Alina. Miłość w cieniu polityki

Wydawnictwo: W.A.B.
6 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
joly_fh

Alina Pienkowska (1952-2002) - pielęgniarka, działaczka opozycyjna, senator. Pracowała w przychodni przy Stoczni Gdańskiej. Na pierwsze spotkanie WZZ przyszła w czerwonej sukience i szpilkach. Tak samo ubrała się na spotkanie ze swoim późniejszym mężem, Bogdanem Borusewiczem, choć nie wiedziała, że - ze względu na założony u niego podsłuch - pójdą rozmawiać do lasu. Mimo represji i aresztowań...

Mimo represji i aresztowań nigdy nie zrezygnowała z działalności podziemnej. W latach siedemdziesiątych tworzyła Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, w sierpniu 1980 współorganizowała strajk w Stoczni Gdańskiej. Była sygnatariuszem porozumień sierpniowych, w stanie wojennym została internowana. W latach 1991-1993 zasiadała w Senacie. Pośmiertnie odznaczono ją Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała też tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
Barbara Szczepuła przedstawia opowieść biograficzną pełną wątków sensacyjnych, szpiegowskich i miłosnych. W tle: bezwzględna Służba Bezpieczeństwa, wydarzenia grudniowe, sierpniowe oraz aresztowania i spiski, które miały złamać opozycjonistów, a także późniejszy rozłam wśród bohaterów strajków. Miłość w cieniu polityki to nie tylko niezwykle ważne świadectwo, ale również przepiękna historia i wspomnienie o silnej, odważnej kobiecie, która wiedziała, czego chce.

źródło opisu: W.A.B.,2013

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1511&v=_tw

mefisto81 | 2016-01-24

Niedawno przeczytałem książkę Tomasza Jastruna " Życie Anny Walentynowicz " która mnie zachwyciła i była powodem sięgnięcia tę pozycję. No i niestety - niebo a ziemia. Tamta była żywa, pełna emocji i pochłaniała mnie każdą stroną. Ta jest trochę plastikowa, wyzuta z emocji ( wpada mi tu słowo cukierkowa ). Przyjęta przez autorkę forma kompletnie mi nie przypadła do gustu. Źle mi się ją czytało, co chwilę traciłem wątek, by ją wreszcie odłożyć już nią zmęczony.

bielik000 | 2015-08-09

Napisana sprawnie i wciągająca. Niestety ze względu na przyjętą, skrótową formułę mało wyczerpuje temat działalności bohaterki.

maciej | 2017-05-20
matys | 2013-10-24