Miedza

Okładka książki Miedza
Andrzej Muszyński Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2013-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-10-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375365689
Tagi:
pogranicze Polska
Inne
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Znak nr 808 / 2022 Franciszek Czech, Diana Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Korczak, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Andrzej Muszyński, Łukasz Pawłowski, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Henryk Woźniakowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Tadeusz Zatorski
Ocena 7,8
Znak nr 808 / ... Franciszek Czech, D...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ocalić od zapomnienia



5772 669 447

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
97 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
82
38

Na półkach: ,

Andrzej Muszyński to bardzo ciekawy głos wśród młodych twórców non-fiction. Dał się poznać jakiś czas temu w "Południu", teraz powrócił z "Miedzą". Bardziej osobistą, nie do końca fikcją, ale też nie reportażem. Muszyński stworzył książeczkę maleńką, ale niezwykle bogatą w treść. Czyta się ją długo i z trudem - chociażby dlatego, że duża jej część napisana jest śląską gwarą.


Muszyński rozlicza się z przeszłością, spowiada się z teraźniejszości, stara się zbudować siebie z nie do końca pasujących kawałków. Ta proza mówi o rzeczy niezwykle ważnej i coraz częściej dostrzeganej - o tożsamości. O tym co człowiek może ze sobą zrobić, a co jest od niego niezależne. Czy faktycznie jest panem swego losu? Jak wygląda proces odchodzenia, jak wyglądają powroty? Kim jesteśmy? Gdzie zmierzamy? Zmiany, wieś, polska, tradycja, jawa, sen, dwa światy, samotność, wspólnota, przemijanie, mit. Takich haseł mogłabym rzucić mnóstwo, a każde da się gdzieś dopasować do tej prozy.

"Miedza" to zbiór opowiadań. Mówi w zasadzie na różne sposoby o jednym - o prowincji i różnych jej wymiarach. O prowincji, która zawstydza, nie pozwala przekroczyć pewnej granicy, która piętnuje. O prowincji z perspektywy prowincji - o prowincji jako całym świecie. I o prowincji jako czymś uniwersalnym, występującym wszędzie. O pułapce jaką jest prowincja i o tym jak łatwo w nią wpaść, a przy tym o pułapce stereotypu i potrzebie etykietowania.

W pamięci utkwiły mi szczególnie dwa opowiadania - notabene najdłuższe ze zbiorku - "Kundel.Dziennik czwartoligowca" oraz "Gemeinshaft". Dla mnie one właśnie świadczą o tym, że książkę warto przeczytać i czuję, że do tych dwóch utworów wrócę na pewno. Pozostałe utwory nie trafiły do mnie z taką mocą, w zasadzie w tej chwili myślę o nich raczej jak o tle dla tych dwóch opowiadań. Mistrzowskich. Pierwsze mówi o powrocie, o tożsamości, której nie dało się nagiąć, która nigdzie nie chce się wpasować. O błądzeniu, poszukiwaniu siebie i o wyobrażonych małych ojczyznach. Widzimy współczesnego Odyseusza, dla którego powrót do domu nigdy nie będzie już możliwy. Zdecydowanie jest to najbardziej osobiste opowiadanie z całego tomu i jednocześnie najlepsze.
Dalsza część recenzji: http://niedopisanie.blogspot.com/2013/11/andrzej-muszynski-miedza.html

Andrzej Muszyński to bardzo ciekawy głos wśród młodych twórców non-fiction. Dał się poznać jakiś czas temu w "Południu", teraz powrócił z "Miedzą". Bardziej osobistą, nie do końca fikcją, ale też nie reportażem. Muszyński stworzył książeczkę maleńką, ale niezwykle bogatą w treść. Czyta się ją długo i z trudem - chociażby dlatego, że duża jej część napisana jest śląską...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    188
  • Przeczytane
    133
  • Posiadam
    43
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    5
  • 2014
    4
  • Literatura polska
    3
  • Ulubione
    3
  • Opowiadania
    2
  • 2018
    2

Cytaty

Więcej
Andrzej Muszyński Miedza Zobacz więcej
Andrzej Muszyński Miedza Zobacz więcej
Andrzej Muszyński Miedza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także