Zagubieni: Inwazja

Cykl: Zagubieni (tom 1)
Wydawnictwo: Zielona Sowa
kosmos

Przygodowa seria opowiadająca o przyszłości – Lem i Star Trek w jednym. Obce cywilizacje, statki kosmiczne, wędrówki po Układzie Słonecznym. Pościgi, zagadki, mrożące krew w żyłach akcje.

źródło opisu: www.zielonasowa.pl

źródło okładki: www.zielonasowa.pl

Jest rok 2313.
289 lat temu w Ziemię uderzył meteoryt wywołując ogromne zniszczenia i zmiany klimatyczne, a w następstwie tego śmierć miliardów ludzi i geopolityczne zawirowania. Ci, którym udało się przeżyć, rozpoczęli "nową erę ludzkości bez nałogów, agresji i brudu" i zawiązali Unię Międzyplanetarną z innymi zaprzyjaźnionymi nacjami, by w przyszłości chronić się nawzajem przed katastrofami i konfliktami.
Cóż, nie wszystkim jednak podobała się ta sielanka i nowy porządek. Postanowili więc wrócić do starych, dobrych zasad. Na pierwszy ogień miała pójść właśnie Ziemia...

W tym czasie, 12-letni Dorian, rozgoryczony nieobecnością rodziców, zmierzał ponad londyńskimi dachami do szkoły. W swoim starym i niemodnym modelu śmigacza rozmyślał nad bezsensownym życiem ucznia, skazanego na wbijanie sobie do głowy nic niewartej wiedzy z historii Ziemi i literatury, zamiast ciekawszej historii cywilizacji kosmicznych. Ech, a on tak bardzo by chciał zostać kosmicznym pilotem i sięgnąć...

Opinia umieszczona również na moim blogu pod adresem: http://zapiski-z-przypomnianych-krain.blogspot.com/2013/12/zagubieni-inwazja-marcin-mortka.html#more

To miał być kolejny, szary dzień w roku 2313. Dwunastoletni Dorian Tomlinson nie chciał jeszcze wyrywać się z objęć snu, w którym bronił ludzkości przed najeźdźcami z kosmosu. Sytuacja wydaje się jednak hipotetyczna - ludzie i kilka innych ras żyją na obszarze administrowanym przez Unię Międzyplanetarną stojącą na straży pokoju.
Do szkoły jednak trzeba iść, przypomina o tym robot Zicco (przez chłopca nazywany Cerberem), swoista "pomoc domowa" zastępująca mu rodziców. Jego mama pracuje na orbicie Jowisza, tatę ciężko zlokalizować, a jego siostra Zoe uczy się w szkole na Wenus. Pozostaje tylko "mechaniczna niania" Zicco. To właśnie on budzi chłopca z rana, szykuje mu śniadanie, pełni funkcję telefonu/ Skype'a przy porozumiewaniu się z będącymi gdzieś daleko w galaktyce rodzicami i eskortuje chłopca starym modelem ścigacza do...

Joanna | 2013-05-31
Przeczytana: 05 maja 2013

Chodź zabiorę cię na przejażdżkę do XXIV wieku, do świata bez przemocy i zgubnych nałogów. W świecie tym wiemy już, że nie jesteśmy sami, lecz ci, których odkryliśmy i którzy odkryli nas, nie stanowią zagrożenia. Co więcej, stworzyliśmy razem nowy lepszy świat, nad którym władzę w dostatku i pokoju sprawuje Unia Międzyplanetarna.

W tym wspaniałym i spokojnym świecie żyje Dorian Tomlinson. Dwunastoletni Dorian właśnie przygotowuje się do wyjścia do szkoły. Nie licząc robota Zicco, nazywanego przez zadziornego chłopca Cerberem, jest w domu sam. Rodzice jak zwykle są w pracy. Może ich ujrzeć jedynie na hologramowych przekazach. Jego siostra Zoe przebywa zaś w Orbitalnej Szkole Sztuk Pięknych nad Wenus.

Po krótkiej rozmowie z mamą, która jak zwykle zakończyła się drobnym spięciem, Dorian wybiera się swoim śmigaczem do szkoły. Po drodze zabiera jeszcze ze sobą kolegę, szkolnego ofermę Tommiego. Dzień jak co dzień. Niebo nad Londynem spokojne, plan lekcji niezbyt pasjonujący.

Spokój...

Kyou | 2013-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Pewnie nurtuje was pytanie co mnie, miłośniczki dobrego romansu i historii, przyciągnęło do tej książki. Otóż ilustracje. Są wykonane w ciekawy sposób, z jakim się jeszcze wcześniej nie spotkałam. Z ciekawością zabrałam się więc za tą książkę.

Marcin Mortka przedstawia nam Doriana Tomlinsona, chłopca, który marzy o tym, by kiedyś zostać kosmicznym pilotem. Mamy tutaj też szkolną ofermę, wiecznie głodnego genialnego informatyka, Tommy'ego Robbina. W przygodzie towarzyszy im też Zicco, domowy robot, Stord - nie-Ziemianin, jak go nazywają oraz Zoe, siostra Doriana. Kiedy obcy atakują Ziemię cała ta grupka musi dotrzeć na Księżyc, by wypełnić wytyczne zostawione przez ojca rodzeństwa, który wszystko przewidział. Och, zapomniałam wspomnieć. Mamy rok 2313. I nic już nie jest takie, jak było.

Ogólnie do stworzenia całej tej historii potrzebne były zapewne całe pokłady wyobraźni. I to nie byle jakiej. Książka jest przeznaczona dla młodszych czytelników, jednak nie przeszkadzało mi to...

Keenyah | 2015-12-27
Przeczytana: 2015 rok

Pan Marcin i tym razem mnie nie zawiódł! Coraz częściej i chętniej sięgam po jego książki mimo, iż nie jestem już nastolatką. Fenomenalny pisarz!

Mystiq | 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Wystawiając ocenę tej książki należy pamiętać do kogo jest adresowana. Jeśli będziemy ją czytać i o tym zapomnimy będzie po prosty "przeciętniakiem". Jeśli jednak zastanawiamy się jak zachęcić młodego, przyszłego "pożeracza" książek do czytania nie ma lepszego wyboru.
Młody czytelnik znajdzie tutaj wszystko co potrzebne: złych obcych, dobrych obcych, pomysłowych nastolatków, podróże kosmiczne, walkę z obcymi, rodzeństwo, które pomaga sobie w trudnych sytuacjach oraz wiele innych rzeczy.
Polecam.
...
Jeśli jednak jesteś wprawionym czytelnikiem, który na dodatek nie potrafi zapomnieć jaki gatunek czyta (w tym przypadku literatura dla dzieci i młodzieży) jego ocena może być znacząco niższa od mojej.
Ja bawiłem się całkiem całkiem.
Kolejne tomy czekają na przeczytanie.

nikalil | 2013-06-22
Przeczytana: 25 maja 2013

Warto nastawić się na przygodówkę z wszystkimi zaletami i wadami tego typu książek, a potem wyłowić powieść Marcina Morki w księgarni albo w bibliotece. Kolejny zwykły chłopak z milionem problemów na głowie czeka na odkrycie. Nie czaruje, nie mówi w siedmiu językach i nie sypie pomysłami jak z rękawa, ale może właśnie za tę zwyczajność da się lubić?

Czajnik | 2013-04-16

"Jeśli w dzieciństwie zachwycaliście się Gwiezdnymi Wojnami i wciąż potraficie się cieszyć tym, co bawi wasze dzieci, możecie śmiało sięgać po "Zagubionych", a dla młodszych czytelników spragnionych fascynującej kosmicznej przygody jest to pozycja wręcz obowiązkowa! Ja bawiłem się świetnie i z niecierpliwością czekam na kontynuację!"

Tymoteusz | 2014-01-23
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Raczej dla najmłodszych czytelników. Proste, schematyczne i miejscami zabawne (czasem na siłę). Jak się ma więcej niż 10 lat, to pewnie dość męczące. Więcej: http://shadowmage.nast.pl/2013/12/mali-agenci-w-kosmosie/

Aneta | 2015-07-08

Szybko się czyta, ale niczego nie wnosi... Taka po prostu jak komuś się bardzo nudzi to przeczyta.