Wszystkie życia Heleny P.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dla Eli". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sol
literatura polska
Ag2S

Opowieść inspirowana jest losami polskiej aktorki, którą, jak to się mawia „przerosła kariera”. Helena (imię zmienione) zaczęła wstępować przed kamerą jako młoda dziewczyna, był czas, gdy żaden kinowy hit nie mógł się bez niej obejść. Kiedy wyszła za mąż za kolegę z planu, aktora i reżysera, zaczęła się jej droga w dół. Toksyczne małżeństwo, stres, ciężar popularności sprawiły, że zaczęła...

Kiedy wyszła za mąż za kolegę z planu, aktora i reżysera, zaczęła się jej droga w dół. Toksyczne małżeństwo, stres, ciężar popularności sprawiły, że zaczęła uciekać w alkohol. I... uciekła bardzo skutecznie.

Po latach życia wśród kloszardów zaświtała szansa wyrwania się z tego zaklętego kręgu, lecz gdy wszystko zaczęło się układać, zachorowała na raka i po krótkiej, acz nierównej walce zmarła.

Tak wyglądały losy aktorki, tak też wyglądają w mojej powieści, ale tu historia Heleny przeplata się z fikcją, elementami thrillera, a nawet kryminału. Wbrew pozorom książka nie jest ponura, są w niej momenty zabawne, jest też miejsce za zadumę i refleksję.

źródło opisu: http://wydawnictwosol.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwosol.pl/ksiazki/wszystkie-zycia-heleny-p

Jusia | 2013-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Wszystkie życia Heleny P. to historia opierająca się na losach słynnej aktorki, którą przerasta życie gwiazdy i która popada w alkoholizm, ląduje na ulicy jako osoba bezdomna, a na końcu przegrywa walkę z chorobą.
To jedna wersja podana do opinii publicznej, mamy również drugą, w której aktorka żyje, występuje na scenie jako zadbana i w świetnej formie kobieta a my poznajemy jej tragiczne losy z jej własnej opowieści.
Oczywiście jak w większości opowieści pani Noszczyńskiej mamy tutaj dużą dawkę fikcji, ale fikcji przedstawionej w taki sposób aby czytelnik dał się jej ponieść, jest przeplatana z realnością, aby trudno było oddzielić te dwa światy.
Osobiście najbardziej podobał mi się opis bezdomności, pozwolił mi głębiej zastanowić się nad tym problemem, zobaczyć go z innej strony dlatego przytoczę cytat, który obrazuje również moje odczucia:
"Upaść może w zasadzie każdy, bez względu na wykształcenie, pozycję społeczną czy osiągnięcia zawodowe i prywatne. To tylko kwestia paru...

Agacha | 2014-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Mogłoby się wydawać, że jest to zwykłe "czytadło", ale to tylko pozory. Nie jest to książka, o której się zapomina natychmiast po przeczytaniu. Ona na prawdę wciąga, bawi i zachwyca, a jednocześnie zmusza do refleksji. To prawdziwa sztuka opisać trudne sprawy w sposób lekki a czasem komiczny. Pani Noszczyńskiej się to udało. Brawo.

niki8025 | 2015-01-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam 2014

Bardzo dobra książka, napisana lekkim "piórem" z przymrużeniem oka. Cały czas coś się dzieje, istne szaleństwo. Wiele zwrotów akcji, niewiarygodnych i śmiesznych sytuacji, a zarazem lekka nuta dramaturgii. Bardzo lubię twórczość pani Noszczyńskiej za jej barwność postaci i ten "czarny humor".

Natalia Be | 2015-09-05

No i to jest to. Jak dla mnie genialne. Cenię różne książki, dużo lektur uważam za udane, ale rzadko tak naprawdę zachwycam się w 100 procentach. A tu mamy książkę, która w swojej kategorii jest absolutnie nie do przebicia. Z czystym sumieniem wkładam ją do przegródki Ulubione, a siebie dołączam do grupy fanów Autorki. O powodach moich zachwytów mogłabym napisać wielostronicowy pean, postaram się jednak streścić, bo chcę Was zachęcić do lektury, a nie odwrotnie. :) Zatem, po pierwsze: fabuła - konstrukcja w pewnym sensie szkatułkowa, gdzie różne opowieści/tożsamości/narratorzy zawierają się w sobie, co prowadzi do suspensów i zaskoczeń. Przemyślana konstrukcja, dzięki której zwroty akcji nie raz wywrócą wszystko do góry nogami. Po drugie: postaci, nawet te drugoplanowe, nakreślono z rozmachem, z głębią, z humorem i dramatyzmem jednocześnie. Nawiasem mówiąc, dawno nie czytałam tak dobrej, głębokiej i wielowymiarowej książki o alkoholizmie. Choć nie jest to główny temat powieści. To...

Dominik Socha | 2013-05-13
Przeczytana: 13 maja 2013

Rzadko czytuję ogólnie nazywaną "literaturę kobiecą", lekturę tej książki wymogły na mnie względy zawodowe. Znam parę innych pozycji Noszczyńskiej - więc do tej zabrałem się z pewnym zaciekawieniem - i nie zawiodłem się. Książka napisana jak zwykle w werwą, ciekawie poprowadzona fabuła gdzieś na granicy między thrillerem, powieścią obyczajową a kryminałem. Ogólnie czyta się dobrze.

kornelia33 | 2013-11-13
Przeczytana: 11 listopada 2013

Chyba zacytuję Korę :,, Kocham , kocham , kocham " Danutę Noszczyńską .
Rewelacyjna pozycja nie można się oderwać od czytania. Dramat , kryminał pomieszany oczywiście z dużym poczuciem humoru autorki .
Wiem jedno ,że po przeczytaniu tej pozycji inaczej spojrzę na bezdomność i problemy alkoholowe ludzi .
Gorąco polecam.

JustynaJot | 2016-01-21
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Jestem zachwycona książką. Nie wiem jak można o tak poważnych sprawach napisać w taki sposób. Można i popłakać i pośmiać się i zastanowić. Książka zdecydowanie zaskakująca. Bardzo polecam.

kryloc | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Fikcja i fakty, a razem bardzo sprawna opowieść, ciekawie się czyta. Historia wciągająca tak, że po przeczytaniu natychmiast odszukałam w sieci pierwowozór posataci. Polecam!

Krzysia | 2014-12-13
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Zupełnie inna powieść kobieca, bohaterka po przejściach nie wpada w ramiona 'zabójczo przystojnego faceta w spranych dżinsach albo dobrze skrojonym garniturze'.

Aga | 2017-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Wspaniała lekka lektura na długie zimowe wieczory. Główna bohaterka jest zarazem narratorem, co według mnie jest dużym plusem. Czyta się lekko i przyjemnie. Akcja wartka a zakończenie nieprzewidywalne. Polecam!
P.S. Ostrzegam przed wybuchami śmiechu w trakcie czytania :)