Odmiany i oblicza komunizmu. Węgrzy, Polacy i inni.

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Koval

Praca zbiorowa pod redakcją Macieja Koźmińskiego przy współpracy Anny Dąbrowskiej składa się z pięciu rozpraw poświęconych różnym obszarom życia społecznego na Węgrzech w latach 1945-1989. Różnorodność tematyczna, z jaką mamy do czynienia w omawianym tomie, niewątpliwie stanowi jego zaletę. Dzięki niej czytelnik może dowiedzieć się o sytuacji Kościoła katolickiego na Węgrzech, działaniu reżimowej propagandy, specyficznej dla Węgier formie oporu społecznego ("domy tańca") czy wreszcie o położeniu mniejszości węgierskiej w Siedmiogrodzie w świetle rumuńskiego ustawodawstwa.

źródło opisu: www.wydawnictwotrio.pl

źródło okładki: www.wydawnictwotrio.pl

Koval | 2013-06-04
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Książka zawiera pięć dłuższych studiów poświęconych problematyce węgierskiej i węgiersko-polskiej z czasów komunizmu. Trzy z nich są porównawcze i przedstawiają polskie oraz węgierskie czasopisma satyryczne epoki stalinizmu, sytuację Kościoła katolickiego w obu krajach w tej samej epoce (bardzo ciekawe porównanie kardynałów Mindszentyego i Wyszyńskiego), a także stosunek prasy partyjnej polskiej i węgierskiej do praskiej wiosny 1968 roku. Dwa pozostałe zajmują się położeniem mniejszości węgierskiej w Siedmiogrodzie w czasach komunizmu jak również powstawaniem tzw. domów tańca w ostatnich jego latach. Zwłaszcza ten ostatni tekst zasługuje na uwagę. Domy tańca, pielęgnujące tradycje madziarskiej muzyki ludowej, stały się wyrazem spontanicznego oporu przeciw zuniformizowanej kulturze masowej komunistycznego państwa – były swoistym ruchem kontrkulturowym i zarazem elementem opozycji przeciw panującemu systemowi. Autor pyta: dlaczego nie w Polsce?

Bartosz Peruń | 2018-05-22
joan-na | 2018-01-25