy badacze doszukują się w tym pierwszych odniesień do Doktryny MAD (ang. Mutual Assured Destruction – Wzajemne Zagwarantowane Zniszczenie), która dotyczy konfliktu nuklearnego.

Niektórzy teozofowie przełomu XIX i XX w., w szczególności Helena Bławatska, William Scott-Elliot i Rudolf Steiner, uznali tę książkę za (przynajmniej częściowo) opartą na ezoterycznej prawdzie, przez co wpisuje się ona również w nurt powieści okultystycznej. Bardzo wiele o Vril pisano po II wojnie światowej, kiedy to w teoriach spiskowych sugerowano, że mocą Vril zainteresowani byli naziści i że z nią właśnie wiązały się ich tajne eksperymenty.

źródło opisu: Wydawnictwo IX, 2018

źródło okładki: https://wydawnictwoix.pl/

Pio | 2019-03-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 31 marca 2019

7,5/10

Saladyn | 2019-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2019

Kolejny przykład nietypowej książki, której premierę zapewne przegapiło wielu z was. Jeżeli jesteście fanami klasyków jak 20000 mil podmorskiej żeglugi czy Wyprawa do wnętrza Ziemi, to zdecydowanie coś dla was. Po "Nadchodzącej rasie" nie spodziewałem się za wiele - tekst miał mieć elementy postapokaliptyczne a jego premiera miała miejsce bardzo dawno temu. I to właśnie ten ostatni fakt bardzo wpłynął na mój odbiór książki.
W skrócie: Bohater w wyniku nieszczęśliwego wypadku trafia do podziemnej jaskini, gdzie odkrywa dość osobliwe miasto. Okazuje się, że to jedna z wielu osad rasy, z którą ludzkość ma wspólnych przodków. Całkowita separacja od świata na powierzchni (po wielkim potopie - niewątpliwie wydarzeniu apokaliptycznym) nie tylko wpłynęła na styl życia oraz wygląd jej przedstawicieli. Spowodowała wytworzenie się zupełnie nowej, odmiennej technologii oraz systemu społeczno-politycznego. Wraz z głównym bohaterem, który prowadzi dziennik, dokumentując swoją niecodzienna...

Marcin Knyszyński | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

„Urodził się, był szczęśliwy, umarł”

Indiana Jones ciągle miał problemy z nazistami. Szukali Arki Przymierza albo Świętego Graala i chcieli zaprząc ciemne siły do walki po swojej stronie. Mit nazistowskiego okultyzmu do dziś pozostaje niepotwierdzonym historycznie domysłem, elektryzującym zwolenników teorii spiskowych – ale jednocześnie cały czas napędza popkulturę. Indiana Jones to chyba najpopularniejszy z przykładów – a znamy ich przecież o wiele więcej. Jedną z najważniejszych cegiełek budujących ów mit jest krótka powieść Edwarda Bulwera-Lyttona sprzed niemal stu pięćdziesięciu lat. Wydawnictwo IX po raz pierwszy w Polsce wydało „Nadchodzącą rasę”.

Druga połowa dziewiętnastego wieku w Europie była epoką narastającej okultystycznej obsesji. W wielu domach po kolacji wirowały stoliki i dochodziło do kontaktów z zaświatami. Popularność zdobywały śmiałe, zupełnie oderwane od naukowego dorobku cywilizacji, teorie oparte na swobodnej interpretacji wschodniego mistycyzmu, zapisów...

books_maze | 2018-12-03
Przeczytana: 19 listopada 2018

Cóż to była za lektura. Jest to moja druga styczność z tym wydawnictwem i z całą pewnością nie ostatnia. Po przeczytaniu pierwszej pozycji od Wydawnictwa IX (czyli „Ciemna strona księżyca”) oczekiwałem bardzo wiele. Ta książka zdecydowanie spełniła moje oczekiwania. Czemu o tym piszę? Ponieważ można przywiązać się do wydawnictwa, a w moim przypadku tak właśnie się stało.

Pochylmy się na chwilę nad bardzo ważną informacją o tej pozycji. Książkę napisał Edward Bulwer-Lytton, który żył w XVIII wieku. „Nadchodząca rasa” została napisana w 1871 roku i została przetłumaczona na język polski dopiero teraz, czyli 147 lat po jej napisaniu.
Przykład tej pozycji dowodzi jak bardzo rozległa jest literatura, jak wiele znakomitych pozycji możemy nigdy nie odkryć, warto to sobie uświadomić. Nie jesteśmy w stanie poznać każdej niesamowitej książki. Można to odbierać jako coś niekoniecznie pozytywnego. Ja wolę o tym myśleć jak o drodze, której końca nigdy nie dojrzymy. Bo w sumie po...

Maciek | 2018-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 04 września 2018

"Nadchodząca rasa" to niezwykła książka z niecodziennym pomysłem.
Autor wykreował świat który jest położony zarówno blisko jak i daleko,stworzył miejsce calkowicie oderwane od "naszej" rzeczywistości,pełne cudów i dziwów,punkt gdzie ludzie żyją zupełnie inaczej w oparciu o swoje zasady.
Książke rozpoczynami wraz z człowiekiem który zachęcony chęcią poznawania schodzi do podziemnego świata.
Jakie jest też jego zdziwienie gdy odkrywa cąłkowicie inny świat pod ziemią,z własnym zródłem zasilania,z mieszkańcami oraz z swoim systemem wartości.Ponieważ powrót do domu jest niemozliwy stopniowo poznaje podziemny świat-Nie skłamie jeśli napiszę ze jest to najciekawszy aspekt książki.Zderzenie się dwóch przeciwstawnych stanowisk i swiatów,gdzie każdy uważa ze jego jest lepiej stworzony.
"Nadchodząca rasa" to powieść uniwersalna-jest to połączenie kilku gatunków-znajdziemy tu trochę literatury przygodowej,science fiction czy też dystopii.Jestem pewien ze każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na...

roktiw | 2016-09-08

Bardzo działająca na wyobraźnię.

kamwitsta | 2011-07-16

Utopia słodziutka, ale zbudowana na w gruncie rzeczy bardzo kruchych podstawach moralnych. Ciekawe, na ile sam autor tak to widział. W efekcie dzisiaj, oprócz bycia ciekawym dokumentem XIX w., którym wręcz ocieka, daje dużo okazji do zastanowienia się nad subiektywnością moralności.