Zepsucie i grzech

Okładka książki Zepsucie i grzech Franciszek (papież)
Okładka książki Zepsucie i grzech
Franciszek (papież) Wydawnictwo: Esprit religia
religia
Esprit
2013-06-06
2013-06-06
papież Franciszek rekolekcje nauki

Książka jest po prostu wybitna, ale nie dam jej 10. Czemu? Bo, żeby całą tę wybitność odkryć trzeba przebić się przez język w jakim została napisana / przetłumaczona.
Korupcja w naszym języku ma bardzo wąskie znaczenia, a papież wytrwale pisze o korupcji (i wcale nie ma na myśli np. dawanie pieniędzy). Sens jest dużo szerszy i dopiero w ostatnim rozdziale pojawia się słowo klucz, korupcja to nic innego jak zepsucie.
Co do treści to jest to książka wybitna. Przemyślana, bardzo konkretna mówiąca znakomicie o zepsuciu serca i grzechy, który niekoniecznie jest czymś najgorszym według papieża. Jest coś gorszego, ale żeby to poznać odsyłam do lektury.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Czym jest zepsucie? Co do niego prowadzi? Czym różni się od grzechu? Te pytania w książce "Zepsucie i grzech" stawia papież Franciszek. Nie ogranicza się jedynie do diagnozy (skądinąd znakomitej),ale daje także nadzieję na poprawę. Zwraca uwagę, że mimo powagi sytuacji wszystko możliwe jest do zmiany.

Tematyka, którą porusza papież należy do niezwykle poważnych. Co zresztą sugeruje okładka. Już w pierwszej w chwili skłania czytelnika do refleksji. Nad czym tak rozmyśla papież Franciszek? Co spowodowało taką koncentrację i skupienie? Kontrastuje to z obrazem uśmiechniętego i pełnego radości (ale nie bezmyślnej wesołkowatości) Ojca Świętego, którego w ten sposób przedstawiają zazwyczaj media. Papież "z końca świata" potrafi jednak przemawiać w sposób zdecydowany (już podczas pierwszej Mszy Świętej po wyborze wypowiedział słowa: "Ten, kto nie modli się do Boga, modli się do diabła"). W niezwykle jasny sposób chrakteryzuje działaność bardzo dużej części polityków. Czytając fragmenty dotyczące ich obrazu miałem wrażenie, że papież opisuje naszą scenę polityczną. Jak widać politycy (nie wszyscy oczywiście, generalizowanie zawsze dotyka kogoś niesłusznie) są wszędzie tacy sami. Dowodzi to tylko temu, jak bardzo aktualna jest książka "Zepsucie i grzech". Tezy w niej postawione są uniwersalne. Odnoszą się do każdego miejsca na Ziemi, gdzie egzystuje człowiek. Nie zamykają się tylko do teraźniejszości. Mechanizmy opisane przez papieża Franciszka działały także w przeszłości i wszystko wskazuje na to, że znajdą swoje miejsce w przyszłości.

Cieszę się, że wydawnictwo Esprit coraz więcej książek wydaje w miękkiej oprawie ze skrzydełkami. Dzięki temu książki są trwalsze (okładki klejonych książek bez skrzydełek często odginają się).

"Zepsucie i grzech" nie jest łatwą lekturą. Z książki wyłania się obraz papieża Franciszka jako dojrzałego teologa. Rozważania nie są przeznaczone na przerwy przy kawie. Wymagają skupienia i poświęcenia się uważnemu analizowaniu kolejnych tez Ojca Świętego. "Zepsucie i grzech" to pozycja ważna dla każdego katolika. Nie tylko pozwala pojąć, czym różnią się tytułowe zepsucie i grzech, ale ukazuje także papieża Franciszka w innym świetle. Umożliwia przez to lepsze zrozumienie jego osoby i misji, którą postawił sobie jako 266. następca św. Piotra.

Tematyka,...

• Papież Franciszek
  • Religijne
  • Chrześcijaństwo
  • 4) Chrześcijaństwo
  • Lit. Ameryki Południowej

Dodaj cytat z książki Zepsucie i grzech