Szympansy z azylu Fauna. O przetrwaniu i woli życia

Okładka książki Szympansy z azylu Fauna. O przetrwaniu i woli życia
Andrew Westoll Wydawnictwo: Czarne Seria: Menażeria reportaż
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Menażeria
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2013-05-08
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-08
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375365283
Tłumacz:
Maria Zawadzka-Strączek
Tagi:
szympansy zwierzęta wola życia fauna
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
116 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
349
43

Na półkach:

"[z szympansami] (...) współdzielimy około 99,4 procent funkcjonalnego DNA. (...) W razie konieczności, jeśli grupa krwi okaże się odpowiednia, można ją bezpiecznie przetoczyć człowiekowi." [s.208] To odkrycie stało się przekleństwem tych naczelnych, bowiem człowiek z zapałem zabrał się za eksperymentowanie. Inwazyjnymi badaniami nad szympansami chciał sobie pomóc z HIV, zapaleniem wątroby, lub by wysłać się w kosmos.

Dla ludzi efektem tych praktyk są dość średnie wyniki, biorąc pod uwagę potencjalne korzyści jak i monstrualne koszty utrzymania "przedmiotów badań". Szympansy w odpowiedzi na takie działania żegnają się z życiem (to lepsze rozwiązanie) lub cierpią ból w imię... (spróbujmy wybrać dowolną instytucję farmaceutyczną - mamy spore szanse trafić), nie tylko ból fizyczny. Zmagają się z nerwicami, zaburzeniami psychicznymi i depresją.

Nie o tym jest ta książka.

"Ważne, żeby się o kogoś troszczyć, żeby się czymś przejmować (...) Czymś poza sobą." [s.294] Westoll spędził rok w Azylu Fauna będącym jednym z "ośrodków emerytalnych" dla szympansów, które udało się zaadoptować z amerykańskich laboratoriów i napisał o tym książkę. Podczas swojego pobytu opiekował się trzynastoma szympansami, które z większym lub mniejszym powodzeniem wychodziły na prostą. Napisał książkę poprawną, choć czasami wydaje się, że mógł z tematu "wycisnąć" więcej. Można to usprawiedliwić, bo w miarę upływu czasu dla Westolla jego pobyt w Faunie nie był już tylko tematem na książkę, a stawał się bogatym życiowym doświadczeniem.

Watro przeczytać o tym doświadczeniu mimo tego, że zdjęcie z okładki jest wyjęte jak z reklamy szamponu. Do tego czcionka mówiąca nam, kto jest autorem przywołuje na myśl pozycje taniej literatury kobiecej z kiosku. Wygląda więc to tak, jakbyśmy dostali od babci, coś fajnego do czytania, oprawione w kredową okładkę Kraju Rad.

Po przeczytaniu zaczyna coś człowieka toczyć. To potrzeba poukładania sobie treści...Nie jest to łatwe ale spróbuję.

Wiadomo nasz cywilizacyjny skok zawsze odbywa się kosztem innych. Nasze uprzemysłowienie, długość życia, brak zmarszczek lub większe cycki ma zgubny wpływ na na zwierzęta lub szerzej na środowisko. Może prócz sztuki nasz rozwój wiąże się z zabieraniem. I tu uwaga. Jest to postawa jak najbardziej ekologiczna. Są nurty myślenia o ekologii (tzw. ekologia głęboka), które prowadzą przez tezę, iż skoro jesteśmy "ewolucyjnym owocem" ziemi, każde nasze działanie w jej środowisko jest jakby "wliczone w cenę". Tym samym nawet rozlana plama ropy na oceanie jest działaniem ekologicznym. Dzieje się tak dlatego, że ekologia to nauka o stosunkach człowiek - środowisko, jakie by one nie były. Epatowanie we współczesnych mediach, polityce i ekonomi słówkiem "ekologiczny" jest nad wyraz głupie i robi z nas baranów. Ekologia to nie to samo co ochrona środowiska. Z drugiej strony człowiek obdarzony takimi cechami jak empatia i odpowiedzialność szuka złotego środka pomiędzy żyć, a nie szkodzić.

U każdego ten złoty środek będzie gdzie indziej. Tym środkiem może być choćby przeczytanie książki Andrewa Westolla, by zdobyć większą wiedzę w zakresie eksperymentów medycznych na szympansach. Może nim być karmnik na balkonie w okresie zimowym, lub rezygnacja z np z produktów Gillette albo Loreal. Najważniejsze to jego odnalezienie. Inaczej wyjdziemy na kompletnych egoistów.

Kopernik wstrzymał słońce ruszył ziemię. My ruszmy swoje "ego" z mieć na być.

"[z szympansami] (...) współdzielimy około 99,4 procent funkcjonalnego DNA. (...) W razie konieczności, jeśli grupa krwi okaże się odpowiednia, można ją bezpiecznie przetoczyć człowiekowi." [s.208] To odkrycie stało się przekleństwem tych naczelnych, bowiem człowiek z zapałem zabrał się za eksperymentowanie. Inwazyjnymi badaniami nad szympansami chciał sobie pomóc z HIV,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    237
  • Przeczytane
    136
  • Posiadam
    46
  • Zwierzęta
    7
  • Ulubione
    5
  • Teraz czytam
    5
  • 2013
    4
  • Przyroda
    4
  • Literatura faktu
    3
  • Reportaż
    3

Cytaty

Więcej
Andrew Westoll Szympansy z azylu Fauna. O przetrwaniu i woli życia Zobacz więcej
Andrew Westoll Szympansy z azylu Fauna. O przetrwaniu i woli życia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także