Serce człowieka

Okładka książki Serce człowieka Erich Fromm
Okładka książki Serce człowieka
Erich Fromm Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Meandry Kultury
The heart of man. Its genius for good and evil
Vis-á-Vis/Etiuda
2015-11-16
1996-01-01
Robert Saciuk
Robert Saciuk

Fromm (oraz do pewnego stopnia Schopenhauer) bardzo mocno ze mną rezonuje na płaszczyźnie moralnej.
Lubię jego metachrześcijańskie podejście do życia, choć nadal niektóre "szufladki" zapożyczone z Freuda trochę mi zgrzytają w zębach podczas czytania.
Jego analiza grupowego narcyzmu i jego religijnego uwikłania jest w moim odczuciu bardzo trafna również (a może w szczególności?) dzisiaj.

Fromm, blyskotliwie pisze o złu, naiwnie o dobru i w kilku miejscach się myli. Gdyby nie wierzył w teorię Freuda nawet możnaby go brać na poważnie. Na pewno ciekawa lecz naiwna i oparta na wątpliwej wartości teorii.

W pewnym momencie czytelnika może zniechęcić wnikliwe opisywanie zjawiska nekrofilii, ale poza tym praca ta dostarcza dużej ilości wiedzy.

To Książka, która znacząca odbiła się w postrzeganiu świata. Czytałam ją po raz pierwszy w liceum. Spójna rozprawa na temat natury człowieka.

Książka w której autor próbuje odpowiedzieć na pytanie czy człowiek jest dobry czy zły? Ponadto dużo "mówi" o wolności -czy jest i czym nie jest. Skupia się również na 3 orientacjach człowieka: nekrofilii, narcyzmie, symbiotycznej fiksacji do matki

Bardzo spójna, kompletna pozycja.

Fromm zaczyna od definicji oddziaływań na człowieka: miłość życia i/lub śmierci, narcyzm, więzi kazirodcze (w ujęciu szerszym),aby na koniec przedstawić jak one wpływają na "wolność", na pozornie uświadomione podejmowanie decyzji przez człowieka.

Aby w pełni cieszyć się pozycją, polecam przeczytać najpierw podstawy działania systemu samooszukiwania się, e.g. ZERWAĆ OKOWY ILUZJI.

Bardzo spójna, kompletna pozycja.

Fromm ukazuje, że życie nie jest tylko czarne lub tylko białe, a granice między dobrem, a złem praktycznie nie istnieją. Co dla jednych jest sufitem, dla innych będzie podłogą. Jednak pomimo różnic międzyludzkich, wszyscy dążymy do tego samego celu. Jakiego? O tym właśnie jest ta książka...

Ludzkie serce w zetknięciu z wymagającą rzeczywistością może obrać dwa kierunki - kierunek rozkładu, lub kierunek wzrostu. Fromm odsłania sieć zależności popychających ludzi w kierunku rozkładu, np. na przykładzie Adolfa Hitlera. Dyskutuje też kwestię wolnej woli. Na ile człowiek jest wolny, a na ile jego postępowanie jest zdeterminowane biegiem wypadków (zależnościami zewnętrznymi). Świetnie napisana i ciekawa.

Trochę przeleżała na półce, w końcu przyszedł na nią czas. Zaciekawiły mnie twierdzenia Fromma, opierające się na jego schemacie nekrofilii i biofilii, syndromu rozkładu i wzrostu. Musiałbym przeczytać ją dwa razy, żeby wszystko sobie utrwalić.
Parę razy nie zgadzałem się z Frommem, szczególnie w "Więziach kazirodczych", gdzie proponowane przez niego rozwiązania były wręcz nierealne, zbyt idealistyczne. Oprócz tego pojawiło się, moim zdaniem, trochę zbędnego bełkotu, który niewiele wnosił, a trudno było przez niego przebrnąć.

Poza tym sama lektura i przykłady są ciekawe, pozwalają odnieść je do znanych nam osób, można też zastanowić się nad sobą. Chętnie jeszcze sięgnę po którąś z prac Fromma.

Fromm jest mostem laczacym czytelnika ze zdawawaloby sie pogmatwana (psychologia kliniczna).prostota i latwosc przekazu...

• Psychologia
  • Filozofia
  • Nie posiadam
  • Erich Fromm

Erich Fromm Serce człowieka Zobacz więcej
Erich Fromm Serce człowieka: jego niezwykła zdolność do dobra i zła Zobacz więcej