Ramillies 1706

Wydawnictwo: Bellona
historia, bitwy, wojny, Francja
historia
Łukasz Kuć

Książka przedstawia przebieg jednej z zapomnianych bitew XVIII wieku - starcie pod Ramillies 23 maja 1706 r. Zmierzyło się w nim około 125 tysięcy ludzi, a sprzymierzeni (pod dowództwem ks. Marlborough i holenderskiego feldmarszałka Overkirka) rozgromili armię francusko-bawarsko-hiszpańską dowodzoną przez marszałka Villeroya i elektora bawarskiego Maksymiliana II Emanuela von Wittelsbacha. Sytuację, jaka nastąpiła po tej bitwie, już jej współcześni określili łacińskim terminem Annus Mirabilit (cudowny rok), ponieważ wojska alianckie zajęły bez walki prawie całe tzw. Niderlandy Hiszpańskie (czyli dzisiejszą Belgię), Brabancję i Luksemburg. Klęska ta spowodowała wyparcie sił Francji i Hiszpanii z Lombardii, Neapolu i Sycylii.

juraszko | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016