Mieńszyj sriedi brat'jew
socrealizm, odwilż
Suara

,,Najmłodszy z braci'' to powieść psychologiczno-obyczajowa przedstawiająca inteligencję radziecką lat 70-tych. Główny bohater - żołnierz II Wojny, teraz zaś intelektualista, profesor historii, dokonuje rozrachunku z własnym, nie zawsze czystym sumieniem; pogoń za karierą i pieniędzmi skaziły nawet ludzi takich jak on - z heroiczną przeszłością. Najlepsi - sądzi bohater - polegli na wojnie.
Wyrazistą kreską rysuje Bakłanow tu i ówdzie satyryczny wizerunek czasów i środowisk, w których zdeprecjonowały się dawne wartości - uczciwość, odwaga, wierność głoszonym ideałom i zasadom etycznym. Coraz trudniej jest znaleźć wspólny język, brak zrozumienia dzieli nawet rodziny.
Bohater ,,Najmłodszego z braci'' podatny na kompromisy moralne, nie potrafi się wyzwolić spod presji drobnomieszczaństwa.

źródło opisu: Zakładka książki, a więc oficjalny wydawca

dymek | 2016-09-16
Kudan | 2016-08-11