Kosowe Pole 1389

welesxxi

źródło okładki: bellona

Nestor | 2018-12-22
Przeczytana: 2018 rok

Bardzo fajna książka. Jak ktoś się interesuje ekspansją Turków osmańskich to gorąco polecam.

Jacek | 2016-11-11
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 09 listopada 2016

Opracowanie poświęcone bitwie na Kosowym Polu ma charakter popularnonaukowy, ale ze względu na bogatą bibliografię i mnóstwo przypisów należy ją traktować jako pracę wartościową i solidną. Trudno mi jest ocenić wartość merytoryczną, gdyż tematyka bitwy i w ogóle Bałkany w średniowieczu nie są mi znane w szczegółach, dlatego mogę jedynie wyrazić opinię o leżącej przede mną książce.
Wysoko należy ocenić pracę autora w zbieraniu materiałów, sięganiu po pozycje nawet dość egzotyczne dla polskiego czytelnika (prace autorów tureckich czy serbskich), choć ze względu na tematykę - działania uzasadnione. Wprowadzenie do dziejów ekspansji tureckiej na Bałkanach, opisy monarchii serbskiej i sąsiednich także wartościowe, ale napisane w sposób nudny, mało ciekawy, schematyczny.
Dopiero wydarzenia bezpośrednio poprzedzające wyprawę Murada I na Serbię, kampania wojenna i bitwa na Kosowym Polu zostały przedstawione w wyraźnie ciekawszy sposób. Wnikliwe analizowanie źródeł, wyciąganie wniosków a...

bastek497 | 2016-05-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Początkowo byłem spectycznie nastawiony do tej książki - myślałem, że to będzie kolejna, nudna lektura bitwy, którą byłem zainteresowany. Jak się szybko okazało byłem w błędzie. Czyta się szybko, napisana jest zrozumiałym, prostym językiem. Lektura tej książki nie była męczarnią (tak jak to miało miejsce z Sommą czy Galicją Wschodnią z tej serii), polecam miłośnikom średniowiecza ;)