Lewy. Sylwetka piłkarza

Wydawnictwo: Otwarte
Lewandowski
joly_fh

Do historii futbolu przechodzi się dzięki jednemu meczowi. Tak było z Janem Domarskim, który zdobył gola na Wembley w 1973 roku, i tak było z Jerzym Dudkiem w pamiętnym finale Ligi Mistrzów UEFA w 2005. Tak też jest z Robertem Lewandowskim – napastnikiem, który w półfinale Champions League sezonu 2012/2013 strzelił cztery gole Realowi Madryt i jak to się mówi w piłkarskim żargonie: sam wygrał mecz. Na taki jeden mecz pracuje się całe życie.
Co sprawia, że to ten, a nie inny piłkarz staje się wybrańcem losu? Ile ciężkiej pracy trzeba wykonać? Ile właściwych decyzji podjąć? Ile szczęścia trzeba mieć w ciągu dwudziestu lat, żeby osiągnąć taki sukces?

Wypowiedzi Jerzego Dudka, Bartosza Bosackiego, Jacka Krzynówka, Jana Urbana i wielu innych piłkarzy, trenerów i menedżerów, którzy osobiście znają Roberta Lewandowskiego, pozwalają choć trochę uchwycić fenomen tego niezwykłego zawodnika.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

Spofforth | 2019-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2019

Autorka chwali się czasem jaki spędziła nad tą "książką". Całe osiem dni zajęło jej przestudiowania życiorysu Lewego, przekopiowanie wywiadów z internetu i zebranie statystyk z Transfermarkt. Nie ma tu żadnej własnej treści wszystko jest zbudowane na tym co można znaleźć w necie. Daje dwie gwiazdki za samo wydanie, dobre zdjęcia i okładkę z folia i lakierem. Nawet aktualna cena między 5-10 zł wydaję się wygórowana.

Pepecjusz | 2019-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Dla mnie miała to być podróż do przeszłości. Ale jest to przede wszystkim książka dla fanów Roberta/reprezentacji/Dortmundu. Dla osób postronnych jest zbyt wiele wspaniałych książek, żeby tracić czas na tak przeciętne.

jjdraper | 2015-07-29
Przeczytana: 2015 rok

Dno. Książka o niczym. Przepisane wypowiedzi z Internetu. Każdy głupi jest w stanie coś takiego napisać...

Bookeriada | 2014-07-18
Przeczytana: 07 lipca 2013

Nazwisko Roberta Lewandowskiego jest na ustach całego piłkarskiego świata od co najmniej kilkunastu miesięcy. Przez ostatni rok Polak dokonał więcej, niż niejeden zawodnik przez całą swoją karierę. Dziś „Lewy” jest bohaterem Dortmundu, a włodarze Manchesteru United czy Bayernu Monachium chcieliby mieć go w swoim zespole. Co sprawiło, że skromny chłopak z Polski zrobił tak oszałamiającą karierę? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziecie w książce Natalii Doległo – „Lewy. Sylwetka piłkarza”.

Historia sukcesu napastnika przypomina amerykańską bajkę „od pucybuta do milionera”, jednak gdyby nie zdolności i samozaparcie Lewandowskiego, to dzisiaj najprawdopodobniej byłby kolejnym zmarnowanym talentem. Zanim Robert trafił do Borussii, przeszedł ciężką szkołę życia. Już na początku swojej przygody z piłką musiał zmagać się z ciężką kontuzją, nie chciano go w Legii Warszawa, a ówczesny trener poznańskiego Lecha, Franciszek Smuda powiedział o nim, że jest „drewniany”. Jednak te wszystkie...

Anna | 2013-09-03

Pozycja o jednym z najzdolniejszych ostatnimi czasy wśród polskich piłkarzy. Jedni osobą Roberta Lewandowskiego się zachwycają, inni są już nią troszeczkę zmęczeni. Prasa codziennie serwuje nam dawkę Lewego w postaci czasem już ciężkostrawnej, zwłaszcza w kontekście jego przyszłego transferu, który dziwnym trafem nie następuje. Pozycja zdecydowanie dla tych pierwszych, cały czas zachwyconych, dla tych drugich również, z tym, że tak za pół roku, jak może sytuacja z Lewandowskim się ustabilizuje i nowy sezon będzie już w pełni.

Natalia Doległo napisała książkę o Lewandowskim w 8 dni. Czas w jakim książka powstawała jest niewyobrażalnie krótki i można mieć w tym temacie wiele negatywnych odczuć. Jednak książka nie sprawia wrażenia napisanej w pośpiechu. Choć czyta się ją szybko, mnie zajęło to dosłownie dwie godziny. Warto też podkreślić, że jak na tak krótki czas pracy nad książką i dość szybkim jej wydaniem, wpadła mi w oko zaledwie jedna literówka, a do tego przecinki są stawiane...

anna_urbanowska | 2013-07-18
Przeczytana: 06 lipca 2013

Poprawny życiorys sławnego piłkarza, ale nic więcej. Trudno się dziwić skoro autorka w wywiadzie sama przyznaje, że napisała ją w kilka dni: http://pracasport.pl/nasz-wywiad-natalia-doleglo-dziennikarka-autorka-ksiazki-lewy-sylwetka-pilkarza

elle | 2013-06-06

Nie zgadzam się z waszymi opiniami. Lewandowski to nie Iwan czy Maradona i nie ma na koncie wyskoków. Czy to zle, bo książka jest pełna ochów i achów? Nie sądzę. Zresztą jest to biografia nieautoryzowana i może trochę dla Januszów, ale mamy tam również statystyki i wykresy, a to już na pewno dla zapalonych kibiców.

Boisfarine | 2013-06-05

Nie jestem fanką Lewego ani polskiej trójki z Dortmundu ale mam pewien sentyment do Lewego dlatego, że swoją poważną karierę zaczynał w Lechu. Z tego powodu sięgnęłam po tę pozycję. I straciłam jakieś 40 minut życia.
"Pisanie" takich książek powinno być zabronione. Osoba oglądająca choćby raz dziennie wiadomości sportowe nie dowie się z tej "książki" absolutnie nic. Pani Natalia Doległo (kimkolwiek jest) wpisała w google Robert Lewandowski i na podstawie znalezionych artykułów "napisała książkę". Ach, obejrzała także kilka razy "Pytanie na śniadanie". Wyśmienite źródła informacji. Trochę statystyk, kilka cytatów z wywiadów i artykułów... Nic nowego, nic ciekawego. Szkoda czasu i pieniędzy.

facetkr | 2013-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Bardzo dobra literatura. Co najważniejsze jest w niej nie tylko co Lewandowski robi na boisku, ale także o jego życiu prywatnym. Z całego serca polecam.

ppiotrekk | 2013-05-30
Przeczytana: 11 maja 2013

Zasadniczo książka dla tzw. "Januszy" i "fanboyów Lewandoskiego". Zbiór ochów i achów, okazuje się że Lewy to człowiek bez wad, po prostu chodzący ideał. Wszyscy go chwalą, wywyższają do rangi piłkarskiego mesjasza. Czasem aż się niedobrze robi tak jest słodko. Ledwo przebrnąłem i nie polecam. Ponad 200 stron męki. Nawet biografia Messiego nie jest tak przesadnie cukierkowa jak ta książka.