A Gift of Nessus
megiddovl

"Szata Dejaniry" ("A gift of Nessus"), druga powieść autora, ukazała się już dwa lata po debiucie, w roku 1968, i jest pełnym potwierdzeniem jego dużych literackich zdolności. Cechą może najbardziej dla McIlvanneya charakterystyczną i stwarzającą specyficzny klimat jego powieści jest połączenie szczerości przeżycia z intelektualnym dystansem wobec niego. Ta dwoistość stosunku autora do bohaterów i opisywanych sytuacji, a także dwoistość stosunku bohaterów do własnych przeżyć w szczególny sposób angażują zainteresowanie czytelnika, stwarzając perspektywę, z której śledzi losy bohaterów książki jak perypetie swoje własne. Tym bardziej wciąga temat powieści, jakim jest wewnętrzny konflikt głównego bohatera uwikłanego w dwie miłości i spętanego współczesnym konwenansem obyczajowym.

źródło opisu: PIW, 1972

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl