Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Toskania, Umbria, Włochy, przewodnik
joly_fh

Kto raz odwiedzi Toskanię czy Umbrię, nigdy nie zapomni urody tych miejsc. Zachwycony obezwładniającym wręcz pięknem już zawsze będzie za nimi tęsknił, bo dzięki nim odkryje nowy sposób patrzenia na świat. Wiedzą o tym autorzy subiektywnego przewodnika po Toskanii i Umbrii, którzy te najbardziej malownicze regiony Włoch przemierzyli wielokrotnie, a teraz dzielą się zgromadzonymi przez lata...

Wiedzą o tym autorzy subiektywnego przewodnika po Toskanii i Umbrii, którzy te najbardziej malownicze regiony Włoch przemierzyli wielokrotnie, a teraz dzielą się zgromadzonymi przez lata doświadczeniami z podróży, licznymi oczarowaniami i niezwykłymi przygodami. Sugestywnie piszą o tym, co - oprócz Galerii Uffizi we Florencji i Krzywej Wieży w Pizie - trzeba koniecznie zobaczyć, gdzie porzucić utarte turystyczne szlaki, kiedy zrezygnować z hotelu na rzecz agriturismo, w jakiej restauracji zjeść najlepszy we Włoszech deser panna cotta, gdzie skosztować znakomitego domowego wina, a kiedy za wszelką cenę unikać grappy...

Tę napisaną z wielką pasją opowieść zdobią unikatowe fotografie, na których autorzy przedstawiają Toskanię i Umbrię w sposób piękny, lecz nie upiększony.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Audrey60 | 2018-08-02
Przeczytana: 2014 rok

Książkę polecam tym, którzy wybierają się do tych regionów Włoch. Znajdą w niej wiele wskazówek, jak się przemieszczać, co zobaczyć, zjeść, ale i opis specyficznego dla nas stylu życia Włochów tego regionu. Przyznam, że to ostatnie trochę ochłodziło mój zapał chęci zobaczenia Włoch ;). Boć przecież ludzie na naszej drodze są najważniejsi. :)
Oczywiście ogląd tej części Włoch jest oglądem subiektywnym :) autorów.
Sporo zdjęć i indeks nazw ułatwiają poruszanie po książce jako przewodniku.
Na końcu znajdziemy także adresy stron internetowych, które mogłyby się przydać. Ponieważ książka ma już parę lat, to niektóre mogą być nieaktulane.

Przewodnik rzeczywiście subiektywny, przybliżający miejsca, które na autorach zarobiły największe wrażenie.

To także przewodnik nietypowy, gdyż nie wylicza encyklopedycznie i skrótowo miejscowości i zabytków oraz innych atrakcji, lecz opisuje je w sposób emocjonalny, barwny, literackim stylem, co bardzo oddziałuje na zmysły odbiorcy.

Podobało mi się to, że autorzy często zwracają uwagę na różne detale i mało znane powszechnie miejsca - to właśnie uwielbiam podczas zwiedzania. Co ciekawe, nie ma tu zdjęć, lecz w niczym to nie przeszkadza (w przypadku przewodnika to rzecz rzadka)

Książka zachęca do delektowania się obrazami, smakami, zapachami Toskanii i Umbrii, a to akurat nietrudne. Oczywiście pod warunkiem, że rzeczywiście jedzie się tam po to, by smakować i chłonąć wrażenia, a nie biegać od zabytku do zabytku, jedynie pstrykając zdjęcia.

Jeśli ktoś lubi flanerowy sposób zwiedzania, to ten przewodnik jest właśnie dla niego:)

SnowWhite | 2016-06-08
Na półkach: Przeczytane, Italia

Całkiem przyjemna książka- zabrałam się za jej lekturę w momencie, gdy celem mojej podróży była Umbria oraz Toskania. Jak najbardziej polecam :-)

ArtMagda | 2015-12-09

Nie będę tu pisać o malowniczych pejzażach, słynnym toskańskim świetle, ciepłym klimacie i tym atmosferycznym i tym tworzonym przez mieszkańców włoskiego najsłynniejszego regionu. Te wszystkie oczywiste skojarzenia z Toskanią znaleźć można w każdym jednym przewodniku turystycznym.

Tymczasem przewodnik Anny Marii Goławskiej i Grzegorza Lindenberga jest niezwykle osobistym rodzajem pamiętnika przepełnionego wspomnieniami z licznych podróży do Toskanii. Opowiadając anegdoty, ciekawostki z przeróżnych zakątków włoskich okolic, ale też dając praktyczne porady i wskazówki. Autorzy krok po kroku, strona po stronie, rozbudzają w czytelniku wyobraźnię. Z każdym kolejnym rozdziałem rośnie też apetyt na podróż i na zwiedzenie tak osławionej krainy.

Smakować włoską kawę z kropelką mleka, oblizywać brodę z sosu pomidorowego, wygrzewać twarz w słońcu, głaskać wszechobecne koty, gestykulować niczym rodowity Włoch, w czasie sjesty pozamykać szczelnie okiennice, wdychać gęste, nagrzane powietrze...

kAMyk | 2015-05-23
Przeczytana: 2015 rok

pogodanaczytanie.blogspot.com
Nie jestem ekspertem od literatury podróżniczej, a wszelkie przewodniki od zawsze omijałam szerokim łukiem. Nie biorąc książki do ręki wiedziałam, że trochę waży, bo ma kredowy papier, literki są malusie, więc po cóż katować oczy czytaniem, a zdjęcia pewnie i tak nie oddają piękna naturalnego krajobrazu. W przypadku tej książki zadziałała magia dwóch wyrazów: Toskania i Umbria. Odwiedziłam ten rejon świata dwa razy. Niedawno byłam tam na zorganizowanej wycieczce, była to niejako podróż sentymentalna po latach. Niestety, podziwianie Toskanii i Umbrii z biurem podróży to istny koszmar, szybko tu, szybko tam, trzeba zobaczyć to trzeba tamto, szybciej, szybciej, bo na godzinę, bo na czas. Nic tak mnie nie zmęczyło jak ta wyprawa. Gdyby nie to, że byłam w ukochanym rejonie świata i chłonęłam na każdym kroku piękno natury, a wieczorem dostawałam pełną michę cudownych makaronów z przeróżnymi sosami, to chyba bym wszystkich tam pogryzła. Włoskie miasta...

Maja | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

W przyszłym roku biorę ślub kościelny i jak na przyszłą pannę młodą przystało, powinnam oglądać czasopisma poświęcone najnowszym trendom dotyczącym sukien ślubnych. A co robię zamiast tego? Przeglądam przewodniki po różnych krajach i zastanawiam się, gdzie by tu z mężem wyjechać. Na szukanie sukienki przyjdzie jeszcze czas. Dlatego, gdy dostałam propozycję recenzji tego przewodnika, nie zawahałam się ani przez chwilę.
Na Włochy choruję od pewnego czasu. Zostało mi jeszcze trochę czasu, by przekonać męża do tego, że właśnie tam powinniśmy pojechać. Próbowałam mu podsunąć ten przewodnik, ale chwilowo przegrywa z jego podręcznikiem do programowania. Zobaczymy, jak długo będzie się bronił :) Co wynikło z mojej literackiej podróży do Włoch?
Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny to nie jest typowy przewodnik, z którym możemy się spotkać w księgarni. Przyznam, że przeważnie takie lektury mnie nudzą i kończy się na oglądaniu obrazków, ale tu było inaczej. Z tej książki dowiadujemy się,...

aleksnadra | 2015-05-15
Przeczytana: 15 maja 2015

Zbliżają się wakacje i sezon urlopowy. Wielu już planuje przyszłe wojaże, miejsca odpoczynku i trasy wycieczek. Dla tych co mają zamiar zwiedzać Włochy proponuję "Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny".

Toskania jest magicznym miejscem, którego walory docenili już filmowcy i autorzy książek. Warto byłoby samemu przekonać się o jej zaletach. We wspomnianym przewodniku swoimi wrażeniami po podróżach po Toskanii dzielą się Anna Maria Goławska i Grzegorz Lindenberg. Nie są oni zawodowymi globtroterami, ale podróżowanie sprawia im ogromną przyjemność. Włochy są ich ulubionym zakątkiem. Często do nich powracają i za każdym razem przywożą inne wrażenia, nowe doświadczenia, ciekawostki, odkrywają nowe zabytki warte uwagi.
Według autorów koniecznie musisz zobaczyć: w Lunigianie- płaskorzeźby, które powstawały od III tysiąclecia p.n.e. do czasów rzymskich; w Garfagnanie- ponad dwadzieścia średniowiecznych mostów, katedrę San Cristoforo; w Lukce- kościół San Michele in Foro, katedrę San...

iloveharibo | 2014-09-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 września 2014

Przed wyjazdem na wakacje, poza suchymi informacjami dotyczącymi tego co powinnam zwiedzić chciałam zagłębić się trochę bardziej w zwyczaje, standardy, obyczaje i codzienne życie mieszkańców Toskanii.
I to chyba nie był dobry pomysł - odebrałam sobie przyjemność odkrywania tego wszystkiego, nie wszystko co zachwyciło autorów - zachwycało mnie i odwrotnie.
Książka sama w sobie jest ciekawa i dobrze napisana. Jednak jeśli jesteś osobą która sama lubi poznawać i odkrywać - pomiń tą pozycję.

Ka_Ha | 2014-04-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Światowo

Przed pierwszą podróżą do Toskanii "Subiektywny przewodnik" może okazać się niewystarczający, ale i tak warto go przeczytać i zarazić się zachwytem autorów. Po kilku wycieczkach na południe Europy przewodnik nieustannie wzbudza we mnie tęsknotę i pragnienie rychłego powrotu w ulubione miejsca.

uszas | 2013-09-23
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

spodziewałam się lepszych zdjęć i dokładniejszych map. Okładka kusi niemiłosiernie do zakupu. Rozczarowała mnie grafika, za to treść zaskoczyła pozytywnie. Przeczytałam ponad 8 przewodników po Toskanii. Ten jest jednym z lepszych...