Baba i góry. Zapiski z wypraw

Wydawnictwo: Stapis
góry
joly_fh

To książka o górskich przygodach, ale i o sposobie na życie. Każdy z nas czasem patrzy wstecz i ocenia, podsumowuje własne. Bardzo często okazuje się, że z pasma imprez tylko kilka było naprawdę udanych, ze wszystkich urlopów tylko parę zasługiwało na powtórkę, że z poznanych ludzi niewielu tak naprawdę ma dla nas znaczenie. Znacznie więcej takich fajnych, ale i ważnych momentów przeżywają ludzie mający jakąś pasję. Którzy budują i realizują jakieś cele. Tak właśnie robi bohaterka tej książki. Każda wyprawa to pomysł, planowanie, przygotowanie i sam wyjazd. Dzięki temu więcej marzy i więcej planuje. Także znacznie więcej dostrzega i ocenia. Poznaje innych ludzi, inne kultury, religie, obyczaje. Świat staje się mniej obcy i bardziej zrozumiały. Nie ma tu wprawdzie mowy o wielkich wspinaczkach, dramatycznych chwilach z zagrożeniem życia w górach, ale właśnie pokazanie nie napuszonej, nie okraszonej wymyślonymi, byleby tylko sensacyjnie czy dramatycznie lub komediowo brzmiącymi historyjkami, pięknie sytuuje tę książkę wśród prawdziwych, rzeczywistych opisów ciekawego życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Stapis, 2013

źródło okładki: http://www.stapis.com.pl

Piotr Zogała | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

-/+

Qulturasłowa | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

„W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. Są elementy rywalizacji ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem.” – te słowa Krzysztofa Wielickiego, polskiego wspinacza, taternika, alpinisty i himalaisty potwierdzą zapewne wszyscy miłośnicy gór. Do wspinaczki nie można bowiem podchodzić racjonalnie, sama wspinaczka nic nam nie daje – nic, poza uniesieniem, poza zachwytem nad doskonałością, ale i grozą natury.

O tym, jak piękne, ale i jak niebezpieczne, jak uzależniające i zniewalające mogą być góry, doskonale wie Grażyna Szuba, z wykształcenia informatyk, z zawodu matematyk. A w wolnych chwilach? Podróżnik oraz eksplorator kolejnych szczytów, zarówno tych wysokich, jak i tych trochę niższych. Jej książka „Baba...

Kama86 | 2016-06-15
Na półkach: Przeczytane, Góry
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Zapiski z podróży szlakiem wybranych gór dają obraz tego, jak wyglądają blaski i cienie zdobywania szczytów, pomieszkiwania w schronisku i w namiocie, przebywania na dużej wysokości, przemieszczania się pomiędzy różnymi strefami czasowymi itd.
Fajnie, luźno napisana relacja charakteryzująca się dużą dawką humoru. Widać, że autorka nie wspina się wyczynowo, dzięki czemu ma dystans. Nie znajdzie się tu opisu ekstremalnych sytuacji - to książka o "zwykłej" kobiecie, "zwykłych" górach i "zwykłym" podróżowaniu, jakiego może doświadczyć niemal każdy z nas. I w tym cały urok tej lektury.

MamaGucia | 2014-03-17
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Bardzo lubię książki poświęcone tematyce górskiej. Sięgając po pozycję pani Szuby, ucieszyłam się, że dotyczyć ona będzie nie tylko gór wysokich typu Himalaje, ale opowie też o przygodach w górach bardziej dostępnych zwykłym śmiertelnikom, czyli Alpom czy Sudetom. Moja radość była jednak krótkotrwała, bowiem książka została napisana w stylu: "Zjadłam.Wypiłam.Wyszłam na szczyt. Wróciłam do domu. Poszłam spać. Koniec wyprawy". Nie widzę niczego złego w prowadzeniu dziennika wypraw, ale czy jest to wystarczający powód, aby takie zapiski od razu publikować? Przyznaję otwarcie, że nie doczytałam ostatnich 50 stron, bo najzwyczajniej w świecie szkoda było mi na to czasu.