Cała ja

Tłumaczenie: Małgorzata Kiełkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura górska na świecie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stapis
góry, himalaizm, alpinizm, wspinaczka
markusNH

Gerlinde Kalterbrunner urodziła się 13 grudnia 1970 r. w Austrii. To alpinistka i himalaistka, która zdobyła wszystkie 14 ośmiotysięczników jako druga kobieta w historii, a pierwsza, która dokonała tego bez użycia tlenu z butli. Książka jest specyficznym rodzajem biografii. Opisuje osobiste życie Gerlinde Kalterbrunner od dzieciństwa po młodość, ale jest przede wszystkim pełna pasji i fascynacji górami, miłości do nich i szacunku.

źródło opisu: www.stapis.com.pl

źródło okładki: www.stapis.com.pl

Qulturasłowa | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

Potęga pasji
„Ja żyje dla takich chwil, jak ta, dla takich doznań wchodzę na ośmiotysięczniki. Gdy rozmawiam z ludźmi o swoich wyprawach, ci widzą przede wszystkim ich niedogodności – zimno, wichury, niebezpieczeństwa – i tylko nieliczni potrafią zrozumieć, jak mocnych wrażeń doświadczam tutaj. To właśnie z tego powodu wciąż ciągnie mnie w Himalaje i na wysokie szczyty” – te słowa potrafi zrozumieć każdy miłośnik gór, nie tylko wspinający się zawodowo i zdobywający kolejne wysokie szczyty i uprawiający alpinizm ekstremalny, ale również ci, których w pełni satysfakcjonuje pokonywanie tras Beskidu Niskiego.
Autorką przywołanych słów jest Gerlinde Kalterbrunner, alpinistka i himalaistka, dla wielu osób stanowiąca inspirację i wzór do naśladowania. Jest drugą kobietą w historii, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki, a także pierwszą, która była w stanie dokonać tego bez użycia tlenu z butli. Po latach wspinaczki postanowiła podzielić się z czytelnikami i pasjonatami gór nie tylko...

Milly | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Gerlinde Kalterbrunner to himalaistka i alpinistka, która jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła wszystkie czternaście ośmiotysięczników bez użycia butli z tlenem. W autobiograficznej książce „Cała ja” odsłania swoje prywatne życie i pokazuje, jak wygląda wspinaczka wysokogórska „od kuchni”. Odkrywa także przed czytelnikami, co pchało ją na najwyższe szczyty i jakie to uczucie stać na dachu świata.

Książka powstała w oparciu o dzienniki z wypraw Gerlinde Kalterbrunner oraz na podstawie wywiadów przeprowadzonych z alpinistką przez Karin Steinbach. W biografii możemy przeczytać o niesamowitej drodze, którą Gerlinde przebyła, by spełnić swoje marzenia. Alpinistka odsłania przed czytelnikami całą swoją historię – od młodości i pierwszych fascynacji górami, przez organizację pierwszych wypraw, aż po „zarażenie się” miłością do wspinaczki ekstramalnej i kolejnymi, coraz poważniejszymi planami podbicia najwyższych gór świata. W książce nie brakuje też dramatycznych historii, których...

Owca | 2014-11-03
Przeczytana: 01 listopada 2014

Górska autobiografia Gerlinde Kaltenbrunner, drugiej kobiety, która zdobyła wszystkie 14 ośmiotysięczników.
Często książki pisane przez himalaistów są stylistycznie "toporne", bo talent do pisania nie idzie w parze z talentem do wspinania. Pod tym względem książka Grelinde miło rozczarowuje. Czyta się ją przyjemnie.
Niestety odjęłam dwie gwiazdki, ponieważ Grelinde pisze o górach w sposób charakterystyczny dla kobiet: koncentruje się przede wszystkim na swoich uczuciach i na tym, co ją motywowało. Samo zdobywanie góry schodzi na drugi plan, choć muszę przyznać, że w nieco mniejszym stopniu niż u Edurne Pasaban. Może dlatego, że Edurne zmagała się przede wszystkim z własną psychiką.
Grelinde pisze o swoich przygotowaniach do zdobywania szczytów, treningu, zdobywaniu funduszy na wyprawy. Jednak to ostatnie jest u Grelinde mniej wyeksponowane niż u Edurne, być może dlatego, że Austriaczce łatwiej przychodziło sfinansowanie wypraw w Himalaje i Karakorum.

Książkę polecam wszystkim,...

Anaki | 2015-02-23