Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 4. Morze, nasze Morze

Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 4)
Wydawnictwo: Bellona
literatura faktu
Bożena

Tom zawiera opisy najważniejszych wydarzeń tego okresu, począwszy od utworzenia Polskiej Marynarki Wojennej, Marynarki Handlowej, a kończywszy na wybuchu II wojny światowej. Można tu znaleźć informacje dotyczące skomplikowanych dziejów Wolnego Miasta Gdańska, budowy Portu w Gdyni, jak również genezy utworzenia i aktywnej działalności Ligi Morskiej i Kolonialnej (Ligi Morskiej i Rzecznej).

Przybliża także wydarzenia związane z Zaślubieniem Polski z Morzem Bałtyckim, obchodami Święta Morza (Dni Morza) oraz sylwetki wybitnych postaci tego okresu m. in. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, generałów: Mariusza Zaruskiego, Józefa Hallera, Gustawa Orlicz-Dreszera, admirała Kazimierza Porębskiego.

źródło opisu: www.ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: www.ksiegarnia.bellona.pl

Jacek | 2018-05-06
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 06 maja 2018

Lubię czytać o związkach Polski z Bałtykiem i w ogóle morzem, więc ten tomik serii Dwudziestolecie międzywojenne jest mi dość bliski. I choć z reguły jestem do serii krytycznie nastawiony, tu akurat z wiele wytykać nie będę.
Książka ma logiczny układ. Autor zaczął od losów historycznych Gdańska, koncentrując się na okresie tuż po I wojnie światowej, by następnie przedstawić Wolne Miasto Gdańsk jako pozornie suwerenne, lecz związane z Niemcami (ludność, język, gospodarka), choć zależne też od Polski (polityka zagraniczna) państewko. Zwrócił uwagę na losy ludności polskiej, przybliżył także przyczyny i charakter konfliktów z II RP.
Kolejny watek tematyczny, to budowa portu gdyńskiego, a następnie rola tego ośrodka w skali państwa i gospodarki europejskiej. Przy okazji można też było przeczytać o ciemniejszej stronie tej inwestycji.
Następny poruszany temat to powstanie i rozwój polskiej floty wojennej. Autor dość solidnie przedstawił jej losy aż po wybuch II wojny światowej. Znacznie...

tomsn | 2015-09-16
Przeczytana: 16 września 2015

Seria Bellony szczyci się przede wszystkim materiałem ilustracyjnym. Unikatowe i świetnie dobrane zdjęcia ze zbiorów NAC i Muzeum Plakatu są nadrzędną wartością tej publikacji. Tekst został ciekawie dobrany przez p. Kopera - najsłynniejszego "obyczajowego" historyka II RP. Oczywiście, wielu informacji się nie znajdzie, jednak polecam tym, którzy chcieliby pooglądać świat Dwudziestolecia, lub poznać jeszcze niektóre ciekawostki, czy cytaty licznie przytoczone w tekście. Piątka w skali szkolnej.

Paula | 2015-08-05
Przeczytana: 20 lipca 2015