Tajemnice ciała. Dziurawe żołądki, bolące serca i płuca Chopina

Tłumaczenie: Marta Stasińska-Buczak
Wydawnictwo: Znak
Carrying The Heart. Exploring the worlds within us.
978-83-240-1405-7
Ag2S

Frank González-Crussí w niezwykle dowcipny i błyskotliwy sposób opowiada o tym, jak ludzkość dążyła do odkrycia tajemnic skrywanych przez nasze wnętrzności. Ta pełna anegdot i zdumiewających opowieści książka to historia medycyny dla każdego, napisana stylem godnym Stulecia chirurgów Jürgena Thorwalda. Wśród bohaterów książki znaleźli się m.in. sir William Lane, ogarnięty obsesją wycinania...

Wśród bohaterów książki znaleźli się m.in. sir William Lane, ogarnięty obsesją wycinania pacjentom okrężnicy, Napoleon i jego ostatni lekarz, próbujący udowodnić istnienie raka żołądka u swego słynnego pacjenta, Zmagający się z gruźlicą Fryderyk Chopin i próbująca utrzymać go przy życiu George Sand oraz Rasputin, którego monstrualna męskość wciąż przechowywana jest w moskiewskim muzeum. Czytelników zaskoczy historia żołnierza Alexisa St. Martina: jego nietypowa rana przez kilka lat umożliwiała ambitnemu lekarzowi zaglądanie (dosłownie!) wprost do żołądka, żeby sprawdzić, jak ten poradzi sobie ze strawieniem, na przykład, szesnastu surowych ostryg. Niedowierzanie budzi zaś opowieść o niewyobrażalnej dziś modzie na lewatywę, która ogarnęła Francję Ludwika XIV i była nawet kilka razy dziennie częścią toalety dam takich jak Madame de Pompadour.

gwiazdka | 2013-07-30
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 30 lipca 2013

Jako osoba zupełnie niezainteresowana medycyną miałam spore obawy, czy powyższa książka będzie odpowiednią dla mnie lekturą, czy mnie zainteresuje i czy dam radę przez nią przebrnąć. Okazało się, że obawy są zupełnie nieuzasadnione. Autor przedstawia temat w sposób zupełnie zrozumiały dla laika, przy czym tymże tematem nie jest sama anatomia człowieka, ale sposób patrzenia na różne funkcje wewnętrzne i organy ludzkie na przestrzeni dziejów- od czasów starożytnych aż do dnia dzisiejszego. Chwilami nieźle się bawiłam opisami poglądów jak i metod badawczych, chwilami wpadałam w naprawdę wielki zachwyt nad mądrością ludzi, szczególnie tych, którzy bez pomocy techniki samą przenikliwością potrafili dotrzeć do sedna.

sztejk | 2015-11-11

Książka opowiada o postępie w medycynie na przestrzeni wieków. Są tam opisane najważniejsze odkrycia w anatomii oraz najbardziej kontrowersyjne badania, które miały do tych odkryć prowadzić. W humorystyczny i błyskotliwy sposób F. Gonzalez- Crussi opisuje wyścig szczurów wśród lekarzy i niezrozumienie, z którym czasami się spotykali. Autor używa wielu anegdot, co przybliża czytelnika do punktu widzenia lekarzy, którzy niejednokrotnie podejmowali radykalne działania i pacjentów, których psychika dawała o sobie znać, gdy byli nierzadko przymuszani do bycia "królikami doświadczalnymi" z różnych powodów. Książka jest napisana przystępnym językiem, więc jest to wiedza dostępna dla dużego grona odbiorców a zarazem niezwykle ciekawa. Jeżeli ktoś interesuje się anatomią lub działaniem psychiki ludzkiej w skrajnych sytuacjach powinien przeczytać tę książkę.

Ewa | 2010-09-04
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Świetna książka - i dla amatorów anatomów i ciekawych rozwoju wiedzy o człowieku - anatomia i poglądy na anatomię poprzez kulturę i sztukę. Przesądy związane z naszym - dosłownie - wnętrzem, historie niezwykłych przypadków które popchnęły naukę do przodu ... jednym słowem dobra wielowarstwowa książka - polecam

Ewelina | 2012-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2012

Postrzeganie narządów ludzkiego ciała zmieniało się wraz z historycznymi epokami - każdy z okresów wnosił swój niepowtarzalny wkład w pojmowanie ludzkiej anatomii i fizjologii.

Autor "Tajemnic ciała" wybrał dla czytelników najsmaczniejsze kąski z wielowiekowej historii odkrywania tego, co kryje wnętrze człowieka. Wszystko to doprawił dowcipnym humorem, lekkim i przystępnym stylem.

Książka jest prawdziwą ucztą zarówno dla bardziej zaawansowanych, jak i zupełnych żółtodziobów w kwestiach anatomii i fizjologii człowieka.

człowiek_znikąd | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Książka dosyć dobra, ale porównywanie jej do książek Jürgena Thorwalda (na okładce)jest, jak dla mnie, raczej przesadą. Są dwie najważniejsze mankamenty książki obok których nie można przejść obojętnie:
1. Autor ocenia - co jest nie do pomyślenia w tego rodzaju książkach. Autor powinien przedstawiać fakty historyczne a nie oceniać je czy była to ciemnota, szarlataństwo itp.
2. Kilka razy zdarza się, że różnego typu ciekawe wątki są urywane w najważniejszym momencie, a w innych miejscach autor rozpisuje się nadmiernie i niepotrzebnie, nie na temat itp.

Dobry | 2011-12-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

dobroniak.com/tajemnice-ciala

loveaudrey | 2016-12-27