Kleidion 1014

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
welesxxi

Mało znana polskiemu czytelnikowi, a jedna z najbardziej znamiennych bitew w dziejach europejskiego średniowiecza. Pod ciosami imperium bizantyjskiego padło wówczas tzw. Pierwsze państwo bułgarskie, a zwycięski cesarz Bazyli otrzymał przydomek Bułgarobójcy, gdyż okaleczonych jeńców wysyłał w głąb terenów bułgarskich, aby samym swym wyglądem budzili grozę i skłonili broniącego się jeszcze przeciwnika do kapitulacji.

Bitwa pod Kleidion, zwana też bitwą pod Bielasicą, nie przerwała ciągnących się przez kilka stuleci wojen bułgarsko - bizantyjskich. Kres im przynieśli dopiero Turcy, którzy zarówno doprowadzili do upadku imperium bizantyjskie, jak też zajęli ziemie Bułgarii.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=6412&page=0

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=6412&page=0

Jacek | 2016-01-06
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Ani słowa o warstwie merytorycznej książki. Nigdy nie ciekawiła mnie zanadto historia Bizancjum, a sięgnąłem po kolejny tom serii Historyczne Bitwy z ciekawości i dla epoki, którą lubię. Ale nie mam wystarczającej wiedzy, aby oceniać pracę Łukasza Migniewicza. Jednakże za odwoływania się się do różnorodnych źródeł, także dość egzotycznych, bo np. arabskich czy gruzińskich, ze względu na bardzo dobry warsztat historyczny (a to mogę ocenić), wyciąganie wniosków, podsumowanie, należy książkę ocenić bardzo pozytywnie. Szerokie tło, odwoływanie się do dziejów całej Europy i Bliskiego Wschodu, wielkie rozgrywki polityczne, znajomość realiów wewnętrznych Bizancjum - to bez wątpienia zalety. Także edycja udała się całkiem nieźle, choć pewnych przeoczeń nie mogę wybaczyć (na s. 20 są mahometańskie floty korsarskie, co od dawne jest prostowane na muzułmańskie - tak w ramach poprawności, choć nie chodzi tylko o polityczną; mahometanie są także w innych miejscach; pod dwiema ilustracjami...

Książka Ł. Migniewicza opisuje rzadko w polskich badaniach podejmowane zagadnienia: wojny cesarza Bazylego II Bułgarobójcy z Bułgarami. Tytułowa bitwa pod Kleidion, która przesądziła o losach pierwszego państwa bułgarskiego to w istocie niewielka tylko część całej monografii. Książka ma niejako dwie osie tematyczne: jedną jest trwający przez kilka stuleci konflikt bizantyńsko-bułgarski, drugą zaś polityka zagraniczna cesarza Bazylego II. Początkowe rozdziały ukazują wydobycie się Bizancjum z kryzysu za rządów dynastii macedońskiej. Temat ten trzeba przedstawić, by należycie zrozumieć sytuację za rządów Bazylego II. Autor skorzystał z niemałej liczby opracowań (dziwi jednak brak w bibliografii świetnej pracy Le Monde Byzantin, dostępnej od 2011 w polskim przekładzie!), głównie zagranicznych, zbyt rzadko się jednak do nich odwołuje. Trochę niepoważne jest też cytowanie źródeł według strony, a nie miejsca w tekście oryginalnym. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast umieszczanie dygresji...

Misza | 2017-06-05

Niestety, jeden ze słabszych HBeków. Na plus przemawia wybór ciekawego tematu jakim jest wojna bizantyjsko-bułgarska z czasów Bazylego II oraz naładowanie książki informacjami o polityce zagranicznej tego władcy. Cóż jednak z tego skoro opis bitwy zajmuje 2(!) strony, narracja zaczyna się od początków panowania dynastii macedońskiej czyli II połowy IX wieku, wojskowość bizantyjska jest przedstawiona "po łebkach" zaś o wojskowości bułgarskiej nie ma nic... Do tego dochodzą jeszcze irytujące błędy jak nazywanie wielkiego księcia Włodzimierza na przemian Włodzimierzem i Władymirem. Tylko lub aż 5/10.

Ireneusz Kwartnik | 2014-06-04
Przeczytana: 14 maja 2014

Książka ciekawie i zwięźle opisuje krótki okres w dziejach Cesarstwa Bizantyjskiego z przełomu X i XI wieku. Nie tyczy się jedynie wojny z Bułgarią, ale porusza również kwestię związane z Bliskim Wschodem, Italią a nawet zahacza o Polskę.
Niemniej jednak sama tytułowa bitwa została opisana na przestrzeni jednej kartki, co bardzo mnie rozczarowało. W książkach tej serii, tytułowa bitwa zobrazowana jest bardzo dokładnie, w tej prawie wcale.

anajo | 2018-02-18
Rebelson1990 | 2017-07-01