Religia i psychiatria

Religion and psychiatry
religia, psychiatria
zdrowie, medycyna
joly_fh

W książce Religia i psychiatria Irvin D. Yalom rozważa „skomplikowaną i pełną napięcia” – jak pisze – relację między psychoterapią egzystencjalną a pociechą religijną, które: „W pewnym sensie są ze sobą spokrewnione, mają wspólnych przodków i wspólne troski: ich wspólną misją jest zajmowanie się rozpaczą immanentną ludzkiej kondycji. Czasami posługują się też tymi samymi metodami: relacją sam...

„W pewnym sensie są ze sobą spokrewnione, mają wspólnych przodków i wspólne troski: ich wspólną misją jest zajmowanie się rozpaczą immanentną ludzkiej kondycji. Czasami posługują się też tymi samymi metodami: relacją sam na sam, spowiedzią, badaniem własnego wnętrza, przebaczeniem innym i sobie. A przecież pozostaje prawdą, że najistotniejsze przekonania i podstawowe podejścia praktyczne psychoterapii i pociechy religijnej są często zupełnie przeciwstawne”.

źródło opisu: Wydawnictwo Paradygmat, 2009

źródło okładki: http://www.paradygmat.eu/

Ewa | 2016-05-30
Przeczytana: maj 2016

Ta cieniutka, niespełna 50-cio stronicowa broszurka to zapis niezwykłego wykładu Irvina Yaloma wygłoszonego w 2000 roku na Zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w Nowym Orleanie. Podejmuje się on tutaj porównania między pewnymi aspektami podejścia egzystencjalnego w psychoterapii a tym, co nazywa pociechą religijną. Opowiada o potrzebie wiary i religijności w kontekście śmierci, izolacji, sensu życia oraz wolności, które są czterema aspektami istnienia nierozerwalnie związanymi z ludzkim losem. W interesujący a zarazem przystępny sposób mówi o tym w jaki sposób religia i psychoterapia mierzą się i odpowiadają na egzystencjalne lęki człowieka. Dobra i ciekawa lektura.

| 2015-08-08
Przeczytana: sierpień 2015

Zaskakujący jest fakt wydania "Religii i Psychiatrii" Yaloma jako osobnej publikacji. Maleńki format, 42 strony, a zawartość to jeden wykład i zarazem podziękowanie z okazji wręczenia mu nagrody Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.

A treść ciekawa, ale nie zaskakująca, stanowi podsumowanie myśli Yaloma obecnej w innych jego pracach: psychologia i religia pełnią podobną rolę w leczeniu duszy, lecz na tym ich podobieństwa się kończą.

Poruszone zostają wątki filozoficzne i egzystencjalne, a całość to góra piętnaście minut sympatycznej lektury. Dla podróżujących w wyobraźni w jej trakcie - piętnaście minut miło spędzone na wykładzie w auli Uniwersytetu Stanforda...

.:exile:.

Iza | 2017-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2017

Dla mnie super. Ateista i naukowiec o religii i rozdarciu i troskach współczesnego człowieka. Czy psychoterapia naśladuje/może zastąpić pociechę religijną?
Mamy pytania o Boga, duszę, sens istnienia, śmierć, wolność, jaj zakres, jak nauka tak, to czemu religia inaczej ... ta książeczka jeszcze doda wątpliwości;) ale warto.

ViteneZ | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017