Znani {nie}znani

Wydawnictwo: Demart
Radykalnaja

Autorzy podani wg kolejności następowania po sobie rozdziałów: prof. Michał Tymowski, prof. Stanisław Grzybowski, prof. Maria Bogucka, dr hab. Małgorzata Wilska, prof. Jan Wimmer, prof. Mieczysław Tomaszewski, prof. Waldemar Okoń, prof. Janusz Tazbir, prof. Andrzej Kajetan Wróblewski, prof. Tomasz Nałęcz, Wojciech Markert, Andrzej Brzeziecki, Ksiądz Mieczysław Maliński, Roman Hurkowski.

Książka składa się 15 rozdziałów dotyczących piętnastu wybranych postaci z naszej historii. Każdy rozdział otwiera ilustracja – humorystyczne przełamanie stereotypowego wizerunku postaci, opisane krótkim fragmentem z następującego później eseju. Poprzedza je krótkie kalendarium, historyczna ściąga, ukazujące całość życia postaci. Każdy rozdział kończą propozycje ciekawych książek o danej postaci i krótki biogram autora eseju.

Książka odpowiada na pytania, których czytelnik być może nie odważyłby się zadać w szkole:
- Jak powinniśmy mówić: Bolesław II Szczodry czy Śmiały
- Za co Jan Długosz krytykował polskich władców
- Komu oddał serce Mikołaj Kopernik
- Kto rozśmieszał błazna Stańczyka
- Co ma ziemniak do Jana III Sobieskiego
- Dlaczego Stefana Czarnieckiego zwano niekiedy "bandytą”
- Czy Fryderyk Chopin przyprawiał kobiety o "drżenie łydek”
- Jakie okulary nosił Jan Matejko

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/77743

źródło okładki: http://www.demart.com.pl/product/58,znani-%7Bnie%7...»

poznanianka | 2013-08-14
Przeczytana: wrzesień 2010

Dlaczego bardzo dobra? Bo wydaje się, że to pozycja idealna w świecie, w którym nikt nie lubi poświęcać czemuś zbyt dużo czasu. W książce znajdują się krótkie prace na temat znanych osób, w dodatku napisane są przez specjalistów w danej dziedzinie a poza tym językiem przystępnym, czasem tonem żartobliwym. Odkłamują trochę patetyczną historię o wielkich bohaterach i na powrót czynią z nich ludzi.

Krzysiek | 2015-01-31
Przeczytana: 2010 rok