Rozpalone

Okładka książki Rozpalone Sara Shepard
Okładka książki Rozpalone
Sara Shepard Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Pretty Little Liars (tom 12) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Pretty Little Liars (tom 12)
Burned
Otwarte
2013-07-01
2013-07-01
2012-12-04
Mateusz Borowski
Pretty Little Liars Sara Shepard

Całkiem niezły tom. Dzięki zmianie scenerii na jacht wydarzenia zyskały trochę świeżości. Dziewczyny nadal zachowują się momentami bardzo irracjonalnie, jednak dochodzę do wniosku, że nie można zachować zimnej krwi i czystej głowy kiedy ktoś prześladuje cię od kilku lat. Nigdzie nie jest napisane to wprost, bo to literatura sprzed dekady, jednak można zauważyć u bohaterek objawy m.in. PTSD. Okraszone to wszystko dodatkowo opisami ubiorów i listowanie marek ukazuje aż nadto schematy z tamtego czasu. Ta seria to idealny przykład w jaki sposób młodzież była wychowywana i na czym się wzorowała. PLL to dosłownie kalka z magazynów dla nastolatek z lat 2000 - liczy się tylko wygląd, co nosisz, w jakim rozmiarze, co posiadasz, czy masz chłopaka, czy jesteś popularna. Wyśmienita bibliografia dla jakiegoś opracowania naukowego.

Co do samych wydarzeń to bez większych zaskoczeń: dziewczyny myślały że już wiedzą kto jest A, wpadły w tarapaty, pojawiło się kilka nowych postaci, postanawiają sobie coś z nadzieją, że to koniec.

Trochę inny tom. Tym razem całość dzieje się na statku, mamy więc oczywiście kontynuację tematów, ale mamy też nowych bohaterów i trochę inny klimat, mamy taki wakacyjny vibe, z konkursami piosenek i lekcjami pływania w tle. Wszystko dzieje się też szybciej i intensywniej. Bardzo lubię wątek Emily i Jordan oraz Hanny i Naomi. Mocne, zaskakujące zakończenie powoduje, że jeszcze bardziej czekam na kolejne tomy!

Chyba zrobię przerwę od książek z serii PLL.. Doprawdy, nudne się to już robi. Ileż razy można typować z niemal całkowitą pewnością jakąś osobę jako A.?..

Wróciłam do tej serii po 2,5 roku przerwy i nie wiem, dlaczego tak długo czekałam! Książka jest wciągająca, czyta się ją z zapartym tchem.

O ile jeszcze trzy/cztery części temu uważałam tę serię za jedną z moich ulubionych, po przeczytaniu "Rozpalonych" już nie mogę tego powiedzieć. Strasznie mi sie ciągnęła ta książka, pomimo że nie jest ona gruba. Mam wrażenie, że akcja jest już trochę naciągana i autorka na siłę wymyśla nowe wydarzenia. Serię pewnie dokończę, bo zostały mi tylko cztery części do końca, jednak z pewnością nie będę czytała ich z taką samą ciekawością, jak np. tomu ósmego.

Bohaterowie: 7/10

Akcja: 7/10
Sposob pisania autorki/a: 7/10
Okładka:5/10
Kreatywność 7/10

Schematycznie. Podobnie jak w poprzednich częściach naszym Kłamczuchom wydaje się, że znalazły tajemniczego A. Znów ogromna bierność w szukaniu osoby, która prześladuje dziewczyny. Wszystko kończy się na domysłach, przypuszczeniach i dopasowywaniu wszystkich zdarzeń to wybranej osoby, a na końcu wielkie zdziwienie, że to jednak nie to.
Książkę czytało się całkiem dobrze i to właściwie tyle. Po kilkunastu tomach autorka chyba za bardzo wpadła w pewien schemat, przez co ciężko jej zaskoczyć czytelnika.

Książkę czytało się całkiem dobrze i...

Jak dla mnie już za dużo części, wolałabym aby to się skończyło na jakieś 8 części.
Po co tyle zawiłości?

Po przeczytaniu 10 części postanowiłam obejrzeć serial na podstawie tych książek i jestem zdziwiona, że można aż tak bardzo zmienić historie dziewczyn i dodać tak wielu nowych bohaterów, którzy w książce nawet nie wystąpili.
Mimo to uważam, że serial ciekawy chociaż jak wspomniałam wcześniej jestem zaskoczona jak bardzo różni się ekranizacja od książki..

Po co tyle zawiłości?

Mimo to uważam, że serial ciekawy chociaż...

Zachęcam do przeczytania całej serii. Trudno się oderwać.

Zachęcam do przeczytania całej serii. Trudno się oderwać.

Po niezbyt udanych dwóch poprzednich częściach, przyszedł czas na "Rozpalone", która moim zdaniem nadrabia za poprzedniczki. Tym razem akcja została osadzona w zupełnie nowym miejscu, a mianowicie na statku. Kłamczuszki wybrały się na szkolny rejs po Karaibach i żyją nadzieją, aby choć na chwilę uwolnić się od A. Bo przecież jakim cudem uda mu się niezauważenie dostać na pokład? Ale czy jeszcze się nie nauczyły, że A. podąża za nimi jak cień i jest wręcz wszechmocny?

Akcja trochę nabiera tempa, pojawiają się nowe postaci i rozwiązanych zostaje kilka wątków. Jednak jedna sprawa pozostaje niezmienna - moja nienawiść do Emily. Najgłupsza bohaterka o jakiej przyszło mi czytać. Najbardziej bezmyślna, irytująca, ckliwa i durna. Kolejne big love? Już mnie nie dziwi, że niemal w każdej części Emily poznaje jakąś dziewczynę i od razu się w niej zakochuje. No przecież nie było takiej, w której Emily by się nie kochała. Jeszcze jej naiwność jest porażająca...

Mam wrażenie, że pomysły autorki są coraz prostsze. Łatwo się domyśleć rozwiązania tych mniejszych zagadek, jak sytuacji z Jordan czy akcji z wisiorkiem Arii. Ale i tak podziwiam za zdolność utrzymania w napięciu i masę pomysłów, którymi obdarowuje nas autorka. Do końca pozostało tak niewiele i choć mam ochotę zacząć czytać już coś nowego, to wiem, że po zakończeniu tej serii będę tęsknić za dziewczynami i ich perypetiami. Zżyłam się trochę. :D

Końcówka jest fenomenalna, nadal jestem w szoku. Od kilku części podejrzewam kim jest A., więc czekam na wyjawienie tego sekretu.

• Pretty Little Liars