Kosowe Pole 1389

Bellona
2016-02-10
2016-02-10
wojskowość powszechna

Książka dobra na wstęp do historii najwcześniejszych podbojów tureckich na Bałkanach. Autor, oprócz opisu samej bitwy zawarł w swojej pracy kilka ciekawych, odbiegających od potocznej wiedzy o bitwie na Kosowym Polu tez. Warto przeczytać a jak kogoś temat mocniej zinteresuje to poszukać dalszej literatury.

Książka traktuje o chyba najważniejszej dla Serbów bitwie czyli starciu na Kosowym polu. jest napisana przystępnym językiem, przez co czyta się ja bardzo dobrze.

Jedynym minusem dla mnie jest zbyt skromny opis walczących stron, pod kątem uzbrojenia i możliwości. Np. autor wspomina że łucznicy Tureccy byli lepsi od Serbskich, ale niestety nie precyzuje czy ze względu na donośność czy celność, albo szybkostrzelność. Mało informacji o użytej artylerii i jej możliwościach.

2x 4.05.2023

2x 4.05.2023

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo fajna książka. Jak ktoś się interesuje ekspansją Turków osmańskich to gorąco polecam.

Opracowanie poświęcone bitwie na Kosowym Polu ma charakter popularnonaukowy, ale ze względu na bogatą bibliografię i mnóstwo przypisów należy ją traktować jako pracę wartościową i solidną. Trudno mi jest ocenić wartość merytoryczną, gdyż tematyka bitwy i w ogóle Bałkany w średniowieczu nie są mi znane w szczegółach, dlatego mogę jedynie wyrazić opinię o leżącej przede mną książce.
Wysoko należy ocenić pracę autora w zbieraniu materiałów, sięganiu po pozycje nawet dość egzotyczne dla polskiego czytelnika (prace autorów tureckich czy serbskich),choć ze względu na tematykę - działania uzasadnione. Wprowadzenie do dziejów ekspansji tureckiej na Bałkanach, opisy monarchii serbskiej i sąsiednich także wartościowe, ale napisane w sposób nudny, mało ciekawy, schematyczny.
Dopiero wydarzenia bezpośrednio poprzedzające wyprawę Murada I na Serbię, kampania wojenna i bitwa na Kosowym Polu zostały przedstawione w wyraźnie ciekawszy sposób. Wnikliwe analizowanie źródeł, wyciąganie wniosków a literatury przedmiotu, wyjaśnianie różnic interpretacyjnych - to także zalety książki. Autor także zwraca uwagę na takie zagadnienia, jak charakter władców (bo to decyduje o ich poczynaniach - przykładem jest choćby Bajezyd i jego natura, powodująca nieuzasadnione zabijanie jeńców) czy rolę religii w poczynaniach tureckich (s. 116),tak często lekceważone przez badaczy.
Zdarzyły się oczywiście potknięcia, jak np. niejasne zdanie na s. 92 czy użycie pojęcia "mahometańska religia" (s. 46),co jest od dawna uważane za błąd, ale w ogólnym rozrachunku otrzymaliśmy pracę wnikliwą, analityczną, bardzo treściwą i wartościową. Jak na 250 tytuł serii jest to więc znakomita wizytówka Historycznych bitew Bellony.
Analiza źródeł, rozwiewanie kontrowersji - także zaliczyłbym do plusów pracy. Oczywiście wymogi serii powodują, że nie mogla być obszerniejsza - a szkoda. I jeszcze jeden plus dla autora - za odwołanie się do współczesności i zwrócenie uwagi na wagę bitwy i jej legendy dla Serbów, a miejsca bitwy, jako znajdującego się na terenie Kosowa - dla dzisiejszych sporów terytorialnych i sytuacji politycznej na Bałkanach. Książka warta przeczytania.

Początkowo byłem spectycznie nastawiony do tej książki - myślałem, że to będzie kolejna, nudna lektura bitwy, którą byłem zainteresowany. Jak się szybko okazało byłem w błędzie. Czyta się szybko, napisana jest zrozumiałym, prostym językiem. Lektura tej książki nie była męczarnią (tak jak to miało miejsce z Sommą czy Galicją Wschodnią z tej serii),polecam miłośnikom średniowiecza ;)

• Średniowiecze
  • Historyczne Bitwy