Historia medycyny SS czyli Mit rasizmu biologicznego

Tłumaczenie: Mieczysław Kowalski
Wydawnictwo: Caterman
Histoire de la medecine ss ou le mythe du racisme biologique
historia
bruno_banani

Historia medycyny SS, czyli mit rasizmu biologicznego - Yves Ternon, Socrate Helman Autorzy tej ksiązki to dwaj belgijscy lekarze. Pierwsza część ksiązki obejmuje zwięzły opis historii i struktury organizacyjnej SS oraz struktury organizacyjnej medycyny SS. Następne części poświęcone są wybranym zagadnieniom medycyny SS, przy czym kryterium wyboru zagadnień, było ich powiązanie z rasizmem biologicznym. Tytuły rozdziałów: 1. Organizacja SS 2. Zakon SS 3. Struktura medycyny SS 4. Medycyna SS i obozy koncentracyjne 5. Lekarze Oświęcimia: selekcja i eksterminacja 6. Technokraci eksterminacji 7. Sterylizacja ze wskazań nazistowskich 8. Uczeni Apokalipsy. Na końcu ksiązki zamieszczono spis lekarzy na kierowniczych stanowiskach w służbie zdrowia SS i lekarzy SS obozów koncentracyjnych. Pożółkłe kartki. Pożółkła, nagnieciona, broszurowa okładka. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich - 1975. Stron - 266. Udanej licytacji!
Bardzo proszę - czytajcie majl allegrowy rozsyłany po zwycięskim zakończeniu aukcji. W nim podane są namiary na moje konto bankowe i wiele pożytecznych informacji J

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"Historia medycyny SS czyli mit rasizmu biologicznego" to bardzo dobre opracowanie dotyczące trudnego tematu jakim była rola medycyny i lekarza w III Rzeszy, szczególnie w ideologii wyższości rasowej.

Na początku autorzy przypomną strukturę i organizację Schutzstaffeln, przedstawią fundamenty, na których oparła się medycyna - zakon SS, sposób rekrutacji i politykę demograficzną. Dalej przejdziemy do zasadniczego tematu czyli medycyny SS, od organizacji po zbrodniczą działalność w obozach koncentracyjnych. Autorzy poruszają takie tematy jak : eksperymenty pseudomedyczne, badania nad sterylizacją, obecność lekarzy przy egzekucjach i selekcjach, metody masowej eksterminacji, na kolekcji szkieletów profesora Hirta i badaniach nad bliźniętami przeprowadzanych przez Josefa Mengele skończywszy.

Książka jest typowym naukowym opracowaniem, znajdziemy w niej wiele dat, liczb, nazwisk. Dla niektórych czytelników może to być męczące, dlatego polecam głównie osobom zainteresowanym tematem...

Joanna | 2018-03-12
Przeczytana: 12 września 2015