Korona. Krwawy sekret tronu Henryka VIII

Tłumaczenie: Anna Las, Monika Klimkowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Filo
The Crown
joly_fh

„Korona” Nancy Bilyeau jest pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieścią osadzoną w realiach XVI wiecznej Anglii rządzonej przez Henryka VIII. Młoda Joanna Stafford dowiaduje się, że jej ukochana kuzynka zostanie spalona na stosie za udział w rebelii przeciwko sławnemu królowi. Aby uratować życie swoich bliskich musi odszukać tajemniczą koronę, której moc zapewnia wieczne życie lub może spowodować naglą śmierć. Poszukując tajemnych mocy zaklętych w mitycznych skarbach i relikwiach autorka zabiera nas w podróż podobną do tej, jaką odbywają bohaterowie „Kodu Leonarda Da Vinci” Dana Browna.

źródło opisu: www.filo.com.pl

źródło okładki: www.filo.com.pl

McDusiaCh | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Bardzo przyjemna przygodówka osadzona w Anglii w czasach Henryka VIII.
Trzyma w napięciu od pierwszych stron.
Ogólne dobre wrażenie psują błędy drukarskie oraz porównanie do "Kodu..." Browna.
Takie porównania książek do bestsellerów od razu nasuwają mi myśl, że książka jest słaba i trzeba do niej zachęcić czytelników. Nie zawsze taki chwyt marketingowy jest trafiony, bo często książki potrafią "obronić się" same. W tym przypadku właśnie tak było.

Melia-JG | 2018-04-22

Czy istnieje chociaż jedna osoba, która czekała na tę książkę? Czy jest chociaż jeden powód by ją przeczytać? - oto pytania jakie zadałam na widok tego cudacznego tworu literatury współczesnej w Stokrotce, w koszu z książkami za dychę. Chyba tylko dzięki cenie zdecydowałam się na zakup.

Okładka (co za paradoks) przyciąga wzrok swoją nijakością, jakby grafikowi zupełnie brakowało na nią pomysłu. To co znajduje się z tyłu jest tylko potwierdzeniem pierwszego wrażenia. Otóż możemy się dowiedzieć, że mamy do czynienia z historią stylizowaną na wzór powieści Dana Brown'a, osadzoną w Brytanii, w pierwszych latach po wprowadzeniu na ziemiach państwa wyznania Anglikańskiego. Główna bohaterka rzuca się w pogoń za zaginioną relikwią, koroną, która skrywa sekret. Tego jeszcze nie było, co?
Mimo oklepanego trzonu fabuły, książka ma na siebie kilka ciekawych pomysłów. Joanna - główna bohaterka i narratorka - jest całkiem nieźle nakreśloną postacią. Przez sporą część książki wcale nie chce...

Natalia | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Czuję się lekko zawiedziona po przeczytaniu "Korony". Okładka narobiła mi smaka na historię o Henryku VIII, a tak naprawdę Henia prawie tu nie ma.
Poza tym historia dosyć dobra, z wyjątkiem kilku mdlących, przynudnawych i niedopracowanych wątków.

April | 2016-11-22
Przeczytana: 29 października 2016

Główna bohaterka, młoda nowicjuszka Joanna dowiaduje się o procesie swojej ukochanej kuzynki i postanawia interweniować. Sprzeciwia się regule swojego zakonu i ucieka do Londynu, by ratować ukochaną kuzynkę. Gdy tam dociera, okazuje się, że jest już za późno, a ona sama wplątuje się w szalone poszukiwania tajemniczej Korony, której moc może zagrozić całej Anglii.

Anglia we władaniu Henryka VIII Tudora była bardzo chaotycznym królestwem, a przykładem tego jest chociażby wspomniana w "Koronie" reforma Kościoła. Autorka dość dobrze wykorzystała ją, dodając trochę od siebie i wyszła jej całkiem ciekawa książka. O ile jednak historię można uznać za dobrą, tak bohaterowie już nie mogą się podpisać pod tym stwierdzeniem. Joanna jest bardzo mdłą postacią, histeryczną i niezdecydowaną, przez co książka wiele traci. To właśnie przez główna bohaterkę książkę czytało mi się dość wolno i nie mogłam wciągnąć się w świat przedstawiony tak, jakbym tego chciała.

Jeżeli ktoś jest naprawdę...

Amanda_Asakura | 2016-07-17
Przeczytana: 05 lipca 2016

Książkę czyta się bardzo szybko, napisana jest lekkim stylem, a akcja rozwija się dość dynamicznie. Jeśli chodzi o zgodność historyczną - autorka dopasowuje ją do swoich planów (ale zostałam o tym ostrzeżona przed przeczytaniem książki, więc nie mogę się przyczepić). Zdziwiła mnie tylko niekonsekwencja autorki - jeśli akcja dzieje się w XVI wieku, to czy nie wymagałoby to od bohaterów dostosowania języka i mentalności do tych czasów?
Jeśli na te mankamenty przymknie się oko, to jest to przyjemna lektura na wolne popołudnie :)

erielle | 2016-05-27
Przeczytana: 19 maja 2016

Jak to jest na miarę Dana Browna, to ja jestem królowa angielska -.-

Michelle | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Świetnie napisana książka z historią w tle. Pomimo iż nie jest to stricte książka historyczna, a jedynie czas akcji, pewne wydarzenia oraz postaci sugerują takową, cała reszta jest wymyślona przez autorkę. Historia pełna zagadek w stylu "Kodu Leonarda.." wciąga od samego początku, poprzez środek, na zakończeniu kończąc. :)

zlatawiecz | 2015-05-12
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Daruję sobie komentarz, jeśli chodzi o zgodność tej książki z historią. "Korona(...)" jest mało wciągająca(skąd ja ją w ogóle wyciągnęłam?) o dziwacznej tematyce- fantastyka, historia, Tudorowie i zakon. Dość dobrze napisana, ale nie do polecenia.

Ania Urbańska | 2014-06-08

Więc tak: czytelnik może podejść do tej książki dwojako. Zależnie od podejścia, książka czytelnikowi może się spodobać bardzo lub spodobać trochę mniej. Myślę jednak, że nikt o zdrowym rozsądku, widząc podtytuł, nie będzie się spodziewał po powieści Bilyeau wielkiej ilości faktów historycznych i bardzo poważnego podejścia do tematu. Autorka napisała książkę przygodową, awanturniczą, z historią w tle. Postaci, daty, dokładne fakty potraktowane są dość lekko, ale nie znaczy to, że znajdziemy tu przekłamania czy historyczne science-fiction. Tło społeczne odmalowane jest całkiem przyzwoicie, autorka sugestywnie i barwnie ukazuje nam czas, w którym siepacze Henryka VIII szaleli po Anglii mordując każdego myślącego inaczej niż monarcha. Przygody głównej bohaterki są wciągające - dodam w tajemnicy, że jak rzadko chlipię nad książkami, tak w tym przypadku w pewnym momencie uroniłam łzę. Tak więc stylowi powieści zarzucić niczego nie mogę, czytało się ją świetnie, wciągnęła mnie i...

allison | 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

"Korona" może być udaną lekturą, jeśli potraktuje się ją - zgodnie z intencją autorki - jako powieść przygodową, a nie historyczną.
Dlaczego? Ano dlatego, że po pierwsze pisarka poczyna sobie z historycznymi wydarzeniami dość swobodnie, a po drugie nie ma ich tu zbyt wiele i ci, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś ciekawego o epoce Tudorów, srodze się zawiodą.

"Koronę" czyta się lekko, szybko i przyjemnie przede wszystkim dzięki wartkiej, pełnej nagłych zwrotów akcji.
Sekrety z przeszłości, bieżące tajemnice, intrygi, zemsta, żądza władzy, miłość... - wszystko to buduje napięcie, prowadząc bohaterów po nitce do kłębka, i sprawia, że trudno oderwać się od lektury.

Polecam jako świetny relaks, chociaż niepozbawiony głębszych refleksji!