Duchy czy nieznana siła?

Okładka książki Duchy czy nieznana siła? Marcin Stachelski
Okładka książki Duchy czy nieznana siła?
Marcin Stachelski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RIVAIL ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Oficyna Wydawnicza RIVAIL
2017-01-01
2017-01-01
spirytyzm duch energia siła religia wiara dusza literatura polska Julian Ochorowicz medium spirytualizm parapsychologia

Okładka książki Epea. Pismo Literackie. Michał Ciruk, Katarzyna Droga, Victor Ficnerski, Kamil Figas, Mateusz Górniak, Paweł Hohmann, Aleksandra Igras, Piotr Janicki, Wojciech Kass, Mira Łuksza, Małgorzata Masłowiecka, Mateusz Melanowski, Julek Rosiński, Martin Ryšavý, Jakub Sęczyk, Marcin Stachelski, Paweł Stasiewicz, Radosław Wandzel, Kamil Wrzeszcz, Celina Zubrycka
Epea. Pismo Li... Michał Ciruk, Katar...

Odkąd sięgam pamięcią spirytyzm zawsze mnie fascynował. W końcu jak tu wątpić w fakt, że duchy naszych przodków nie towarzyszą nam, choćby w niematerialnej formie na ziemskim padole? Przecież wiadomo, że jak coś puka, skrzypi albo szura w nocy to jest to wyraźny znak kontaktu obcych bytów z nami, maluczkimi wciąż stąpającymi po ziemi, prawda? No dobrze, tyle żartów, a teraz na poważnie, gdyż jak widać do problematyki niematerialnych bytów można też podejść w sposób czysto naukowy. Dowodem na to jest książka autorstwa Marcina Stachelskiego "Duchy czy nieznana siła?", która daleka jest od śmieszkowania i spoglądania na mistycyzm z przymrużeniem oka, ale stanowi iście badawczą rozprawę z podjętą niej problematyką.
Autor wyrusza zatem w swą badawczą drogę, po to, by zgłębić zagadnienie historii spirytyzmu i badań nad zjawiskami mediumicznymi w Polsce, tym samym jego tropy prowadzą nas wprost w połowę XIX wieku, kiedy to rozkwitł wręcz nurt spirytystycznych poszukiwań, a w powstających jak grzyby po deszczu kolejnych Towarzystwach Badań Parapsychologicznych unosiła się ektoplazma czy wirowały stoliki w trakcie seansów spirytystycznych. W Polsce postacią zafascynowaną tą problematyką był Julian Ochorowicz, z tego też względu to właśnie on i jego poszukiwania stanowi trzon książki. Autor z resztą, co trzeba mu oddać, wnikliwie przygląda się postaci naszego rodzimego badacza zjawisk mediumicznych, pokazując, że bohater jego książki to postać niezwykle interesująca i wielowymiarowa, otwarta na nowe, często kontrowersyjne badawcze perspektywy, która jednocześnie stała się symbolem pozytywizmu oraz badań nad paranaukowymi zjawiskami.
Jeśli ktoś spodziewa się jednak lekkiej opowiastki o seansach spirytystycznych to w książce Marcina Stachelskiego jej nie doświadczy, gdyż publikacji tej bliżej do rozprawy naukowej niż publikacji beletrystycznej. Autor podchodzi do podjętej w książce problematyce z dużą powagą i w taki te sposób prowadzi swoje rozważania. Książka rozpoczyna się od zaprezentowania czytelnikom szerokiego kontekstu kulturowego i społecznego epoki, w której rozwijała się moda na spirytyzm i mediumizm, z łączą dogłębną analizą pojęć, które rozgraniczać będą materie podjętą na kartach książki. Ten zabieg zmierzać ma do tego, byśmy jako czytelnicy przenieśli się w czasy, gdzie fascynacja mistycyzmem i możliwością komunikacji z zaświatami, zawładnęła ludzkimi umysłami, w tym stała się sferą badań licznego grona polskich intelektualistów, wśród których pojawiają się znane powszechnie nazwiska jak chociażby Maria Curie-Skłodowska czy Bolesław Prus. Jednak najważniejszym przewodnikiem po tej tematyce będzie właśnie wspomniany Julian Ochorowicz, wybitny pozytywista, naukowiec, psycholog i entuzjasta nauki, który prowadził nas będzie przez tę historię i własne poszukiwania prawdy o naturze mistycyzmu. Jego wieloaspektowe zainteresowania, w tym badania nad mediumizmem, stawiają go jako postać kluczową w kontekście badań nad nieznanymi siłami i duchowymi zjawiskami.
Autor nie tylko opisuje życie i dokonania Ochorowicza, ale także wnikliwie analizuje główne pytania, które nurtowały zarówno jego, jak i inne umysły tamtych czasów. Centralnymi kwestiami była próba poszukiwania odpowiedzi na te zagadnienia, które wiązały się z istnieniem życia po śmierci, granicy między zjawiskami duchowymi a fizycznymi, a także natury mediów, które odgrywały kluczową rolę w tym fenomenie.
Skoro zatem mowa o medium, to w książce czytelnik zapoznany zostanie z kilkoma najbardziej znanymi postaciami w świecie mediumicznym tamtych czasów tj. z Eusapią Palladino i Stanisławą Tomczyk. To właśnie poprzez opisy eksperymentów z ich udziałem stajemy się świadkami niesamowitych zdarzeń i będziemy wraz z Autorem próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie czy mistycyzm to efekt naszej wyobraźni, skrzętnie utkana intryga czy też niezaprzeczalny fakt.
Książka rzuca także wyzwanie naukowej społeczności, zadając pytanie o możliwość naukowego udowodnienia zjawisk takich jak telekineza czy ektoplazma. Autor prezentuje różne teorie i przybliża eksperymenty, które miały na celu wyjaśnienie tych zjawisk, pozostawiając czytelnika z fascynującym dylematem. Wreszcie, Marcin Stachelski stara się również znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące powstawania stygmatów, materializacji duchów, wirowania stołów i pisania automatycznego. Co ważne, Autor nie narzuca swojej opinii, ale prezentuje różne punkty widzenia i kontrowersje wokół tych tematów, pozostawiając jednak ich ocenę wprost czytelnikom.
"Duchy czy nieznana siła?" to nie tylko fascynująca podróż w głąb historii spirytyzmu, ale także głęboka refleksja nad naturą ludzkiej ciekawości i potrzeby zrozumienia tego, co poza naszym zmysłowym postrzeganiem. Książka Marcin Stachelskiego jest niezwykle interesującym źródłem wiedzy dla tych, którzy interesują się historią nauki, psychologią, a także zjawiskami paranormalnymi. Jeśli zatem chcielibyście zagłębić się w tym temacie, a jednocześnie lubicie literaturę popularnonaukową, to książka ta stanowić będzie dla Was nie lada gratkę, wartą uwagi.

• 👻 Duchy, zjawy, widziadła
  • Ezoteryka
  • » duchowość
  • 💤 Oniryzm, Sen, Lucid dream, OOBE, Astral
  • 🔮 Okultyzm, magia, ezoteryka itp.
  • Spirytyzm

Dodaj cytat z książki Duchy czy nieznana siła?