Az-Zajni Barakat
Anek

Akcja rozgrywa się w Egipcie na początku XVI w. pod koniec panowania dynastii mameluckich. Powieść ukazuje - jakby zza uchylonej zasłony - wysokich dostojników egipskiego sułtanatu urzędujących w głęboko ukrytych przed ludzkim okiem kancelariach, bezwzględnych panów życia nawet tych, którzy oddają im usługi, otoczonych armią szpiegów. Z drugiej strony prosty lud żyjący w perfidnie podsycanym przez agentów strachu, niepewności, bezbronny wobec przedstawicieli władzy. Nietrudno w tej mozaice historycznej dopatrzeć się aluzji do współczesności.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie

dymek | 2016-09-14

Z przyjemnością przeczytałem całkiem coś innego. Polecam miłośnikom Wspaniałego stulecia :)

| 2015-11-21
Na półkach: Przeczytane, Afryka

Akcja powieści rozgrywa się w Egipcie w okresie od 912-922 roku hidżry (1507-1517 roku ery chrześcijańskiej) w czasie panowania Mameluków. Okres panowania tej dynastii, to z jednej strony rozkwit kultury, sztuki i nauki z drugiej zaś, wyzysk ludności, despotyzm i okrucieństwo.
Tytułowy Az- Zajni Barakat ibn Musa pełni urząd muhtasiba - jeden z najważniejszych urzędów w średniowiecznych państwach muzułmańskich- który zgodnie z Koranem "nakazuje, to co uznane, i zakazuje tego, co naganne". Muhtasib pilnuje przestrzegania praktyk religijnych i zasad moralności, karze przestępców bez sądu, nadzoruje ceny, miary i wagi. Ma wpływ na wszystko.
"Barakat" to studium patologii władzy i aparatu represji z przesłuchaniami i torturami włącznie.

Opisywana historia dzieje się w XVI wieku w Egipcie ale równie dobrze, mogłaby wydarzyć się dzisiaj, w jakimkolwiek zakątku świata.