Kto ja. Tadeusz Gajcy poeta 1922 - 1944

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-382-2
poezja
MsSurrealist

Wybór wierszy Tadeusza Gajcego (1922-1944), najwybitniejszego obok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego poety pokolenia kamieni rzuconych na szaniec. W ogólniaku wysysaliśmy z Powstania warszawskiego moc, wiarę i zapał na następne , dojrzalsze lata. Była to dla mnie inspirująca lekcja, tym prostsza do przyswojenia, że o powstańcach myślało się, jak o rówieśnikach. Czuję się wobec nich dłużnikiem. A...

W ogólniaku wysysaliśmy z Powstania warszawskiego moc, wiarę i zapał na następne , dojrzalsze lata. Była to dla mnie inspirująca lekcja, tym prostsza do przyswojenia, że o powstańcach myślało się, jak o rówieśnikach. Czuję się wobec nich dłużnikiem. A Gajcy? Desperacko i do końca szukający jakiegokolwiek dobrego komentarza do tego, co jemu i jego pokoleniu wyrządziła historia - ta bezwzględna maszynka do mięsa.
Lech Janerka (fragment wstępu).

Cała twórczość Gajcego jest poetyckim listem do rówieśników, którzy przyjdą, by żyć w odrodzonym, wolnym kraju. Czytając jego wiersze można wręcz zaobserwować pogłębiającą się zażyłość pomiędzy wczorajszym i potomnym, poetą i przyszłym jego czytelnikiem, postępująca w miarę bolesnego dojrzewania młodego twórcy.
Hanna Zofia Etemadi (fragment wstępu).

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=451

Karo | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Wszystkim winna być bliska śmierć oraz świadomość odchodzenia, jednak w czasach względnego pokoju, konsumpcji, "dobrobytu", hedonizmu - staje się taka nierzeczywista, odległa.
Uważam, że taka błoga nieświadomość, a raczej pewien rodzaj tworzenia swojej rzeczywistości, w której nie ma śmierci, jest niebezpieczne. Nie tylko dla naszego życia, ale również dla sztuki, poezji i kultury, która pozbawiona śmierci, świadomości odchodzenia staje się martwą. Skoro śmierć wpisana jest w życie, nie możemy jej wyeliminować.
Jak więc mieć świadomość, dostrzegać, dodawać swoją wrażliwość,a jednocześnie wyróżniać również rzeczy piękne w niewyobrażalnie trudnych czasach - uczy mistrz T.Gajcy, który mimo bardzo młodego wieku, umiał wyrazić swój ból, swoje ja - pisząc nieprzeciętnie.

mansto | 2016-09-12
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2014

Gdy chodzi o większość Kolumbów, poruszamy się w nieuchronnym prawdopodobieństwie, mimo to ryzykuję tezę, że Tadeusz Gajcy był ze wszystkich poległych najwybitniejszy.

Małgorzata | 2016-03-30
Agtama | 2015-11-02