Iker Casillas. Skromność mistrza

Wydawnictwo: Sine Qua Non
7,54 (130 ocen i 21 opinii)
tłumaczenie
Barbara Bardadyn
Iker Casillas. La Humildad del Campeón
978-83-63248-24-6
Kasiek m

Tytuł tej książki nierozerwalnie łączy się z jej bohaterem. Nie ma dwóch słów, które lepiej zdefiniowałyby Ikera Casillasa. Skromność, ponieważ jest to najbardziej znacząca zaleta jego osobowości, sposobu bycia i zachowania. A mistrz, ponieważ w wieku 30 lat wygrał wszystko, co może wygrać piłkarz. Zarówno ze swoim klubem, Realem Madryt, jedynym, w którym gra od początku kariery, jak i z reprezentacją Hiszpanii, w której pobił rekord występów, należący do Andoniego Zubizarrety (126). Mistrz świata, mistrz Europy, triumfator Champions League (2), mistrz Hiszpanii (5), zdobywca Pucharu Interkontynentalnego (1), zdobywca Pucharu Króla (1)… To jego najważniejsze tytuły, ale nie jedyne.

Poza tym jest też kapitanem obu drużyn. Kapitanem, jak mówią wszyscy jego koledzy i trenerzy, będącym wzorem pod względem zachowania, zaangażowania i poczucia odpowiedzialności. Jego najbardziej znane zdanie to „nie jestem galaktyczny, jestem z Móstoles” i w ten właśnie sposób chce, by postrzegali go kibice: jako zwykłego i skromnego sportowca, który wszystko co osiągnął zawdzięcza swej pracy, który kupił sobie dom w Navalacruz, wsi jego rodziców, liczącej niespełna pięćset mieszkańców i który w wieku dziewięciu lat poszedł na testy do Realu Madryt i został na zawsze.

Przed Wami jego wyjątkowa historia.

źródło opisu: http://wydawnictwosqn.pl/zapowiedzi/iker-casillas-skromnosc-mistrza/

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/zapowiedzi/iker-casillas-skromnosc-mistrza/

Sklep

• Ekstrakt z kwiatu orchidei
  • Srebrzyste wizje
  • Wakacje
  • Próżna
Lekcja miłości. Poruszające opowieści o rodzicielstwie
Magdalena Łyczko

Próżna
Sylwia Zientek

7,43 (14 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
Kaamosaika książek: 1496

Święty Iker z Móstoles

Nie ma dziś chyba człowieka, który nie wiedziałby kim jest Iker Casillas – kapitan Realu Madryt i piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii, zdobywca tytułu mistrza świata (2010) i dwukrotny mistrz Europy (2008 i 2012). Tym, którzy o jednym z największych piłkarzy naszych czasów chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej, przyszło w sukurs wydawnictwo Sine Qua Non oddając w ręce polskiego czytelnika jego oficjalną biografię autorstwa Enrique Ortego.

Na dobrą sprawę Iker nie miał innego wyjścia niż zostać piłkarzem – pewien sprzedawca ze sklepu obuwniczego w Bilbao przepowiedział jego ciężarnej mamie, że pociecha zrobi karierę w Realu Madryt. Najwyraźniej ekspedient ów posiadał prawdziwy dar jasnowidzenia, gdyż kiedy w 1990 r. José Luis Casillas zaprowadził syna na testy dla chłopców z rocznika '81, jego los został przesądzony – w wieku dziewięciu lat Iker faktycznie trafił do Realu i... został tam do dzisiaj.

„Skromność mistrza” to przede wszystkim ciekawie opisana historia kariery Casillasa – jego sportowego rozwoju, błyskawicznego pokonywania kolejnych etapów w drodze do pierwszego składu Królewskich i reprezentacji. Jednak z opowieści trenerów, kolegów z boiska, przyjaciół z dzieciństwa i rodziny wyłania się nam również obraz naprawdę niezwykłego człowieka. To historia małego Ikera-niejadka (by przełknął chociaż kęs zrozpaczeni rodzice musieli zabawiać go grą w piłkarzyki i odwoływać się do wyższego autorytetu w postaci Luisa Arconady – ówczesnego bramkarza nr 1 w Hiszpanii) - chłopca, którego marzenia się spełniły. Choć może należałoby raczej napisać „który spełnił swoje marzenia” - bo oprócz tego, że posiada niesamowity talent, wszystko co osiągnął zawdzięcza Iker swojej ciężkiej pracy, ambicji, a przede wszystkim ogromnej dojrzałości. Przecież, jak powiedział Manolo Amieiro – jeden z trenerów bramkarzy Realu, „trzeba zauważyć, że Iker przeszedł od kolekcjonowania kart z wizerunkami Fernando Hierro i Roberto Carlosa do krzyczenia na nich, żeby właściwie się ustawiali” - nie każdy byłby w stanie podołać takiej odpowiedzialności.

Sporo miejsca poświęcono w biografii jego relacjom z kolegami z klubu i reprezentacji – wszyscy podkreślają zgodnie jego nadzwyczajną szybkość reakcji, a zarazem siłę spokoju, która daje im na murawie pewność nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Enrique Ortego oddaje też głos samemu Casillasowi, który opowiada o swoim dzieciństwie, wakacjach na wsi oraz najważniejszych momentach w swojej karierze. Iker zna swoją wartość i potrafi bez fałszywej skromności mówić o swoich atutach, są w nim jednak także ogromne pokłady pokory i wdzięczności w stosunku do losu i rodziców, bez których, jak twierdzi, trudno byłoby mu dojść do miejsca, w którym się obecnie znajduje. Zdaje sobie sprawę, że miał w życiu szczęście (do dziś nie jest w stanie zapomnieć obrazów nędzy jakie podczas wyjazdu z Cadete B miał okazję oglądać na ulicach Boliwii) i stara się spłacić swój „dług”, angażując się w działalność wielu organizacji charytatywnych. Z książki Ortego wyłania się nam więc obraz nie tylko niesamowicie utalentowanego bramkarza i wielkiej osobowości, ale także przesympatycznego, mocno stąpającego po ziemi człowieka, który z rozbrajającą szczerością mówi o sobie, że „nie jest galaktyczny, jest z Móstoles”. Historii Ikera dopełniają fragmenty wywiadów, zestawienia trofeów i tytułów zdobytych przez niego indywidualnie, z Realem i La Roja oraz garść statystyk dotyczących jego występów w reprezentacji.

Warto wspomnieć o tym, że „Skromność mistrza” ukazała się u nas w dwóch wersjach – standardowej oraz Królewskiej, która stanowi z pewnością najpiękniej wydany tytuł o tematyce piłkarskiej w naszych księgarniach – twarda oprawa, większy format i kredowy papier dodatkowo podnoszą atrakcyjność książki, której integralną część stanowią liczne zdjęcia.

Niezależnie jednak od wydania, książka pióra Enrique Ortego to rzetelnie napisana biografia i prawdziwa kopalnia wiedzy, jednym słowem – pozycja obowiązkowa nie tylko dla każdego fana Realu, ale dla każdego miłośnika piłki nożnej.

Kamila Duda

Cytaty za: „Iker Casillas: Skromność mistrza”, Enrique Ortego, Wydawnictwo Sine Qua Non, Kraków 2012.

książek: 1918
Kasiek | 2012-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Są książki zdecydowanie za krótkie, takie którym przydałoby się miano niekończącej się opowieści, które chciałoby się czytać bez końca. Biografia Ikera do takich należy, żal było kończyć…
Kiedy dwa tygodnie temu na stronie Realu przeczytałam o przedsprzedaży, w jednej sekundzie poszły spać moje postanowienia o niekupowaniu i oszczędzaniu. Zamówiłam wersję de Lux i większość dnia spędzałam na rozmyślaniu czy już doszła do mnie ta książka
Fanką Ikera jestem od ponad dekady, kiedy w polskich mediach był jeszcze małoznanym(mimo sukcesów w Hiszpanii) bramkarzem, prawie się o nim nie mówiło, a jeśli już to przekręcając nazwisko. Obserwowałam jak ten młody, uzdolniony chłopak ewoluował w bramkarskiego geniusza, który cztery lata temu wzniósł puchar Mistrzów Europy, a dwa lata temu fetował zdobycie Mistrzostwa Świata a to przecież jeszcze nie koniec jego kariery.

Pamięć bywa zawodna, nie wszystkie informacje docierały do mnie w ciemnych czasach bez Internetu, można było sobie odświeżyć...

"Nie jestem galaktyczny, jestem z Móstoles."

Enrique Ortego jest fanem Realu Madryt, felietonistą i dziennikarzem. Oprócz biografii Ikera ma na swoim koncie również innych wybitnych piłkarzy: Alfreda di Stefano, Zinedine'a Zidane'a, Cristiana Ronalda i Raula.

"Skromność mistrza" to historia małego chłopca, który dzięki wsparciu rodziny, w wieku 9 lat poszedł na testy do Realu Madryt i został tam na zawsze. Tytuł tej książki nierozerwalnie łączy się z jej bohaterem. Nie ma innych dwóch słów, które lepiej zdefiniowałyby postać Ikera Casillasa. Nazwali go skromnym, gdy wypowiedział swoje słynne zdanie "Nie jestem galaktyczny, jestem z Móstoles"*. A mistrzem dlatego, że w wieku 30 lat wygrał wszystko, co może wygrać piłkarz. Zarówno ze swoim klubem, Realem Madryt, jak i z reprezentacją Hiszpanii. Mistrz świata, mistrz Europy, triumfator Champions League, mistrz Hiszpanii, zdobywca Pucharu Interkontynentelnego, zdobywca Pucharu Króla... To jego najważniejsze tytuły, ale nie...

Marta | 2012-08-02
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Nie jestem fanką piłki nożnej. Co prawda mniej więcej znam zasady gry i wiem co to są rzuty karne, rzuty rożne i nawet rozumiem czym jest spalony. Jednak zawsze banda facetów biegających za piłką i traktujących to śmiertelnie poważnie wydawała mi się nieco śmieszna. Za to uwielbiam książki biograficzne. Od dawna miałam ochotę przeczytać historię jakiegoś sportowca, a ponieważ w związku z Euro ukazało się kilka ciekawych pozycji dotyczących znanych piłkarzy, postanowiłam sięgnąć po którąś z nich. Wybór padł na Ikera Casillasa głównie po tym, jak w mediach ukazały się informacje, że najlepszy bramkarz świata spotkał się ze swoim fanem, ciężko chorym 14-letnim Dawidem. Fajny facet, pomyślałam. Cóż, nie myliłam się.
Autorem książki jest dziennikarz Enrique Ortego Rey, będący prywatnie fanem Realu Madryt, który w swej karierze popełnił już biografie innych świetnych piłkarzy - Alfreda di Stefano, Zinedine'a Zidane'a, Cristiana Ronalda i Raula. Więc autor jest jak najbardziej kompetentny...

Gosiek | 2013-09-20

Ikera Casillasa znają chyba wszyscy, i dorośli i dzieci. Jest on wzorem do naśladowania dla niejednego chłopca uczącego się gry w piłkę. Ma wielu fanów na całym świecie. Iker musiał zostać piłkarzem, rodzice wiedzieli że tak będzie, gdyż pewien sprzedawca przepowiedział to cięzarnej matce Casillasa.

Dzięki tej pozycji możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na jego temat. Jego życie przedstawione jest w ciekawy sposób i pokazano, że warto mieć i spełniać swoje marzenia. Przy "odrobinie" wysiłku i ambicji mogą się one spełnić. Tak było w przypadku Ikera Casillasa. Gdyby nie jego talent, nie moglibyśmy go widywać na meczach Realu Madryt. Piłkarz włożył w to naprawdę bardzo dużo ciężkiej pracy i serca.
Chyba najwięcej miejsca poświęcono w książce na relacjach Ikera z kolegami z klubu jak i reprezentacji Hiszpanii. Pod koniec mamy rozdział zatytułowany "Tak go widzą" czyli opinie o Ikerze innych zawodników i ludzi z branży.O czym jeszcze możemy dowiedzieć się czytając tą...

FannyBrawne | 2015-01-29
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Majstersztyk wśród biografi piłkarzy. Iker Casillas to człowiek, którego jedni kochają, drudzy nienawidzą. Wiele mówiło się o El Santo kilka lat temu i podczas ostatniego Mundialu, nie zawsze pochlebnie. Dla mnie jest i zawsze będzie ikoną piłki nożnej i samych Królewskich.
Książka jest bardzo dobrze napisana. Autor starał się napisać ją w taki sposób, by nie była ona przeznaczona jedynie dla fanów samego Ikera. Opisy dawno zapomnianych meczy rozgrywane prawie dwadzieścia lat wstecz, ilustracje pomagające wyobrazić i przypomnieć sobie wspominany mecz, oraz unikatowe zdjęcia z życia prywatnego oraz klubowego Casillasa.
Polecam ją każdemu, kto darzy Ikera szacunkiem oraz temu kto chciałby zrozumieć na czym polega jego fenomen.

przecinkowa | 2012-07-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2012

Po tym poznaję ksiązkę, która z pewnością będzie moją ulubioną: że na samą myśl o tym, że się kończy robi się smutno ;) Nie wiem jak mam inaczej to opisać, czytasz jakąś książkę i chciałbyś/chciałabyś aby się nigdy nie skończyła. Tak też było z tą. Na szczęście mam ją na własność i będę mogła do niej wrócić kiedy tylko będę miała na to ochotę :D

Obowiązkowa lektura dla fanów Ikera Casillasa i Realu Madryt - dodatkowo część dochodu ze sprzedaży książki zasili kasę ukochanego klubu.
Maleńki minus za drobne błędy drukarskie - nie mają one jednak wpływu na jakość książki.

malaMi | 2013-09-26
Przeczytana: 25 września 2013

Iker Casillas to jeden z moich najukochańszych piłkarzy. To głównie dzięki niemu zaczęłam kibicować Realowi Madryt, to jego gra imponuje mi najbardziej i to on zawsze stoi na mojej bramce, kiedy gram w FIFĘ. Chociaż dziś nie cieszy się najlepszą sławą, nawet wśród kibiców Realu Madryt, a jego zatargi z trenerami i poważna kontuzja w poprzednim sezonie stawiają pod znakiem zapytania dalszą karierę w hiszpańskim klubie, to jednego nie można mu odmówić – Iker Casillas jest legendą, najlepszym golkiperem na świecie.

Wydawnictwo Sine Qua Non należy do grona moich ulubionych właśnie ze względu na biografie piłkarzy. Kiedy zobaczyłam w ofercie książkę "Iker Casillas. Skromność mistrza", marzyłam o tym, aby dostała się w moje, spragnione informacji o tym piłkarzu, ręce. Po otworzeniu byłam trochę rozczarowana małą ilością tekstu przy tak wielkiej liczbie zdjęć. Teraz, świeżo po lekturze uważam to za zaletę – tekstu wcale nie ma tak mało, jest wszystko, co sportowa biografia powinna...

Frik | 2012-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Co by tu można napisać... dla wszystkich fanów footbolu oraz Iker'a ta książka będzie niezwykłą gratką. Jest to historia najlepszego na świecie bramkarza, która towarzyszy nam przez około trzysta stron i jest dodatkowo przeplatana różnymi zdjęciami. Dla kibiców godna polecenia. ;)

bookcase | 2013-05-26
Na półkach: Z BIBLIOTEKI, Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2013

Słaba książka o Wielkim Bramkarzu. Rozczarowałam się.

Miss_Jacobs | 2012-12-27

Przyznam szczerze, że czytanie było niekiedy drogą przez męki. Na początku nie zdołano wypoziomować strony psychologicznej oraz czysto sportowej – komentatorskiej, ta druga zdecydowanie przeważa. Myślicie sobie: „Skoro to biografia sportowca, to o sporcie musi być dużo”. Macie rację, ale czy potrzeba do tego technicznego opisu miliona spotkań, gdzie tylko ukradkiem wkrada się próba uzmysłowienia czytelnikowi, co wtedy mógł czuć? Nie, a tak właśnie było w tym przypadku. To nie zawsze oddawało atmosferę minionych chwil, niekoniecznie też świadczyły o charakterze. Można za to stwierdzić, że przeszedł zmianę, jaka spotyka każdego bramkarza – od nieopierzonego podlotka krzyczącego nieustannie do spokojnego zawodnika, który daje poczucie bezpieczeństwa swoim kompanom.
Jednak im dalej w las, tym przyjemniej. Enrique Ortego kreśli portret swojego bohatera za pomocą ludzi bliskich jego sercu. Oni właśnie zgodzili się napisać kilka słów o swoim koledze z boiska, przyjacielu, podopiecznym,...