Iker Casillas. Skromność mistrza

Okładka książki Iker Casillas. Skromność mistrza Enrique Ortego Rey
Okładka książki Iker Casillas. Skromność mistrza
Enrique Ortego Rey Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Iker Casillas. La Humildad del Campeón
Iker Casilla sport Real Madryt Hiszpania biografia

Święty Iker z Móstoles

Konto usunięte
Konto usunięte

Historia ciekawego człowieka,numer 2 na świecie w swoim fachu w XXI wieku pokazane jego początki oraz szczeble kariery w Realu Madryt. Biografia ukazuje Ikera jako normalnego człowieka, pokazuje, że wpierw jest człowiek, później Iker bramkarz. Są anegdoty, ale czasami za dużo liczb i praktycznie identycznych opisów Ikera przez jego starych znajomych, aniżeli samych historii, które czytelnik chciałby przeczytać od samego Casillasa.

Jeden z najlepszych bramkarzy w historii. Dużo dobrych momentów w książce tylko troszkę za mało o wygranych Ligach mistrzów oraz 2xEuro i Mundialu. Praktycznie zero anegdot (co lubię) i o tym co się dzieje w szatni. Taka dobra książka o dobrych chłopaku który spełnił swoje marzenie o byciu piłkarza

Patrząc na całokształt książki, to jest to pozycja bardzo ciekawa dla sympatyków piłki nożnej. To, co mi się nie podobało to sposób, w jakim opowiadana jest jego historia klubowa i reprezentacyjna. Uważam, że o wiele lepiej byłoby opisać co działo się sezon po sezonie na polu ligi, ligi mistrzów i reprezentacji niż robić na to osobne rozdziały.
Następna część książki już jak najbardziej mi odpowiadała. Jest troszkę historii opowiedzianych przez samego Ikera, jak również przez jego kolegów i trenerów.
Jak dla mnie troszkę za mało smaczków z jego życia prywatnego szczególnie z tych „młodocianych” lat jak to jest zazwyczaj w biografiach.
Pozycja ciekawa, ale nie porywająca jak niektóre biografie, które pokazują zupełnie inne spojrzenie na naszego bohatera.

Następna część książki już...

Biografia najlepszego bramkarza w historii Realu Madryt. Prześwietla piłkarza na wylot, pokazując drogę na szczyt prowadzącą przez akademię Realu Madryt. Iker to wzór do naśladowania, nie tylko dla najmłodszych.

Zdecydowanie powinna się znaleźć na półce każdego kibica.

Zdecydowanie powinna się znaleźć na półce każdego kibica.

Książka jest MEGA ciekawa.Polecam wszystkim fanom Ikera i nie tylko !

Książka jest MEGA ciekawa.Polecam wszystkim fanom Ikera i nie tylko !

Typowa "słodka" biografia o chłopaczku któremu się udało. Niestety ostatnie lata Ikera w Realu Madryt nieco rzuciły cień na całość jego osoby, co mocno kłóci się z jego wizerunkiem przedstawionym w książce.

Zmęczyła mnie bardziej niż bieg na 10 km.

Zmęczyła mnie bardziej niż bieg na 10 km.

Majstersztyk wśród biografi piłkarzy. Iker Casillas to człowiek, którego jedni kochają, drudzy nienawidzą. Wiele mówiło się o El Santo kilka lat temu i podczas ostatniego Mundialu, nie zawsze pochlebnie. Dla mnie jest i zawsze będzie ikoną piłki nożnej i samych Królewskich.
Książka jest bardzo dobrze napisana. Autor starał się napisać ją w taki sposób, by nie była ona przeznaczona jedynie dla fanów samego Ikera. Opisy dawno zapomnianych meczy rozgrywane prawie dwadzieścia lat wstecz, ilustracje pomagające wyobrazić i przypomnieć sobie wspominany mecz, oraz unikatowe zdjęcia z życia prywatnego oraz klubowego Casillasa.
Polecam ją każdemu, kto darzy Ikera szacunkiem oraz temu kto chciałby zrozumieć na czym polega jego fenomen.

Dzięki tej książce można się dowiedzieć wiele bardzo ciekawych rzeczy o tym wspaniałym bramkarzu. Pozycja obowiązkowa dla fanów piłki nożnej.

Iker Casillas to jeden z moich najukochańszych piłkarzy. To głównie dzięki niemu zaczęłam kibicować Realowi Madryt, to jego gra imponuje mi najbardziej i to on zawsze stoi na mojej bramce, kiedy gram w FIFĘ. Chociaż dziś nie cieszy się najlepszą sławą, nawet wśród kibiców Realu Madryt, a jego zatargi z trenerami i poważna kontuzja w poprzednim sezonie stawiają pod znakiem zapytania dalszą karierę w hiszpańskim klubie, to jednego nie można mu odmówić – Iker Casillas jest legendą, najlepszym golkiperem na świecie.

Wydawnictwo Sine Qua Non należy do grona moich ulubionych właśnie ze względu na biografie piłkarzy. Kiedy zobaczyłam w ofercie książkę "Iker Casillas. Skromność mistrza", marzyłam o tym, aby dostała się w moje, spragnione informacji o tym piłkarzu, ręce. Po otworzeniu byłam trochę rozczarowana małą ilością tekstu przy tak wielkiej liczbie zdjęć. Teraz, świeżo po lekturze uważam to za zaletę – tekstu wcale nie ma tak mało, jest wszystko, co sportowa biografia powinna zawierać, a masa wspaniałych zdjęć to integralna część tej książki.

Enrique Ortego oddaje w ręce czytelnika biografię nie tylko Ikera – bramkarza, ale także Ikera – człowieka. A to za sprawą wielu źródeł – począwszy od trenerów, z którymi pracował przez wszystkie lata, na rodzinie i przyjaciołach skończywszy. Zdań jest naprawdę wiele, ale wszyscy są zgodni, co do tego, że Casillas ma niezaprzeczalny talent i umiejętności, które wyszlifował przez lata treningów. Ponadto może poszczycić się jeszcze jedną ważną zaletą – zawsze jest opanowany i maksymalnie skupiony, a jego intuicja przy obronie rzutów karnych jest tym, co nigdy nie zawodzi. Nikt nie zaprzeczy, że Iker Casillas jest mistrzem. Debiutujący w wieku 18 lat na słynnym San Mamés, dziś w wieku lat 32 zdobył już wszystko, co piłkarz może zdobyć, a mimo to nie spoczął na laurach. A czy jest skromny? Na pewno w pełni świadomy zarówno swoich wad jak i zalet. Nie zaprzecza, kiedy ktoś mówi mu, że jest dobry. Wie o tym. Ale wie również, że stale musi pracować, że jak każdy ma słabe strony i nigdy nie lekceważy przeciwnika. Potrafi z pokorą przyznać się do popełnionego błędu, choć takich chwil jest niewiele. I co najważniejsze - nie pozwala, aby sława przyćmiła jego zdolności.

Enriqe Ortego przed swoim czytelnikiem stopniowo odsłania obraz chłopca z Móstoles, który spełnił swoje marzenia. Chciałoby się powiedzieć, że zrobił to sam, bez niczyjej pomocy, ale Iker niejednokrotnie podkreśla, że nigdy nie osiągnąłby tego wszystkiego, gdyby nie poświęcenie i wsparcie rodziców. Bo dla niego te wartości są najważniejsze: rodzina i przyjaźń. Znajomi lubią nazywać go skąpcem właśnie dlatego, że pieniądze nie są dla niego aż tak istotnie, nie wydaje ich wiele. Znacznie odbiega od obecnego wizerunku piłkarza, któremu niemal wszędzie towarzyszą elektroniczne gadżety. Poza wspaniałą karierą sportową, Casillas prowadzi także fundację charytatywną, jest ambasadorem dobrej woli ONZ i stale angażuje się w pomoc potrzebującym. Jest doskonałym przykładem tego, jak w dobry sposób można wykorzystać swoją popularność. Bo Iker to bohater nie tylko na boisku. Być może ja nie jestem do końca obiektywna wobec swojego idola, ale jeśli nie przekonują Was opinie znajomych, trenerów, innych piłkarzy, rodziny i przyjaciół, którzy są co do tego zgodni, to może po prostu nie chcecie w to uwierzyć.

Doskonała biografia napisana ręką człowieka, który ma na swoim koncie już kilka podobnych publikacji, a więc bez wątpienia jest to rzetelna i wiarygodna książka. Piękna historia napisana przez samo życie o małym chłopcu z Móstoles, który stał się najlepszym bramkarzem świata. Choć sięgając po nią, należy pamiętać, że jest to biografia sportowa, a więc życie prywatne zostaje streszczone w dosłownie kilku zdaniach. Napisana w taki sposób, że czytelnik czuje się jakby razem z Ikerem jeździł na zgrupowania, walczył o miejsce w podstawowym składzie, przeżywał najważniejsze chwile w karierze. Po przeczytaniu "Skromności mistrza" niełatwo się otrząsnąć, wyjść z podziwu. To historia, która zostaje w pamięci na długo.

Książkę na tę chwilę polecam przede wszystkim kibicom Realu Madryt, którzy niepochlebnie i często (niestety) niekulturalnie wypowiadają się na temat tego piłkarza, aby przypomnieli sobie kim jest i jak wiele zrobił dla klubu Iker Casillas, obecny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy. Poza tym "Skromność mistrza" to nie tyle książka dla fanów piłki nożnej (bo dla tych jest pozycją obowiązkową),ale także dla ludzi, którzy chcą się przekonać, że sławę da się wykorzystać w dobry sposób, a ogromny sukces nie musi niszczyć fundamentalnych wartości.

• Biografie
  • Sport