Lewy. Sylwetka piłkarza

Otwarte
2013-06-03
2013-06-03
Lewandowski

Książka jest zlepkiem statystyk, artykułów i wywiadów, które można znaleźć w internecie. Również "Pytanie na śniadanie" staje się źródłem. Jak sama autorka przyznała, napisała ją w 8 dni, co najlepiej pokazuje potencjał tej książki. Czytam właśnie wspomnienia Autora jedynej z książek, które wywarły na mnie największe wrażenie, będzie o niej następnym razem, że jedną scenę tego dzieła pisał 3 miesiące...

Autorka chwali się czasem jaki spędziła nad tą "książką". Całe osiem dni zajęło jej przestudiowania życiorysu Lewego, przekopiowanie wywiadów z internetu i zebranie statystyk z Transfermarkt. Nie ma tu żadnej własnej treści wszystko jest zbudowane na tym co można znaleźć w necie. Daje dwie gwiazdki za samo wydanie, dobre zdjęcia i okładkę z folia i lakierem. Nawet aktualna cena między 5-10 zł wydaję się wygórowana.

Dla mnie miała to być podróż do przeszłości. Ale jest to przede wszystkim książka dla fanów Roberta/reprezentacji/Dortmundu. Dla osób postronnych jest zbyt wiele wspaniałych książek, żeby tracić czas na tak przeciętne.

Dno. Książka o niczym. Przepisane wypowiedzi z Internetu. Każdy głupi jest w stanie coś takiego napisać...

Nazwisko Roberta Lewandowskiego jest na ustach całego piłkarskiego świata od co najmniej kilkunastu miesięcy. Przez ostatni rok Polak dokonał więcej, niż niejeden zawodnik przez całą swoją karierę. Dziś „Lewy” jest bohaterem Dortmundu, a włodarze Manchesteru United czy Bayernu Monachium chcieliby mieć go w swoim zespole. Co sprawiło, że skromny chłopak z Polski zrobił tak oszałamiającą karierę? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziecie w książce Natalii Doległo – „Lewy. Sylwetka piłkarza”.

Historia sukcesu napastnika przypomina amerykańską bajkę „od pucybuta do milionera”, jednak gdyby nie zdolności i samozaparcie Lewandowskiego, to dzisiaj najprawdopodobniej byłby kolejnym zmarnowanym talentem. Zanim Robert trafił do Borussii, przeszedł ciężką szkołę życia. Już na początku swojej przygody z piłką musiał zmagać się z ciężką kontuzją, nie chciano go w Legii Warszawa, a ówczesny trener poznańskiego Lecha, Franciszek Smuda powiedział o nim, że jest „drewniany”. Jednak te wszystkie wydarzenia tylko go umocniły i sprawiły, że dzisiaj jego nazwisko jest marką, a on sam, mimo, że ma dopiero 24 lata, jest uważany za jednego z najlepszych polskich piłkarzy. Cztery gole, jakie Lewandowski wbił Realowi Madryt w półfinale rozgrywek Ligi Mistrzów to nie przypadek, tylko wypadkowa talentu, ciężkiej pracy i tego, że szkoleniowiec BVB, Juergen Klopp w odpowiednim czasie mu zaufał.

W książce znajdziemy wypowiedzi najsłynniejszych polskich zawodników: Tomasza Frankowskiego, Tomasza Hajty, Jana Tomaszewskiego, Andrzeja Juskowiaka, Jana Urbana, Jerzego Dudka i innych. Każdego z nich autorka pytała o to, w czym tkwi fenomen „Lewego” i dlaczego akurat jemu udało się wybić. Publikacja zawiera również szereg ciekawostek dotyczących życia prywatnego zawodnika, jego systemu wartości i zainteresowań, a także dokładne statystyki Lewandowskiego (gole, kartki, czas spędzony na boisku w każdym meczu).

„Sylwetkę piłkarza” czyta się szybko, gdyż jest napisana w bardzo przystępny sposób, dlatego nawet osoby niezbyt interesujące się futbolem mogą po nią sięgnąć i poznać historię snajpera z Dortmundu.

Pozycja o jednym z najzdolniejszych ostatnimi czasy wśród polskich piłkarzy. Jedni osobą Roberta Lewandowskiego się zachwycają, inni są już nią troszeczkę zmęczeni. Prasa codziennie serwuje nam dawkę Lewego w postaci czasem już ciężkostrawnej, zwłaszcza w kontekście jego przyszłego transferu, który dziwnym trafem nie następuje. Pozycja zdecydowanie dla tych pierwszych, cały czas zachwyconych, dla tych drugich również, z tym, że tak za pół roku, jak może sytuacja z Lewandowskim się ustabilizuje i nowy sezon będzie już w pełni.

Natalia Doległo napisała książkę o Lewandowskim w 8 dni. Czas w jakim książka powstawała jest niewyobrażalnie krótki i można mieć w tym temacie wiele negatywnych odczuć. Jednak książka nie sprawia wrażenia napisanej w pośpiechu. Choć czyta się ją szybko, mnie zajęło to dosłownie dwie godziny. Warto też podkreślić, że jak na tak krótki czas pracy nad książką i dość szybkim jej wydaniem, wpadła mi w oko zaledwie jedna literówka, a do tego przecinki są stawiane w odpowiednich miejscach.

Nie jest to biografia, bardziej jak w tytule przedstawienie sylwetki piłkarza. Mamy opisaną w dużym skrócie piłkarską karierę Roberta od Partyzanta Leszno poprzez Znicz Pruszków, Lecha Poznań, aż po Borussię Dortmund. Nakreślone zostały kolejne sezony piłkarskiej kariery jednego z najbardziej znanych polskich piłkarzy. Każdy rozdział opatrzony został statystykami, pokazującymi, w której części meczu Lewy najczęściej strzelał, komu asystował itp.

Autorka nie rozpisuje się za dużo o życiu prywatnym piłkarza, bardziej skupia się na jego boiskowych osiągnięciach, jednak pojawiają się wydarzenia, które miały wpływ na przebieg piłkarskiej kariery Lewandowskiego - śmierć ojca, rola matki w wychowaniu i w podejmowaniu piłkarskich decyzji, poznanie Anny Stachurskiej, wiara w Boga. Smaczków z życia wokół boiskowego jest jednak mało, zdecydowanie przeważają w końcowych rozdziałach.

W "Lewym. Sylwetka piłkarza" wypowiadają się na temat reprezentanta Polski m.in. Jan Urban, Jan Tomaszewski, Tomasz Hajto. Pozycja cytuje również wypowiedzi innych, w tym samego bohatera książki. Troszeczkę rażą cytaty wypowiedzi z innych materiałów, jednak nie jest to biografia autoryzowana. Bardziej pozycję tę można traktować jako podsumowanie dotychczasowych osiągnięć z wyszczególnieniem czterech goli strzelonych Realowi Madryt.

Pozycja nie zanudzi, bo nie posiada żadnych zbędnych opisów. Zawiera tylko fakty opatrzone delikatnym komentarzem, pozbawionym "ochów" i "achów". Tylko w części poświęconej tegorocznej edycji Ligi Mistrzów autorka trochę popłynęła, dobitnie podkreślając rolę Polaka (Polaków) w "Polskiej Borussii" i we wstępie - "W Państwa ręce trafia niezwykła publikacja o prawdziwej gwieździe futbolu". Gdyby było dodane polskiego futbolu, nie czepiałabym się, ale w futbolu w ogóle Lewemu do bycia gwiazdą jeszcze trochę brakuje, choć nie mam nic przeciw temu, by kiedyś to zdanie okazało się prawdziwe.

Osobiście również zbulwersował mnie fragment o niesłusznej czerwonej kartce Lewandowskiego w meczu Bundesligi z HSV. Podkreślenie braku brutalności i co najgorsze rozmyślności w zagraniu Lewandowskiego jest dużym absurdem. Bo o ile, dla niektórych czerwona kartka jest dyskusyjna, choć dla mnie słuszna, o tyle żółta za rozmyślność byłaby stuprocentowa. Dziennikarze i kibice może widzieli co innego, ale sędziowie zarówno z Polski, jak i Niemczech, w tym sam Marcus Merk, słynny arbiter międzynarodowy, podkreślali słuszność czerwonej kartki.

Pozycję tę traktuje jako prolog do biografii Roberta Lewandowskiego, po którą mam nadzieję, będę mogła sięgnąć tak za 20 lat, by przeczytać o wielkich dokonaniach wielkiego piłkarza po jego odejściu z Borussii Dortmund.

Poprawny życiorys sławnego piłkarza, ale nic więcej. Trudno się dziwić skoro autorka w wywiadzie sama przyznaje, że napisała ją w kilka dni: http://pracasport.pl/nasz-wywiad-natalia-doleglo-dziennikarka-autorka-ksiazki-lewy-sylwetka-pilkarza

Nie zgadzam się z waszymi opiniami. Lewandowski to nie Iwan czy Maradona i nie ma na koncie wyskoków. Czy to zle, bo książka jest pełna ochów i achów? Nie sądzę. Zresztą jest to biografia nieautoryzowana i może trochę dla Januszów, ale mamy tam również statystyki i wykresy, a to już na pewno dla zapalonych kibiców.

Nie jestem fanką Lewego ani polskiej trójki z Dortmundu ale mam pewien sentyment do Lewego dlatego, że swoją poważną karierę zaczynał w Lechu. Z tego powodu sięgnęłam po tę pozycję. I straciłam jakieś 40 minut życia.
"Pisanie" takich książek powinno być zabronione. Osoba oglądająca choćby raz dziennie wiadomości sportowe nie dowie się z tej "książki" absolutnie nic. Pani Natalia Doległo (kimkolwiek jest) wpisała w google Robert Lewandowski i na podstawie znalezionych artykułów "napisała książkę". Ach, obejrzała także kilka razy "Pytanie na śniadanie". Wyśmienite źródła informacji. Trochę statystyk, kilka cytatów z wywiadów i artykułów... Nic nowego, nic ciekawego. Szkoda czasu i pieniędzy.

Bardzo dobra literatura. Co najważniejsze jest w niej nie tylko co Lewandowski robi na boisku, ale także o jego życiu prywatnym. Z całego serca polecam.

• Sport
  • Biografie