Legendy maoryskie.

Wydawnictwo: Novae Res
Bożena

Zbiór najbardziej popularnych legend plemion maoryskich z różnych regionów Nowej Zelandii. Opowieści o nimfach morskich, elementach natury, bohaterach walczących o równowagę pomiędzy światem ludzi i bogów, potworach kształtujących krajobrazy i zuchwałych półbogach. Opowiedziane po polsku przybliżają daleką i tajemniczą krainę Aotearoa, opisują jej piękno i nierozłączną od wieków więź człowieka z naturą.
Książka przeznaczona jest głównie dla młodego czytelnika, jako dodatek do pogłębienia wiedzy kulturowej o mało znanych w Polsce plemionach maoryskich. Z pewnością zainteresuje też dorosłych czytelników lubiących oryginalne opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Do każdej legendy załączone są ciekawe ćwiczenia oraz oryginalne rysunki wykonane przez ilustratorkę z Nowej Zelandii.

źródło opisu: http://zaczytani.pl

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/legendy_maoryskie,druk

jjon | 2013-08-20
Na półkach: Przeczytane, Własne, 2013
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Zbiorek legend maoryskich, choć niewielkich rozmiarów, jest bardzo starannie zaprojektowaną książeczką, ze świetnie dobranymi ilustracjami Nowozelandki Taluli Hodder. Doskonałym pomysłem autorek było zamieszczenie elementów ułatwiających przyswojenie treści - listy zasad wymowy obowiązujących w języku maoryskim oraz słownika pojęć, który ułatwi poznanie słów, które mogą okazać się trudne lub nowe dla młodych czytelników, a przede wszystkim zestaw ćwiczeń sprawdzających rozumienie tekstu i przyswojenie wiadomości podanych w legendach. Ćwiczenia i pytania pozwalają na głębsze zastanowienie się nad interpretacją legend oraz na dyskusję o każdej z nich.

To bardzo wartościowa książka. Polecam starszym i młodszym czytelnikom.

Marta | 2013-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Zawsze lubiłam czytać zbiory bajek i baśni. Im bardziej były egzotyczne, tym bardziej mnie fascynowały. Jednak nigdy nie miałam do czynienia z opowieściami rodem z Nowej Zelandii. Choćby z tego względu niewielkich rozmiarów tomik „Legendy maoryskie” sprawił mi ogromną frajdę. Znów poczułam się kilkuletnią dziewczynką, która otwierając książeczkę wchodzi w fascynujący i nieznany świat, aby razem z bohaterami opowieści przezywać kolejne przygody.

W tomiku zawartych zostało dziesięć najpopularniejszych legend plemion maoryskich z terenu Nowej Zelandii. Te krótkie, baśniowe opowiastki o bogach, bohaterach, nimfach wodnych i innych magicznych stworzeniach wyjaśniają w jaki sposób powstał świat, kto jest odpowiedzialny za zjawiska przyrodnicze, w jaki sposób powstawały charakterystyczne elementy nowozelandzkiego krajobrazu. Przytoczone legendy są krótkie, zaledwie kilkustronicowe, dzięki temu nawet najmłodsi czytelnicy nie będą mieli problemów ze skoncentrowaniem się nad daną...

Joanna | 2013-07-15
Przeczytana: czerwiec 2013

W każdej kulturze nieodzownym elementem tworzącym tożsamość państwową, plemienną a nawet rodzinną są legendy i mity. To w nich niczym w zwierciadle odbija się otaczający nas świat. W mitach i legendach ludzie przez wieki tłumaczyli to, co zdawało się niewytłumaczalne a budziło niezmierny podziw, respekt, szacunek a czasem nawet (i to nie rzadko) strach. W legendach i mitach człowiek ujarzmiał i oswajał otaczającą go rzeczywistość. Dotykał tego, co zdawało się nieosiągalne i boskie.

Obecnie, w dobie nauki, świat stał się miejscem zdecydowanie mniej magicznym. Praktycznie wszystko da się wytłumaczyć matematycznym algorytmem. Otaczająca rzeczywistość, codzienność spowszedniała a dawni bogowie powoli odchodzą w niepamięć. Na szczęście nie wszyscy zapominają o tym barwnym i niesamowitym świecie, który zdawał się być realny przed wiekami. Monika Riddell i Anna Janiec-McLaughlin w "Legendach maoryskich" zabierają czytelnika, tego młodego i trochę starszego, do magicznego świata...

Fuzja | 2013-07-06

www.czytajzfantazja.blogspot.com

W czasach kiedy globalizacja osiągnęła tak wysoki poziom, że dostęp do informacji z całego świata wydaje się być nieograniczony, a otwarta droga do podejmowania wszelkiego typu podróży umożliwia poznawani najdalszych zakątków świata, wciąż pozostajemy ignorantami w kwestii różnorodności istniejących kultur. Aby temu zapobiegać od dziecka powinniśmy mieć styczność z odrębnością i innością ludzi żyjących obok nas. Jednym z najlepszych sposobów na poznawanie różnych historii i opowieści są czytanki, nie dość, że stanowią one świetną zabawę dla rodziców i maluchów to jeszcze kształtują osobowość, uczą tolerancji i rozwijają umysł tych drugich, a czasem nawet tych pierwszych. Wyśmienitym tego przykładem są Legendy maoryskie wydane nakładem wydawnictwa Novae Res.

Przepięknie ilustrowana niewielkich rozmiarów książeczka zawiera kilka opowiastek wywodzących się z wierzeń maoryskich ludów zamieszkujących Nową Zelandię. Impulsem do zapoznania się przeze...

MałaPisareczka | 2013-06-15
Przeczytana: czerwiec 2013

Znam wiele legend. Od dziecka opowiadano mi zarówno legendy polskie, jak i całego świata. Jednak nigdy nie wdrążałam się w legendy poszczególnych zakątków świata. Tym razem postanowiłam to zmienić. Wczytałam się w magiczny świat rodem z klanu Maorysów.

Maorysi, Māori – grupa etniczna Nowej Zelandii, posługująca się językiem maoryskim. [wikipedia]

To najważniejsze, moim zdaniem informacje, bowiem już na początku jednej z legend pada właśnie Nowa Zelandia. Powiem szczerze, byłam zaskoczona ich wizjami początku świata, czy pojawienia się ognia. A i nie tylko o tym dowiadujemy się...