Miłość dobrej kobiety

Okładka książki Miłość dobrej kobiety
Alice Munro Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Love of a Good Woman
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2013-07-31
Data 1. wyd. pol.:
2013-07-31
Data 1. wydania:
2000-03-02
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377478578
Tłumacz:
Agnieszka Pokojska
Tagi:
opowiadania Agnieszka Pokojska
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
608 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
139
118

Na półkach: , , ,

To było kolejne moje spotkanie z prozą Alice Munro. Muszę przyznać, że udane.

„ Miłość dobrej kobiety” różni się trochę od tomu „Taniec szczęśliwych cieni”. Przede wszystkim opowiadania są dłuższe (pierwsze liczy sto stron), bardziej rozbudowane. Książka podejmuje więcej wątków, obejmuje szerszą perspektywę nie tylko z punktu widzenia jednostki, ale także osób otaczających ją w najbliższym środowisku. Główny nacisk położony jest na rodzinie, sąsiedztwie, więziach i relacjach międzyludzkich, zwłaszcza w korelacji matka- dziecko. To już nie są migawki z życia postaci, a raczej cały wycinek.

Autorka skupia się na roli społecznej kobiety, na relacjach jakie panują między partnerami, wierności małżeńskiej, zdradzie i przede wszystkim na macierzyństwie. To właśnie macierzyństwo wydaje się być w centrum zainteresowań pisarki- macierzyństwo jako najpiękniejszy akt miłości, życiowe powołanie kobiety, ukoronowanie istoty kobiecości. Dziecko- najpiękniejszy dar od losu. Ale czy na pewno? Alice Muro idzie o krok dalej- przedstawia drugą stronę medalu, podejmuje trudne, kontrowersyjne tematy. Ciąża jako efekt uboczny zaspokajania żądz, wypadek przy pracy, obciążający balast, krzyczący dowód zdrady. Dziecko sprowadzone do roli intruza, niechciane, niepotrzebne, brutalnie wydarte zimnym, metalowym narzędziem z łona matki. Odrzucone po porodzie, przekazane do sierocińca. Niemy świadek rozgrywającej się tragedii. Matka która nie jest w stanie nawet spojrzeć na nowo narodzoną istotę, gdyż jest ona źródłem bólu, wyrzutów sumienia, symbolem zaprzepaszczonych marzeń. Trudy porodu, trudy macierzyństwa, trudne wybory, aborcja. W ostatnim opowiadaniu „Sen mojej matki” autorka opisuje dramat młodej wdowy, skazanej na los samotnej matki. Co ciekawe Munro oddała głos dziecku , które ze swojej perspektywy komentuje wydarzenia, najpierw jako jeszcze płód w łonie matki, a potem już po urodzeniu. Opowiadanie to stanowi istny horror. Co prawda jest nieco przerysowane, ale i tak uderza z ogromnym impetem, rozcierając na proch wyidealizowane, sielankowe wizje macierzyństwa.

Mocnym atutem jest znakomity, dopracowany do perfekcji warsztat pisarki. Piękna, dość oszczędna proza, obfitująca w środki wyrazu, piękne porównania czy metafory. Subtelnie przesiąknięta emocjami, niczym perfumowana papeteria roztaczająca wokół dyskretny zapach perfum.

Lektura opowiadań noblistki jest niczym spotkanie z przyjaciółką przy kawie, rozmową z bliską osobą, wspomnieniem historii z naszego życia a także wspólnych znajomych. Ciepła, intymna, namacalna. Zdecydowanie polecam.

To było kolejne moje spotkanie z prozą Alice Munro. Muszę przyznać, że udane.

„ Miłość dobrej kobiety” różni się trochę od tomu „Taniec szczęśliwych cieni”. Przede wszystkim opowiadania są dłuższe (pierwsze liczy sto stron), bardziej rozbudowane. Książka podejmuje więcej wątków, obejmuje szerszą perspektywę nie tylko z punktu widzenia jednostki, ale także osób...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    821
  • Chcę przeczytać
    769
  • Posiadam
    238
  • Teraz czytam
    44
  • 2014
    34
  • Ulubione
    14
  • E-book
    11
  • Nobliści
    8
  • 2013
    8
  • Literatura kanadyjska
    7

Cytaty

Więcej
Alice Munro Miłość dobrej kobiety Zobacz więcej
Alice Munro Miłość dobrej kobiety Zobacz więcej
Alice Munro Miłość dobrej kobiety Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także