Wyzwanie czytelnicze LC

Z. Powieść o Zeldzie Fitzgerald

Tłumaczenie: Irena Kołodziej
Wydawnictwo: Amber
A novel of Zelda Fitzgerald

W roku 1918 piękna, beztroska siedemnastoletnia Zelda Sayre spotyka porucznika Francisa Scotta Fitzgeralda i zakochuje się bez pamięci. Lekkomyślny młodzieniec bez pieniędzy, za to z aspiracjami, by zostać słynnym pisarzem, nie jest odpowiednim kandydatem do ręki młodej damy z Południa. Lecz Zelda sprzeciwia się rodzicom i buntuje przeciwko tradycji. W 1920 roku biorą ślub. Równocześnie pierwsza powieść Scotta odnosi sukces… i wywołuje skandal.
Zelda rozpoczyna nowe życie – oszałamiające, wypełnione zawrotnym tempem, szaloną zabawą i podróżami pomiędzy Manhattanem a Riwierą Francuską, wśród nowych znajomych, do których należy Ernest Hemingway, Sinclair Lewis, Lilian Gish, Isadora Duncan, James Joyce.... Lecz wkrótce pojawiają się pierwsze rysy. Scott coraz częściej popełnia pijackie ekscesy, Zelda urządza coraz bardziej gwałtowne, coraz bardziej szokujące sceny zazdrości. Wciąż czuje, że pozostaje w cieniu swojego sławnego męża i rozpaczliwie walczy, żeby zaznaczyć swoje miejsce w jego świecie.
A jednak ich niezwykłe, namiętne, piękne i straszne uczucie trwa – przez rozstania i powroty, okrutną chorobę, aż po tragiczny koniec. I dowodzi, jak wielka, jak budująca i niszczycielska jest siła miłości...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Mollinka_90 | 2018-12-13
Na półkach: Biografie, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 grudnia 2018

W końcu, po kilku tygodniach długich przerw w lekturze, dokończyłam powieść biograficzną o żonie autora "Wielkiego Gatsby'ego" - książki, która wywarła na mnie duże wrażenie i pomimo początkowych obaw, stała się jedną z najważniejszych, jakie było mi dane do tej pory poznać. Francis Scott Fitzgerald jawił mi się jako bystry obserwator rzeczywistości, w której żył i jako człowiek obdarzony sporą wrażliwością. Jak się okazało, było tak w rzeczywistości, lecz obydwie te cechy przyczyniły się zarówno do jego sukcesu, jak i wielu osobistych dramatów, w których wydaje się najbardziej ucierpiała właśnie jego żona, Zelda.

W powieści Theresy Fowler, to Zelda jest narratorką. Dziewczyna wychowana w konserwatywnej południowej rodzinie, jest niczym chochlik - gotowa łamać zasady, choćby miałoby to polegać na zadarciu spódnicy o centymetr wyżej niż uznawane jest za granicę dobrego tonu. I ta właśnie odważna i zabawna dziewczyna, spotyka na zabawie młodego oficera z Północy, który ma na życie...

Wojciech Gołębiewski | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

UWAGA! 10 GWIAZDEK ZE WZGLĘDU NA FITZGERALDÓW, A NIE KSIĄŻKĘ SAMĄ W SOBIE
Wydawnictwo Amber:
"...Therese Anne Fowler jest autorką wydawanych w 28 krajach powieści z najwyższej półki, w których „przeglądamy się jak w lustrze z drugim dnem”, jak napisał „Kirkus Reviews”......"

Nieprawda; napisała TRZY i poniosla klęskę:
"....After the publication of three contemporary novels, each of which sold fewer copies than the previous one, Therese faced a hard truth: her career was in a nosedive. Her editor at the time felt she should take on a pen name and try again with the same sort of book, but Therese was not persuaded. While she was considering some ideas she had for historical novels, Zelda Fitzgerald came to mind and Therese decided to see where this new idea might lead. "Z: A Novel of Zelda Fitzgerald" was the result....
....What Therese has...

kryptonite | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015

Mniejsza o to, czy to, co autorka zawarła w tej książce jest prawdą czy nie. Bardziej mnie boli fakt, że mam do czynienia ze zmarnowanym potencjałem przez duże 'Z' i duże 'P'.
Zelda Fitzgerald jest jedną z ciekawszych i intrygujących postaci w historii literatury światowej (dla mnie nawet bardziej niż jej mąż), i nie mogę przeboleć tego, w jaki sposób pani Folwer opisała życie tej kobiety. Styl jest największą i najpoważniejszą wadą tej powieści - gdyby wszystko to zostało ujęte zupełnie inaczej, to dałoby się uratować fabułę. A tak nawet nie mogę stwierdzić, co takiego jest dobre w 'Z. Powieść o Zeldzie Fitzgerald'.
Szkoda, naprawdę szkoda...

Alexa_Marie | 2013-07-26

Wcześniej przeczytałam biografię Zeldy autorstwa Nancy Milford, dlatego większość wydarzeń opisanych w książce nie była dla mnie zaskoczeniem. Książkę czyta się przyjemnie i szybko, pozwala ona przenieść się w lata 20-te i razem z młodym małżeństwem Fitzeraldów szaleć na przyjęciach, wywoływać skandale i unosić się na bąbelkach szampana i sławy.
Z kart książki wyłania się inteligentna, piękna, rozkapryszona, zepsuta, impulsywna, nieodpowiedzialna, chorobliwie ambitna kobieta, która stała się obrazem epoki lat 20-tych. Dodajmy, że zawdzięczała to swojemu mężowi, pisarzowi. Biedny Scott! W powieści został opisany w taki sposób, że trudno go polubić. Ale i tak oberwał mniej niż Hemingway, z którego autorka książki zrobiła czarny charakter, pozera i mizogina do potęgi.
W ogóle w powieści brakuje pozytywnych postaci męskich, pozytywnymi postaciami są tylko kobiety, w szczególności sama Zelda, która tak się stara żeby zaistnieć w oderwaniu od męża i udowodnić wszystkim jak wspaniałą...

EwaB | 2017-08-25
Przeczytana: 2015 rok

Powieść oparta na życiu Zeldy Fitzgerald. Ciekawa, ale chyba bardziej ze względu na osobę bohaterki, niż na samą książkę.
Trochę powierzchownie potraktowany temat.
Książkę dobrze się czyta, ale niestety nie porywa.

porządekalfabetyczny | 2013-05-21
Przeczytana: 13 maja 2013

Historia Zeldy - i mojego czytania o niej- to historia ignorowanych ostrzeżeń. Ja postanowiłam zignorować ostrzeżenie znajomej (uprzedzała, że styl książki pozostawia wiele do życzenia) i dać książce szansę, Zelda przez kilkadziesiąt pierwszych stron książki bagatelizuje ostrzeżenia o zbliżającej się katastrofie i wychodzi za mąż. Chwilę potem i Zeldę i mnie porywa historia. Ciekawa? Tak. Ale czy naprawdę jedyną alternatywą byłaby nuda życia w bogatej rodzinie na Południu? Tak komentuje swój wybór Zelda, ale nie wierzę tym słowom. Myślę, że autorce zabrakło wyobraźni.

Fowler w posłowiu pisze o przygotowaniach do pisania książki i o odkryciu, że istnieją dwa obozy: Zeldy i Scotta. Fani Zeldy będą zadowoleni, trudno po przeczytaniu tej książki pozostać w obozie Scotta. Wolałabym jednak być czytelniczką niż kibicem, i poczytać nieco bardziej zniuansowaną opowieść.

Aggi | 2014-01-20

Piękna książka oddajaca znaczenie słów: "miłość,aż po grób".
Scott chcąc zapewnic żonie dostatnie zycie w NY, którego ona nie zna robi wszystko aby ja uszczesliwic, zyja ponad stan wiodą bogate zycie wśród elity nowojorskiej,paryskiej.
On wpada w alkoholizm probujac ingerowac w jej życie dyktujac co dobre a co złe. Zeldzie to nie odpowiada lecz nie ma wyboru bedac żona Fitzgeralda. Życie zaczyna byc okrutne konczy sie dobra passa kiedy Scott poznaje Hemingwaya i jemu oddaje całą swą uwage odsuwajac sie od rodziny stawia go na piedestale. Piwiesc konczy sie szerokim alkoholizmem Scotta i choroba psychiczna Zeldy prowadzac ich obu do śmierci by mogli połączyć sie na nowo razem. Książka godna polecenia.

Krysztyna | 2014-08-03
Przeczytana: 30 lipca 2014

Gdzieś w połowie czytania tej powieści stwierdziłam: Nienawidzę F. Scotta Fitzgeralda. Jak Zelda mogła z nim wytrzymać tyle lat? Na jej miejscu rozwiodłabym się z nim już dawno.

Powieść ciekawa, napisana z punktu widzenia Zeldy Fitzgerald (narracja). Autorka próbuje dotrzeć do prawdy o życiu sławnej pary pisarzy, a czy udaje jej się, oceńcie sami podczas czytania książki.

Serdecznie polecam, choćby jako ciekawostkę literacką :)

magdalena | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Ona jest młodziutką panienką z dobrego domu przyzwyczajoną do wygód. On młodym, piekielnie zdolnym,ale i wyjątkowo narcystycznym mężczyzną, pisarzem. On chce być kimś, ona chce mu dorównać.
Początek ich życiowej drogi to ciągłe bale, rauty, towarzyskie spotkania. Jest alkohol, pojawiają się narkotyki, jest mnóstwo blichtru.
Potem pojawia się codzienne życie, dziecko,choroby, brak pieniędzy. On obsesyjnie chce być największym poetą na świecie. Ona wydaje się być wyjątkowo nieszczęśliwą postacią. Niestabilną, pewną i niepewną siebie. Kocha męża i go nienawidzi. Ma swoje humory, złe nastroje, przesycona jest nadmiarem emocji.
Czy ich życie może być szczęśliwe?
Z. Powieść o Zeldzie, to książka przenosząca nas w lata 20. Wspaniale oddaje tamte lata i klimat epoki. Pokazuje nam też losy małżeństwa, które wzajemnie siebie niszczyło, a jednocześnie bez siebie nawzajem byliby nikim.

male22 | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

Nie wiem w jakim stopniu książka odpowiada prawdziwej historii Fitzgeraldów, ale dla mnie była świetna. Autorka tak ją nakreśliła, że czytając zastanawia się co jest dalej. Dobrze, że narratorką jest sama Zelda, bo dzięki temu samemu można poczuć te wszystkie emocje: miłość, radość, nienawiść, zobojętnienie na to co przyniesie los, czy w końcu pogodzenie się z tym, że nie mamy na wiele rzeczy wpływu. Do tego bardzo realistycznie opisane życie z alkoholikiem. Bez przesady powiem, że jedna z lepszych książek, które ostatnio przeczytałam.