Serce człowieka

Tłumaczenie: Robert Saciuk
Seria: Meandry Kultury
Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
The heart of man. Its genius for good and evil
Robert Saciuk
Ag2S

Współcześni ludzie bardziej od innych istot żywych kochają mechaniczne gadżety. (...) Interesujemy się ludźmi jak przedmiotami (...) a nieżywymi osobami. Wszystko to idzie w parze ze wzrastającą rolą metod biurokratycznych. W gigantycznych centrach produkcyjnych, gigantycznych miastach, gigantycznych wioskach ludzie są administrowani, jak gdyby byli przedmiotami; rządzący i rządzeni są przekształcani w rzeczy i stają się posłuszni odnoszącym się do rzeczy prawom. Człowiek jednak nie może być rzeczą, jeśli zredukuje się go do Przedmiotu przekształca się w niebyt, ale zanim to nastąpi, popadnie w rozpacz i zapragnie zniszczyć wszelką formę życia.
Człowiek nie jest ani zły, ani dobry. Jeżeli ktoś wierzy w dobroć człowieka jako w jedyną jego potencjalność, w sposób konieczny przywdzieje różowe okulary optymizmu i w efekcie przeżyje bolesne rozczarowanie. Jeżeli ktoś natomiast wierzy w skrajność przeciwną, skończy jako cynik i będzie ślepy na postrzeganie dobra u innych i u siebie.

źródło opisu: http://etiuda.net/

źródło okładki: http://etiuda.net/

ewa | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Fromm ukazuje, że życie nie jest tylko czarne lub tylko białe, a granice między dobrem, a złem praktycznie nie istnieją. Co dla jednych jest sufitem, dla innych będzie podłogą. Jednak pomimo różnic międzyludzkich, wszyscy dążymy do tego samego celu. Jakiego? O tym właśnie jest ta książka...

carlos | 2017-11-04
Przeczytana: 2016 rok

Ludzkie serce w zetknięciu z wymagającą rzeczywistością może obrać dwa kierunki - kierunek rozkładu, lub kierunek wzrostu. Fromm odsłania sieć zależności popychających ludzi w kierunku rozkładu, np. na przykładzie Adolfa Hitlera. Dyskutuje też kwestię wolnej woli. Na ile człowiek jest wolny, a na ile jego postępowanie jest zdeterminowane biegiem wypadków (zależnościami zewnętrznymi). Świetnie napisana i ciekawa.

Bartosz Woliński | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Trochę przeleżała na półce, w końcu przyszedł na nią czas. Zaciekawiły mnie twierdzenia Fromma, opierające się na jego schemacie nekrofilii i biofilii, syndromu rozkładu i wzrostu. Musiałbym przeczytać ją dwa razy, żeby wszystko sobie utrwalić.
Parę razy nie zgadzałem się z Frommem, szczególnie w "Więziach kazirodczych", gdzie proponowane przez niego rozwiązania były wręcz nierealne, zbyt idealistyczne. Oprócz tego pojawiło się, moim zdaniem, trochę zbędnego bełkotu, który niewiele wnosił, a trudno było przez niego przebrnąć.

Poza tym sama lektura i przykłady są ciekawe, pozwalają odnieść je do znanych nam osób, można też zastanowić się nad sobą. Chętnie jeszcze sięgnę po którąś z prac Fromma.

september | 2016-11-22

Fromm jest mostem laczacym czytelnika ze zdawawaloby sie pogmatwana (psychologia kliniczna).prostota i latwosc przekazu...

| 2012-06-30
Na półkach: Przeczytane, Nie posiadam

Zrozumiały język; myślenie Fromma zwyczajnie do mnie trafia, zaś koncepcja biofilii i nekrofilii pana Ericha pobudziła mocno umysł, rzuciła nowe światło na wiele spraw.