Iker Casillas. Skromność mistrza

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Iker Casillas. La Humildad del Campeón
978-83-63248-24-6
Kasiek m

Tytuł tej książki nierozerwalnie łączy się z jej bohaterem. Nie ma dwóch słów, które lepiej zdefiniowałyby Ikera Casillasa. Skromność, ponieważ jest to najbardziej znacząca zaleta jego osobowości, sposobu bycia i zachowania. A mistrz, ponieważ w wieku 30 lat wygrał wszystko, co może wygrać piłkarz. Zarówno ze swoim klubem, Realem Madryt, jedynym, w którym gra od początku kariery, jak i z reprezentacją Hiszpanii, w której pobił rekord występów, należący do Andoniego Zubizarrety (126). Mistrz świata, mistrz Europy, triumfator Champions League (2), mistrz Hiszpanii (5), zdobywca Pucharu Interkontynentalnego (1), zdobywca Pucharu Króla (1)… To jego najważniejsze tytuły, ale nie jedyne.

Poza tym jest też kapitanem obu drużyn. Kapitanem, jak mówią wszyscy jego koledzy i trenerzy, będącym wzorem pod względem zachowania, zaangażowania i poczucia odpowiedzialności. Jego najbardziej znane zdanie to „nie jestem galaktyczny, jestem z Móstoles” i w ten właśnie sposób chce, by postrzegali go kibice: jako zwykłego i skromnego sportowca, który wszystko co osiągnął zawdzięcza swej pracy, który kupił sobie dom w Navalacruz, wsi jego rodziców, liczącej niespełna pięćset mieszkańców i który w wieku dziewięciu lat poszedł na testy do Realu Madryt i został na zawsze.

Przed Wami jego wyjątkowa historia.

źródło opisu: http://wydawnictwosqn.pl/zapowiedzi/iker-casillas-skromnosc-mistrza/

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/zapowiedzi/iker-casillas-skromnosc-mistrza/

Oficjalna recenzja

Święty Iker z Móstoles

Nie ma dziś chyba człowieka, który nie wiedziałby kim jest Iker Casillas – kapitan Realu Madryt i piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii, zdobywca tytułu mistrza świata (2010) i dwukrotny mistrz Europy (2008 i 2012). Tym, którzy o jednym z największych piłkarzy naszych czasów chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej, przyszło w sukurs wydawnictwo Sine Qua Non oddając w ręce polskiego czytelnika jego oficjalną biografię autorstwa Enrique Ortego.

Na dobrą sprawę Iker nie miał innego wyjścia niż zostać piłkarzem – pewien sprzedawca ze sklepu obuwniczego w Bilbao przepowiedział jego ciężarnej mamie, że pociecha zrobi karierę w Realu Madryt. Najwyraźniej ekspedient ów posiadał prawdziwy dar jasnowidzenia, gdyż kiedy w 1990 r. José Luis Casillas zaprowadził syna na testy dla chłopców z rocznika '81, jego los został przesądzony – w wieku dziewięciu lat Iker faktycznie trafił do Realu i... został tam do dzisiaj.

„Skromność mistrza” to przede wszystkim ciekawie opisana historia kariery Casillasa – jego sportowego rozwoju, błyskawicznego pokonywania kolejnych etapów w drodze do pierwszego składu Królewskich i reprezentacji. Jednak z opowieści trenerów, kolegów z boiska, przyjaciół z dzieciństwa i rodziny wyłania się nam również obraz naprawdę niezwykłego człowieka. To historia małego Ikera-niejadka (by przełknął chociaż kęs zrozpaczeni rodzice musieli zabawiać go grą w piłkarzyki i odwoływać się do wyższego autorytetu w postaci Luisa Arconady – ówczesnego bramkarza nr 1 w Hiszpanii) - chłopca, którego marzenia się spełniły. Choć może należałoby raczej napisać „który spełnił swoje marzenia” - bo oprócz tego, że posiada niesamowity talent, wszystko co osiągnął zawdzięcza Iker swojej ciężkiej pracy, ambicji, a przede wszystkim ogromnej dojrzałości. Przecież, jak powiedział Manolo Amieiro – jeden z trenerów bramkarzy Realu, „trzeba zauważyć, że Iker przeszedł od kolekcjonowania kart z wizerunkami Fernando Hierro i Roberto Carlosa do krzyczenia na nich, żeby właściwie się ustawiali” - nie każdy byłby w stanie podołać takiej odpowiedzialności.

Sporo miejsca poświęcono w biografii jego relacjom z kolegami z klubu i reprezentacji – wszyscy podkreślają zgodnie jego nadzwyczajną szybkość reakcji, a zarazem siłę spokoju, która daje im na murawie pewność nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Enrique Ortego oddaje też głos samemu Casillasowi, który opowiada o swoim dzieciństwie, wakacjach na wsi oraz najważniejszych momentach w swojej karierze. Iker zna swoją wartość i potrafi bez fałszywej skromności mówić o swoich atutach, są w nim jednak także ogromne pokłady pokory i wdzięczności w stosunku do losu i rodziców, bez których, jak twierdzi, trudno byłoby mu dojść do miejsca, w którym się obecnie znajduje. Zdaje sobie sprawę, że miał w życiu szczęście (do dziś nie jest w stanie zapomnieć obrazów nędzy jakie podczas wyjazdu z Cadete B miał okazję oglądać na ulicach Boliwii) i stara się spłacić swój „dług”, angażując się w działalność wielu organizacji charytatywnych. Z książki Ortego wyłania się nam więc obraz nie tylko niesamowicie utalentowanego bramkarza i wielkiej osobowości, ale także przesympatycznego, mocno stąpającego po ziemi człowieka, który z rozbrajającą szczerością mówi o sobie, że „nie jest galaktyczny, jest z Móstoles”. Historii Ikera dopełniają fragmenty wywiadów, zestawienia trofeów i tytułów zdobytych przez niego indywidualnie, z Realem i La Roja oraz garść statystyk dotyczących jego występów w reprezentacji.

Warto wspomnieć o tym, że „Skromność mistrza” ukazała się u nas w dwóch wersjach – standardowej oraz Królewskiej, która stanowi z pewnością najpiękniej wydany tytuł o tematyce piłkarskiej w naszych księgarniach – twarda oprawa, większy format i kredowy papier dodatkowo podnoszą atrakcyjność książki, której integralną część stanowią liczne zdjęcia.

Niezależnie jednak od wydania, książka pióra Enrique Ortego to rzetelnie napisana biografia i prawdziwa kopalnia wiedzy, jednym słowem – pozycja obowiązkowa nie tylko dla każdego fana Realu, ale dla każdego miłośnika piłki nożnej.

Kamila Duda

Cytaty za: „Iker Casillas: Skromność mistrza”, Enrique Ortego, Wydawnictwo Sine Qua Non, Kraków 2012.

Biografia najlepszego bramkarza w historii Realu Madryt. Prześwietla piłkarza na wylot, pokazując drogę na szczyt prowadzącą przez akademię Realu Madryt. Iker to wzór do naśladowania, nie tylko dla najmłodszych.

Zdecydowanie powinna się znaleźć na półce każdego kibica.

Marta94 | 2017-02-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sport
Przeczytana: 17 lutego 2017

Książka jest MEGA ciekawa.Polecam wszystkim fanom Ikera i nie tylko !

Dawid Woźniak | 2017-01-02

Typowa "słodka" biografia o chłopaczku któremu się udało. Niestety ostatnie lata Ikera w Realu Madryt nieco rzuciły cień na całość jego osoby, co mocno kłóci się z jego wizerunkiem przedstawionym w książce.

utu13 | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Zmęczyła mnie bardziej niż bieg na 10 km.

FannyBrawne | 2015-01-29

Majstersztyk wśród biografi piłkarzy. Iker Casillas to człowiek, którego jedni kochają, drudzy nienawidzą. Wiele mówiło się o El Santo kilka lat temu i podczas ostatniego Mundialu, nie zawsze pochlebnie. Dla mnie jest i zawsze będzie ikoną piłki nożnej i samych Królewskich.
Książka jest bardzo dobrze napisana. Autor starał się napisać ją w taki sposób, by nie była ona przeznaczona jedynie dla fanów samego Ikera. Opisy dawno zapomnianych meczy rozgrywane prawie dwadzieścia lat wstecz, ilustracje pomagające wyobrazić i przypomnieć sobie wspominany mecz, oraz unikatowe zdjęcia z życia prywatnego oraz klubowego Casillasa.
Polecam ją każdemu, kto darzy Ikera szacunkiem oraz temu kto chciałby zrozumieć na czym polega jego fenomen.

Catherine_Was_Here | 2014-01-11

Dzięki tej książce można się dowiedzieć wiele bardzo ciekawych rzeczy o tym wspaniałym bramkarzu. Pozycja obowiązkowa dla fanów piłki nożnej.

malaMi | 2013-09-26
Przeczytana: 25 września 2013

Iker Casillas to jeden z moich najukochańszych piłkarzy. To głównie dzięki niemu zaczęłam kibicować Realowi Madryt, to jego gra imponuje mi najbardziej i to on zawsze stoi na mojej bramce, kiedy gram w FIFĘ. Chociaż dziś nie cieszy się najlepszą sławą, nawet wśród kibiców Realu Madryt, a jego zatargi z trenerami i poważna kontuzja w poprzednim sezonie stawiają pod znakiem zapytania dalszą karierę w hiszpańskim klubie, to jednego nie można mu odmówić – Iker Casillas jest legendą, najlepszym golkiperem na świecie.

Wydawnictwo Sine Qua Non należy do grona moich ulubionych właśnie ze względu na biografie piłkarzy. Kiedy zobaczyłam w ofercie książkę "Iker Casillas. Skromność mistrza", marzyłam o tym, aby dostała się w moje, spragnione informacji o tym piłkarzu, ręce. Po otworzeniu byłam trochę rozczarowana małą ilością tekstu przy tak wielkiej liczbie zdjęć. Teraz, świeżo po lekturze uważam to za zaletę – tekstu wcale nie ma tak mało, jest wszystko, co sportowa biografia powinna...

Gosiek | 2013-09-20

Ikera Casillasa znają chyba wszyscy, i dorośli i dzieci. Jest on wzorem do naśladowania dla niejednego chłopca uczącego się gry w piłkę. Ma wielu fanów na całym świecie. Iker musiał zostać piłkarzem, rodzice wiedzieli że tak będzie, gdyż pewien sprzedawca przepowiedział to cięzarnej matce Casillasa.

Dzięki tej pozycji możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na jego temat. Jego życie przedstawione jest w ciekawy sposób i pokazano, że warto mieć i spełniać swoje marzenia. Przy "odrobinie" wysiłku i ambicji mogą się one spełnić. Tak było w przypadku Ikera Casillasa. Gdyby nie jego talent, nie moglibyśmy go widywać na meczach Realu Madryt. Piłkarz włożył w to naprawdę bardzo dużo ciężkiej pracy i serca.
Chyba najwięcej miejsca poświęcono w książce na relacjach Ikera z kolegami z klubu jak i reprezentacji Hiszpanii. Pod koniec mamy rozdział zatytułowany "Tak go widzą" czyli opinie o Ikerze innych zawodników i ludzi z branży.O czym jeszcze możemy dowiedzieć się czytając tą...

bookcase | 2013-05-26
Na półkach: Przeczytane, Z BIBLIOTEKI
Przeczytana: 26 maja 2013

Słaba książka o Wielkim Bramkarzu. Rozczarowałam się.

MalaEmily | 2013-05-16

Nigdy nie miałam ochoty na książki biograficzne, uważałam je za zbędę tym bardziej, jeśli zostały napisane za życia danej osoby. Jednak z tą pozycją było zupełnie inaczej. Jestem fanką piłki nożnej, lubię oglądać mecze i zawsze kiedy znajdę czas zasiadam przed TV. Podczas Euro 2012 obejrzałam praktycznie każdy jeden mecz i mocno kibicowałam Hiszpanii czy Portugalii. Dlatego kiedy zobaczyłam książkę o Ikerze Casillasie zapragnęłam się z nią zapoznać...

Jest to książka, która opowiada historię chłopca, którego los został przesądzony jeszcze przed urodzeniem. Pewnego dnia matce Ikera, która była w ciąży pewien mężczyzna powiedział, że jej syn zostanie piłkarzem Realu Madryt. I tak też się stało. Iker od najmłodszych lat miał wsparcie ze strony rodziny, a zwłaszcza ojca. To on zabrał syna na testy do Realu Madryt i to dzięki niemu stał się tym kim jest teraz - czyli najlepszym bramkarzem.

Muszę przyznać, że czytanie tej lektury sprawiło mi wiele przyjemności, znajdziemy w niej...