Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 4. Morze, nasze Morze

Okładka książki Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 4. Morze, nasze Morze Sławomir Koper
Okładka książki Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 4. Morze, nasze Morze
Sławomir Koper Wydawnictwo: Bellona Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 4) reportaż
reportaż
Dwudziestolecie międzywojenne (tom 4)
Bellona
2013-03-28
2013-03-28
historia morze Polska Marynarka Wojenna Marynarka Handlowa Gdynia Wolne Miasto Gdańsk

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Lubię czytać o związkach Polski z Bałtykiem i w ogóle morzem, więc ten tomik serii Dwudziestolecie międzywojenne jest mi dość bliski. I choć z reguły jestem do serii krytycznie nastawiony, tu akurat z wiele wytykać nie będę.
Książka ma logiczny układ. Autor zaczął od losów historycznych Gdańska, koncentrując się na okresie tuż po I wojnie światowej, by następnie przedstawić Wolne Miasto Gdańsk jako pozornie suwerenne, lecz związane z Niemcami (ludność, język, gospodarka),choć zależne też od Polski (polityka zagraniczna) państewko. Zwrócił uwagę na losy ludności polskiej, przybliżył także przyczyny i charakter konfliktów z II RP.
Kolejny watek tematyczny, to budowa portu gdyńskiego, a następnie rola tego ośrodka w skali państwa i gospodarki europejskiej. Przy okazji można też było przeczytać o ciemniejszej stronie tej inwestycji.
Następny poruszany temat to powstanie i rozwój polskiej floty wojennej. Autor dość solidnie przedstawił jej losy aż po wybuch II wojny światowej. Znacznie skromniej prezentuje się część poświęcona polskiej marynarce handlowej, choć liczebnie była oczywiście większa niż flota wojenna. Na plus trzeba tu jednak wspomnieć o transatlantykach jako wyjątkowych statkach pasażerskich.
Sporo miejsca zajęły autorowi wątki związane z żaglowcami. Przy tej okazji pojawiły się też sylwetki wybitnych kapitanów, jak np. Mariusz Zaruski.
W dalszej części Koper przedstawił kurorty i plażowanie w okresie międzywojennym nad Bałtykiem. Ciekawe to, chociaż przy tej objętości tomu chyba zbyt obszernie omówione.
jako morskie rytuały przedstawione zostały zaślubiny z morzem w 1920 r. i Dni Morza. Ostatnim wątkiem było przybliżenie działalności Ligi Morskiej i Kolonialnej oraz jej inicjatywy związane z migracją na inne kontynenty.
Całość jest napisana w przystępny sposób, w miarę sensownie ilustrowana zdjęciami (nie zawsze fotografia na stronie odpowiada tematyce tekstu). Większych błędów chyba nie ma, pomijając dziwny zapis w biogramie Grabskiego (s. 126),że kurs złotego, jako nowej waluty, "ustanowiono na poziomie dziewiętnastu groszy za jednego dolara". To byłaby niesamowicie mocna waluta, tyle, że kurs pierwotny wynosił 5,18 za jednego dolara (potem się wahał od ok. 10 do ponownie nieco ponad 5 zł za dolara).
Na ocenę książki ma jednak wpływ także to, czego nie ma. Nie ma rybaków i kutrów, nie ma portów rybackich, nie ma Kaszubów ciężko pracujących, ale i krzewiących swoją kulturę, nie ma (poza Gdynią) spraw gospodarczych. Szczególnie codzienność nadmorska, a więc połowy, praca w porcie, katastrofy zostały niesłusznie pominięte. I za to sporo muszę w ocenie odjąć. Ale przeczytać warto.

Seria Bellony szczyci się przede wszystkim materiałem ilustracyjnym. Unikatowe i świetnie dobrane zdjęcia ze zbiorów NAC i Muzeum Plakatu są nadrzędną wartością tej publikacji. Tekst został ciekawie dobrany przez p. Kopera - najsłynniejszego "obyczajowego" historyka II RP. Oczywiście, wielu informacji się nie znajdzie, jednak polecam tym, którzy chcieliby pooglądać świat Dwudziestolecia, lub poznać jeszcze niektóre ciekawostki, czy cytaty licznie przytoczone w tekście. Piątka w skali szkolnej.

• Międzywojnie
  • Dwudziestolecie międzywojenne